Kultura Styl życia

Serce w obłokach – Magdalena Kordel

Serce w obłokach

Serce w obłokach to trzecia część przygód Klementyny, Pogubionej Agaty i Dobrochny – trzech kobiet, które wiążą więzy krwi i otwarcie na ludzi. Jaką historię tym razem przygotowała dla nas Magdalena Kordel? Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Sroka zwiastująca gości

Serce w obłokach rozpoczyna się od spaceru Klementyny z Dobrochną, który kończy się przygarnięciem do domu małej sroki, która została przedwcześnie wyrzucona z gniazda przez rodziców. Jej przyniesienie do mieszkania, zdaniem Starej Anny, to ściąganie do siebie gości i nieszczęścia. Klementyna jej jednak nie wierzy i postanawia ocalić ptaszka. W słowach Starej Anny jest jednak źdźbło prawdy. Serce w obłokach to powieść, w której wiele się dzieje, przebieg akcji jest naprawdę bardzo dynamiczny.

Przeklęty dwór

Do Klementyny przyjeżdża jej przyjaciółka Adela, która postanawia kupić stary dwór w lesie i go odrestaurować. Kobieta przeżywa kryzys egzystencjalny. Jest piękna, mądra i uzdolniona, jednak czuje, że zatraciła się w swojej pracy, przez co straciła szanse na prawdziwą miłość, a jej życie towarzyskie przypomina obraz nędzy i rozpaczy. Wszystkie znaki na niebie i ziemi zdają się ją przestrzegać przed zakupem dworu. Ten odpycha ją od siebie i zniechęca do zakupu. Równolegle poznajemy dramatyczną historię jego  mieszkańców, która porusza dogłębnie serce czytelnika.

Tajemniczy starszy pan

Jakby tego było mało, w cukierni Klementyny regularnie pojawia się starszy mężczyzna, któremu nie tyle zależy na słodkich deserach co na rozmowie z kobietą. Początkowo główna bohaterka zakłada, że jest on bardzo samotny, zakończenie powieści przynosi jednak zaskakującą odpowiedź.

Porzucone niemowlę

W międzyczasie ktoś podrzuca pod drzwi Klementyny niemowlę z kartką, w której prosi o zajęcie się dzieckiem przez najbliższe cztery dni. Pogubiona Agata zachowuje trzeźwość umysłu i prosi swoją wnuczkę o to, aby nie zgłaszała problemu policji. Kto porzucił niemowlę i dlaczego starszej kobiecie tak bardzo zależy na dostosowaniu się do woli osoby, która tego dokonała?

Jakby tego było mało, przez życie miłosne Klementyny przetacza się burza. Ruda Fela cierpi z powodu Józka i oddaje się swojej pasji, która może odmienić jej życie na lepsze.

Serce w obłokach, czyli o miłość trzeba walczyć

Serce w obłokach to pełna ciepła i mądrości życiowej powieść, w której główną rolę odgrywają kobiety. Nie brakuje im siły i determinacji, aby walczyć o swoje marzenia.  Na uwagę zasługuje niewątpliwie fragment dotyczący rozterek uczuciowych Klementyny. Zarówno babka, jak i jej przyjaciółka nakłaniają ją, aby walczyła o miłość Jakuba, bo ta przychodzi do nas czasami tylko raz w życiu. Magdalena Kordel niewątpliwie planuje kolejną powieść z Klementyną w roli głównej, ponieważ zakończenie książki pozostawia spory niedosyt i nie udziela odpowiedzi na ważne pytania.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz