Powinnaś wiedzieć, że... Seks

Seks w polskim wydaniu

seks-w-polskim-wydaniu

Jesteś zadowolona ze swojego życia seksualnego? Czy wiesz, że część Polaków rozwiązuje problemy intymne przez internet? Poczytaj czego jeszcze dowiedział się OBOP.

Zmiany, zmiany…

Eksperci twierdzą, że badania dowiodły, że lubimy seks i nie wstydzimy się o nim rozmawiać. Przodowniczkami w sferze tych zmian obyczajowych są oczywiście kobiety dążące do realizacji własnych potrzeb seksualnych. Manifestują to otwarcie. Z badań wynika, że 68% naszych rodaków obu płci jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego, a 9% – niezadowolonych.

Internet zamiast specjalisty

Badanie ujawniło, że 56% mężczyzn w wieku 15-59 lat doświadczyło trudności uniemożliwiających współżycie. Zdaniem około połowy z nich powodem tego było zmęczenie i stres, 25% za powód podało obawę przed niechcianą ciążą, a 13% chorobę lub złe samopoczucie.

Pomoc w sieci

Seksuolodzy niepokoją się nie samymi problemami z trudnościami we współżyciu, ale sposobów pomocy, po które sięgają Polacy. 33% stara się rozwiązać swoje intymne problemy przez internet. Z pomocy lekarza-seksuologa korzysta tylko 4,6% badanych, psychiatry – 2,2%, a internisty zaledwie 1,9% badanych. Co dziesiąty badany przyznaje, że korzystał ze środków na potencję zapisanych przez lekarza, a co ósma osoba przyznała się do przyjmowania tabletek zakupionych na własną rękę! Psycholog–seksuolog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza – Prof. Maria Beisert – twierdzi, że jest to związane z tym, że większość społeczeństwa uznaje internet za wiarygodne narzędzie, podważające kompetencje specjalisty.

Opracowała: Anna Kwiatkowska

Jesteś zadowolona ze swojego życia seksualnego? Czy wiesz, że część Polaków rozwiązuje problemy intymne przez internet? Poczytaj czego jeszcze dowiedział się OBOP.

Zmierzamy ku normalności

Zdaniem prof. Beisert nasze zadowolenie z seksu wynika m.in. stąd że nauczyliśmy się seksualność traktować jako sferę ważną, doceniamy funkcję rekreacyjną seksualności, ale też przestajemy traktować sex jako coś złego. Wyniki badań prof. Izdebskiego wskazują, że ludzie z problemami seksualnymi, lokują przyczyny tego zjawiska w sferze zmęczenia i stresu, a nie w sferze poczucia winy. To dobry znak. Nasza mentalność zmienia się wyraźnie, i trzeba uważać to za optymistyczne. Seks wreszcie staje się normalnością, a nie obowiązkiem – przyznaje prof. Beisert.

W kwestii ewolucji obyczajowości w zakresie otwartości na seks, obserwuje się przyśpieszenie u kobiet. Panie są bardziej otwarte na innowacje, mają większe oczekiwania i wymagania w dziedzinie seksualności.

Dwa związki

Nasi rodacy deklarują, że ich średnia liczba partnerów seksualnych w życiu wynosi 4,28 i przyznają się do średnio dwóch stałych, czyli trwających ponad 6 miesięcy związków. Badania wskazują, że w ostatnich latach jesteśmy wierniejsi. Do zdrady partnera przyznaje się 21% mężczyzn i 12% kobiet.

Seks na co dzień

71% Polaków w wieku 15-49 lat przyznaje się do uprawiania seksu przynajmniej raz w tygodniu. Codzienne seks uprawia jedynie 5% mężczyzn i 4% kobiet. Prawie połowa badanych w wieku 15-49 pozostaje w związku małżeńskim. W związkach nieformalnych żyje 22% Polaków. 26% twierdzi, że ślub nie jest potrzebny, żeby być z kimś kogo się kocha, 21% uważa, że ślub nie gwarantuje trwałości związku. Tyle samo osób jako powód życia w nieformalnym związku podaje zbyt młody wiek.

Opracowała: Anna Kwiatkowska

Jesteś zadowolona ze swojego życia seksualnego? Czy wiesz, że część Polaków rozwiązuje problemy intymne przez internet? Poczytaj czego jeszcze dowiedział się OBOP.

Biologiczne podłoże homoseksualizmu?

Co czwarty badany przyznaje, że nie ma nic złego w związkach homoseksualnych, ale już co drugi chociaż deklaruje, że nie ma nic przeciwko osobom homoseksualnym, to jednak nie uważa, że jest to coś naturalnego. Ocenia się, że w Polsce ok. 2% społeczeństwa to osoby homoseksualne, a ok. 3% – biseksualne. Wskaźniki te kształtują się na porównywalnym poziomie we wszystkich krajach, dlatego można przypuszczać, że nasze preferencje seksualne nie wynikają z przesłanek kulturowych czy obyczajowych, lecz z biologii – tłumaczy prof. Lew-Starowicz.

Płatna miłość

Tylko 14% mężczyzn i 0,5% kobiet przyznało się do korzystania z płatnych usług seksualnych. 49% mężczyzn i 38% kobiet poszukiwało w sieci materiałów o treści erotycznej. 10% Polaków uprawiało seks w świecie realnym z osobą poznaną przez internet, a 5% badanych przeżyło seks wirtualny.

Opisywane badanie na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 15-59 lat przeprowadził TNS OBOP w dniach od 24 sierpnia do 22 września 2011.

Opracowała: Anna Kwiatkowska

Komentarze (4)

dulcynea

6 lat temu

Statystyka to nie jest moja ulubiona dziedzina. Po danych statystycznych ledwie prześlizguję się wzrokiem.
Pocieszające jest to , że seks przestał być w naszym kraju tematem tabu.

nowa

9 lat temu

Wg.mnie nigdy statystyki i to z różnych dziedzin nie odzwierciedlają prawdziwych liczb.A co do tego,że internet jest źródłem pomocy to wcale się nie dziwię.Przez internet jesteśmy anonimowi i przez to stajemy się bardziej otwarci, na forach możemy swobodnie rozmawiać i wymieniać się poradami. Dla wielu ludzi ten temat do łatwych nie należy i nie każdy chce odwiedzać seksuologa i o tym problemie z nim rozmawiać.

nicolle_26@o2.pl

9 lat temu

ja nie lubie czytac o seksie bo po co. lepiej z mezem praktykowaci znajdowac coraz to nowsze przyjemnosci. na razie sex wita u nas codziennie, niedlugo czeka mnie usuniecie macicy i nie wiem jak wtedy bedzie wygladalo moje zycie seksualne, ale na pewno znajde z mezem jakis sposob na ponowne poznawanie swojego ciala i przyjemnosci z seksu. pozdrawiam

Zostaw komentarz