seks w ciąży

Ciąża to magiczny czas w życiu każdej kobiety, oczekiwanie dziecka nie oznacza jednak, że przyszli rodzice muszą rezygnować z seksu. Niestety, wciąż wiele osób uważa, że współżycie może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Jak jest naprawdę? Czy seks w ciąży może zaszkodzić dziecku?

 

REKLAMA

Wzrost libido w ciąży

Kobiety w ciąży często nabierają większej ochoty na seks, ich libido gwałtownie wzrasta za sprawą burzy hormonalnej, jaka przetacza się przez ich organizm. Na dodatek panie, które spodziewają się dziecka, często zyskują na atrakcyjności. Duża ilość żeńskich hormonów płciowych wpływa korzystnie na ich cerę, włosy, paznokcie i piersi. Biust kobiet ciężarnych zaczyna się powiększać, niestety, po ciąży wraca do swojego naturalnego rozmiaru.  Seks w ciąży wciąż budzi jednak ogromne kontrowersje. Przyszli rodzice boją się, że współżyjąc, mogliby zaszkodzić swojemu dziecku. Panowie czują też dyskomfort na myśl, że ich potomek może słyszeć  odgłosy uprawianej miłości.

 

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Panowie często traktują rozwijający się płód jako prawdziwy cud, dlatego też nie chcą oddawać się zwykłym, erotycznym igraszkom. Na szczęście istnieją różne sposoby okazywania sobie miłości i czułości.  Seks w ciąży może być dużo bardziej subtelny i zmysłowy. Miłość oralna połączona z dużą ilością pocałunków może okazać się idealnym rozwiązaniem w przypadku pań, które są bliskie terminu rozwiązania. Warto pamiętać, iż w większości przypadków seks połączony z penetracją jest całkowicie możliwy, nie ma w nim nic złego, chyba że lekarz wymienił go wśród przeciwwskazań zagrażających ciąży.

Tymczasem nawet panie znajdujące się w szpitalu ze względu na problemy z utrzymaniem ciąży, nie muszą całkowicie rezygnować z czułości.  Zawsze pozostają im namiętne pocałunki z partnerem, które także mogą stanowić źródło ogromnej rozkoszy.

Dlaczego kobiety nie chcą uprawiać seksu w ciąży?

Jeśli seks w ciąży budzi w tobie blokady, porozmawiaj na ten temat z ginekologiem. Gdy lekarz uspokoi cię, że dziecku nic nie grozi, łatwiej będzie ci zdecydować się na erotyczne  igraszki. Nie warto z nich rezygnować, zwłaszcza na początku ciąży, bowiem po porodzie prawdopodobnie przez dłuższy czas będziesz odczuwała spory dyskomfort uniemożliwiający współżycie. Tymczasem mężczyzna, który na tak długo zostanie odstawiony na boczny tor, może czuć się sfrustrowany.  Aby twój ukochany nie przystąpił do rywalizacji z dzieckiem o twoje względy, w ciąży staraj się poświęcać mu jak najwięcej uwagi.  Nie masz ochoty na seks? Nie zmuszaj się, czasem wystarczą zmysłowe pocałunki.

Kompleksy kobiet ciężarnych

Kobiety w ciąży często napotykają na kilka problemów. Część pań czuje się nieatrakcyjnie, a wszystkiemu winien jest powiększający się brzuch oraz woda zatrzymująca się w organizmie. Do tego bardzo często dochodzi jeszcze niezgrabność ruchów. Przyszłym mamom coraz częściej przychodzi schylanie się i zawiązywanie butów. Nic dziwnego, że seks w ciąży wydaje im się wyzwaniem przekraczającym ich możliwości. Na szczęście można tak dobrać pozycję, aby uniknąć dyskomfortu. Ponadto kluczową rolę odgrywa postawa partnera. Jeśli ten zapewnia przyszłą matkę o tym, że ta wciąż wygląda atrakcyjnie, kobieta łatwiej zapomina o swoich kompleksach związanych z przybieraniem na wadze.

Spadek libido w I trymestrze ciąży

Brak ochoty na seks to często spotykana przypadłość, zwłaszcza u pań w I trymestrze  ciąży. Wszystkiemu winne są hormony, które powodują, że kobiety stają się ospałe, zmęczone i pozbawione sił witalnych. Na szczęście z czasem ten stan ustępuje i tym samym seks w ciąży może stać się faktem. Kluczową rolę odgrywa postawa mężczyzny. Jeśli ten okazuje swojej partnerce zrozumienie i nie czyni jej zarzutów, istnieje spora szansa, że kobieta, gdy nabierze ochoty na seks, po prostu mu o tym powie.

Jaka pozycja seksualna jest najlepsza dla kobiet w ciąży?

Specjaliści uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest uprawianie seksu w pozycji na jeźdźca, z boku lub od tyłu.  Warto jednak pamiętać, że współżycie ma przede wszystkim sprawiać przyjemność parze. Seks w ciąży może obfitować w eksperymenty pod warunkiem, że nie przeradza się w zbyt ostre igraszki.

 

Czy seks może zaszkodzić dziecku?

Wiele par obawia się, że podczas seksu dojdzie do uszkodzenia płodu. Na szczęście takie ryzyko praktycznie w ogóle nie istnieje, chyba że ciąża jest zagrożona. Płód bowiem jest chroniony przez macicę i nie przedostają się do niego zarówno plemniki, jak i ewentualne bakterie zawarte w nasieniu partnera.

Co dziecko czuje podczas seksu?

Mężczyźni, nieco rzadziej kobiety,  obawiają się, że współżycie może wywołać dyskomfort u dziecka. Tymczasem płód odczuwa jedynie przyjemne kołysanie i skurcze macicy.  Warto pamiętać, iż po 35. tygodniu ciąży wydzielająca się podczas uniesienia oksytocyna może przyspieszyć akcję porodową.  Podobne działanie mogą wykazać pieszczoty piersi.

Kiedy można rozpocząć współżycie po porodzie?

Choć w obiegowej opinii pokutuje pogląd, że najlepiej odczekać czas połogu, lekarze twierdzą, iż kobieta, która dobrze się czuje, może powrócić  do współżycia w trakcie połogu.  W nieco gorszej sytuacji na ogół znajdują się panie, które rodziły przez cesarskie cięcie. W ich przypadku należy bowiem poczekać do zagojenia się ran.

Irmina Cieślik

 

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ