Gdy pojawia się problem... Seks

Seks. Jak przełamać wstyd?

seks a wstyd

Seks dla wielu osób bywa źródłem przyjemności. Wykazano, że osoby, które regularnie współżyją, lepiej radzą sobie ze stresem, są też mniej narażone na wystąpienie zawału serca. Choć w Europie w XXI wieku seks nie stanowi tematu tabu, wiele kobiet na myśl o zbliżeniu z partnerem odczuwa wstyd. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Jak przełamać wstyd?

Seks obnaża nasze wady

Seks obnaża nasze słabości – podczas niego widać wszystkie nasze niedoskonałości, nic dziwnego, że w sypialni myśl o zdjęciu ubrania napawa nas strachem.  Blizny, rozstępy czy cellulit można zamaskować za  pomocą odzieży. Niestety, w intymnych sytuacjach trzeba się pokazać partnerowi saute, co  napawa wiele kobiet lękiem. W rezultacie nawet panie mające ochotę na łóżkowe igraszki, nie decydują się na seks, bo ogranicza je wstyd.

Kompleksy na punkcie wyglądu

Jeśli wstydzisz się swojego ciała, możesz przyjąć jedną z kilku strategii. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, co jest głównym źródłem twoich kompleksów. Wstydzisz się wystającego brzucha, a może blizny po operacji?  Kobiety obdarzone niewielkim biustem czasem odczuwają wstyd na myśl, że miałyby pokazać partnerowi swoje piersi. Boją się, że automatycznie przestaną być atrakcyjne dla mężczyzny, z którym chciałyby dzielić życie. Tak naprawdę w walce z kompleksami pomóc może odpowiednia pozycja seksualna. Gdy jesteś na górze, twoje piersi wydają się większe. Jeśli masz wystający brzuch lepszą pozycją dla ciebie okaże się ta, w której to ty jesteś na dole.  Blizna w chwili uniesienia będzie dla twojego partnera praktycznie niewidoczna.  Możesz ją jednak zamaskować kamuflażem – kosmetyk ten bez trudu znajdziesz w drogeriach.

Czy to właściwy mężczyzna?

Czasem seks powoduje wstyd, ponieważ wybieramy niewłaściwego partnera. Trudno obnażyć się przed człowiekiem, którego tak naprawdę nie kochamy lub nie jesteśmy pewne jego uczuć. Warto wziąć to pod uwagę i na siłę nie zmuszać się do czegoś, na co nie mamy ochoty.  To normalne, że nie chcemy obnażać się i pokazywać się z tak intymnej strony pierwszemu, lepszemu mężczyźnie, z którym spotykamy się od niespełna miesiąca.

Seks po amputacji piersi

Bardzo często seks powoduje wstyd u kobiet po mastektomii lub wycięciu macicy. Te operacje ratujące życie znacznie obniżają samoocenę i odbierają pewność siebie.  Kobiety czują się okaleczone, niepełnowartościowe i mało atrakcyjne. Kochający partner z pewnością nie zwróci uwagi na nasze niedostatki.  Jeśli jednak wstyd nas paraliżuje, pomyślmy o uprawianiu seksu w koszulce nocnej. W przyszłości można pomyśleć też o zabiegu rekonstrukcji piersi, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pogoń za ideałem

Czasem odczuwamy wstyd na samą myśl o seksie, ponieważ naoglądałyśmy się filmów pornograficznych. Występujące w nich aktorki wyglądają perfekcyjnie. Mają duże piersi, gładką strefę bikini, ich skóra jest jędrna i wolna od przebarwień. Na dodatek nie wydają z siebie żadnych nieprzewidzianych dźwięków typu burczenie w  brzuchu. Obce są im też wiatry i czkawka. Tymczasem w prawdziwym życiu trudno uniknąć zjawisk fizjologicznych. Ważne jednak, aby dzielić łóżko z człowiekiem, który zdaje sobie sprawę z naszych ograniczeń i obróci w żart fizjologiczne dźwięki.

Idealne kobiety atakują nas zewsząd – z okładek kolorowych magazynów, filmów, seriali i wszechobecnych reklam. Nic dziwnego, że mamy zafałszowany obraz piękna i postrzegamy siebie jako mało atrakcyjne. Prawdziwa kobieta bowiem nigdy nie dorówna zdjęciom poprawianym w Photoshopie.  Jeśli twój partner jest na tyle bezczelny, że wypomina ci mankamenty urody, powinnaś zastanowić, czy z kimś takim naprawdę warto dzielić życie i sypialnię. Zasługujesz na szacunek, a on na lalkę Barbie, gdyż tylko ona wygląda perfekcyjnie niezależnie od okoliczności.

Gdy seks wydaje się grzechem…

Wstyd przed seksem ma czasem podłoże w dzieciństwie. Osoby wychowane w bardzo religijnych i pruderyjnych rodzinach utożsamiają współżycie z brudem i grzechem. Zbliżenie jawi im się jako przykry obowiązek żony, nie zaś źródło przyjemności.  Gdy znajdziesz odpowiedniego partnera, warto się jednak otworzyć i  sprawdzić na własnej skórze, jaki jest seks.

Irmina Cieślik

Komentarze (3)

Aneczka2015

6 lat temu

Jeśli dwoje ludzi się kocha to nie myśli o wadach swojego ciała,. Seks ma być przyjemnością a nie stresem, że coś mi odstaje tu czy tam 🙂 I tak do tego trzeba podejść 🙂

Alicja

6 lat temu

Ja uważam, że bardzo duże znaczenie ma nasz partner. Jeśli ja słyszę od niego, że mnie kocha, że jestem piękna, dla niego nawet najpiękniejsza, że wyglądam idealnie …. to znaczy że on tak naprawdę to czuje. Kocha we mnie wszystko, nawet odstający brzuszek, czy blizny, które posiadam.
Gdy widzę, jak patrzy na mnie z miłością to nie czuję lęku przed obnażaniem swojego ciała, a wręcz przeciwnie, czuję się przy nim bardzo komfortowo.

Zostaw komentarz