sen-detoks-mozgu

Sen regeneruje organizm, ułatwia zapamiętywanie, ale jednocześnie naraża nas na niebezpieczeństwo. Czy można go uznać za błąd ewolucji?

Sen wciąż budzi zainteresowanie środowisk naukowych. Co roku powstają setki publikacji poświęcone tej tematyce. Z przeprowadzonych badań wynika, iż śpiąc, utrwalamy wiedzę i wspomnienia. Oddając się w objęcia Morfeusza, poznajemy swoje pragnienia i oswajamy lęki.

Konsekwencje zarwanej nocy

Naukowcy z Rochester udowodnili, iż podczas snu dochodzi do usuwania z mózgu neurotoksyn, które powstają wskutek intensywnego myślenia. Wyniki badań pokrywają się z obserwacjami przeciętnego człowieka. Chyba każdy zauważył, że po zarwanej nocy spada wydajność naszej pracy.

Detoks mózgu

Z przeprowadzonych badań wynika, iż mózg człowieka został wyposażony w sieć rurek otaczających naczynia krwionośne. To rozwiązanie pozwala odprowadzać szkodliwe substancje, które mogą doprowadzić do wielu groźnych schorzeń. Sieć rurek można porównać do układu limfatycznego.

Układ glimfatyczny

W wyniku ewolucji powstał prężnie działający system, który odpowiada za oczyszczanie mózgu. Proces przebiega w sposób zorganizowany.

Irmina