Jestem Babcią

Senior we współczesności

senior-we-wspolczesnosci

Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Seniorzy zaczynają stanowić pokaźną grupę demograficzną, co ma swoje odbicie w zmianie postrzegania ludzi starszych i ich roli w dzisiejszym świecie. Jaki jest obraz współczesnej babci i współczesnego dziadka?

Dzisiejszy model rodziny, to już nie wielopokoleniowa „familia”, w której rola seniorów polega na wychowywaniu wnuków i przekazywaniu rodzinnych tradycji. Do lamusa odeszły czasy, gdy starzy ludzie byli otaczani czcią, a dożycie podeszłego wieku było równoznaczne z posiadaniem ogromnej wiedzy, doświadczenia i byciu wyrocznią we wszystkich sprawach. Granica, która określa starość, jest systematycznie przesuwana, z racji tego, że ludzie dożywają coraz późniejszego wieku, ciesząc się coraz lepszym zdrowiem. Zmiany społeczne wymusiły zmianę ról pełnionych przez dzisiejszych seniorów a także ich postrzegania siebie i otaczającego świata.

Obraz współczesnego staruszka

Seniorzy w dzisiejszym świecie to osoby otwarte na nowości, z reguły zadowolone z życia i przejścia na emeryturę, prowadzące bujne życie towarzyskie, dbające o swoje zdrowie i rozwijające zainteresowania (wg badań SWPS przeprowadzonych na trójmiejskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w latach 2006-2008). Coraz częściej wykonują zadania „zarezerwowane” dla osób młodych – korzystają z internetu, dokształcają się, chcą być modni i „na czasie”.

Kobiety są bardziej aktywne i lubią czuć się potrzebne innym, mężczyźni zaś szukają spokoju i lubią oddawać się własnym zainteresowaniom. Seniorzy stali się atrakcyjną grupą docelową, która ma własny styl i swoje potrzeby, warte zaspokajania. Coraz więcej jest kampanii skierowanych do osób 50+, począwszy od specjalnych serii kosmetyków, poprzez modę, a na usługach i przedmiotach codziennego użytku skończywszy. Ale to tylko jedna strona medalu.

Przez różowe okulary

Model zadowolonego z siebie pięćdziesięcio- i sześćdziesięciolatka to tylko część statystyki. Jest jeszcze inna strona życia seniorów, o której nie mówi się w spotach reklamowych. To problemy, z którymi muszą się zmagać. Wśród nich wymienia się najczęściej: samotność, opuszczenie przez rodzinę, syndrom pustego gniazda, brak poczucia bycia wartościowym i potrzebnym, śmierć najbliższych. Co ciekawe, dopiero na dalszych miejscach seniorzy wymieniają dolegliwości fizyczne i materialne, takie jak choroby i problemy finansowe. Problemy natury psychicznej doskwierają starszym ludziom najbardziej, a na pierwszym miejscu niewątpliwie króluje lęk przed samotnością. Nie można nie zauważyć, że przyczyniła się do tego zmiana w tradycyjnym modelu rodziny czy emigracja zarobkowa młodych ludzi. Seniorzy mają często znacznie lepsze kontakty z sąsiadami czy znajomymi niż z własną rodziną. Lekarstwem na większość z wymienionych problemów stają się różne formy aktywizacji.

Starość czyli aktywność

Wbrew pozorom osoby starsze mają bardzo wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Zarówno osoby bardziej zamożne, jak i o zupełnie skromnym budżecie, mogą znaleźć odpowiednie dla siebie formy aktywizacji. Seniorzy mają dziś o wiele więcej możliwości niż kiedyś i chętnie je wykorzystują. Są Uniwersytety Trzeciego Wieku, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę, Kluby Seniora przy ośrodkach kultury, stowarzyszenia i ośrodki pomocy osobom starszym, w których odbywają się różne zajęcia grupowe, warsztaty, wyjazdy.

M. Witczak

Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Seniorzy zaczynają stanowić pokaźną grupę demograficzną, co ma swoje odbicie w zmianie postrzegania ludzi starszych i ich roli w dzisiejszym świecie. Jaki jest obraz współczesnej babci i współczesnego dziadka?

 

Coraz więcej można znaleźć ofert specjalnie dopasowanych do potrzeb danej grupy wiekowej: zajęcia fitness, aqua aerobic czy joga i inne zajęcia sportowe, kursy korzystania z komputera i internetu, malarstwa, rękodzieła, fotografii i wiele innych. Badania wskazują, że osoby negatywnie nastawione do świata są zagrożone depresją i znacznie gorzej znoszą dolegliwości chorobowe, nie mogą sobie także poradzić z otaczającą rzeczywistością. Natomiast osoby aktywne, które wykorzystują wszystkie możliwości i podchodzą do życia z optymizmem, dużo łatwiej radzą sobie z problemami codzienności, potrafią mimo ograniczeń spełniać swoje marzenia. Wszystko zależy od nastawienia psychicznego i podejścia do życia, bo nawet z niską emeryturą można znaleźć krąg pomocy, w którym zbierają się osoby w podobnej sytuacji życiowej i o podobnych zainteresowaniach.

Seniorzy we współczesnym świecie nie zgadzają się na marginalną rolę w społeczeństwie. Wybierają aktywność, gimnastykują swój umysł i są świadomi jak destruktywną rolę mają w ich życiu samotność i choroby. Dlatego starają się prowadzić zdrowy tryb życia i kształcą się poprzez rozwój własnych zainteresowań i realizację swoich potrzeb.

M. Witczak

Komentarze (5)

elle@elle

10 lat temu

Owszem ładny ,optymistyczny artykuł i oby ta było jak piszecie ale realia są takie że z nędznych rent czy emerytur seniorzy walczą o przetrwanie,same wykupienie leków często stanowi problem a jeszcze opłaty i rosnące ceny żywności a tu emerutury ledwo 900zl ,co innego emeryci z Francji lub Niemiec ,na starość zyja w dobrobycie i swiat zwiedzają albo często zakładaja małe prywatne firmy np.nauki tańca.

pauzka

12 lat temu

To tylko zależy od nas samych, czy chcemy dbać o siebie,czy chcemy
istnieć we współczesnej rzeczywistości czy chcemy dalej się rozwijać i
rozwijać nasze zainteresowania, nie poddawać się słabszemu samopoczuciu.
Bo trzydziestoletnich ,,spierniczałych staruszków” też znam. )))

drobina

12 lat temu

Też się cieszę, że osoby 50+ i starsze wreszcie są coraz częściej postrzegane jako wartościowa grupa społeczna, od której młodzi też mogą się jeszcze wiele nauczyć. Zdarzają się jednak jeszcze takie „wpadki” o jakiej mi mówiła ostatnio koleżanka – moja rówieśniczka. Jakiś czas temu przeczytała w gazecie taką notatkę: „na pasach dla pieszych, samochód potrącił (na szczęście niegroźnie) 54-ro letnią STARUSZKĘ!!!”. Była tym określeniem bardzo zbulwersowana.
Oj! Przydałoby się „pogadać” z autorem tej notatki!

filodendron

12 lat temu

Bardzo dobrze , że tak się dzieje, seniorzy to wartosciowa grupa społeczna.Często są bardzo dobrymi doradcami i pracownikami .Kiedyś starszy człowiek kojarzył mi się z kimś ,kto zapomina – teraz wielu seniorów , nie ustępuje w wiedzy i umiejętnościach młodym ludziom.

Zostaw komentarz