Kultura Styl życia

Samolot z papieru – Ewa Pruchnik

Samolot z papieru

Samolot z papieru to powieść, którą śmiało można zaliczyć do literatury pięknej. Przedstawiona w niej historia wymyka się wszelkim znanym schematom. To czyni ją niezwykle intrygującą i skłaniającą do refleksji o życiu. To jednak nie jedyne powody, dla których warto sięgnąć po powieść Ewy Pruchnik.

Córka spełniająca oczekiwania rodziców

Główną bohaterką powieści Samolot z papieru jest Emilia Ostrowska. Dziewczyna pochodzi z rodziny kardiochirurgów, którzy pragną ułożyć jej życie, nie pytając córki o zgodę. Emilię poznajemy z dwóch perspektyw czasowych. Historie z PRL-u przeplatają się tutaj ze zdarzeniami z 2015 roku.

Aranżowane spotkanie z nieoczekiwanym zwrotem akcji

Matka nakłania Emilię do spotkania z Nikodemem. Mężczyzna pochodzi z tych samych kręgów co główna bohaterka. On również jest dzieckiem lekarzy, dlatego stanowi dla Emilii odpowiednią partię. To zaaranżowane spotkanie na zawsze odmieni los głównej bohaterki, jednak nie tak, jak by sobie tego życzyła jej matka.

Mężczyzna z pasją, któremu rodzice dają wolność

Emilia lubi swojego przyjaciela z dzieciństwa, Nikodema. Ma z nim sporo tematów do rozmów. Miło spędza z nim czas tego przełomowego wieczoru. Młodzi ludzie zwierzają się sobie ze swoich marzeń i pragnień. Nikodem znajduje się w dużo łatwiejszym położeniu. Wprawdzie jego rodzice mają wobec niego pewne oczekiwania, ale nigdy nie wypowiedzieli ich na głos. W rezultacie pozostawili synowi możliwość wyboru drogi życiowej.  Nikodem realizuje zatem swoją lotniczą pasję. Emilia zaś musi spełniać wymogi swoich rodziców, zamiast podążać drogą własnych pragnień.

Jeremi, czyli fascynujący buntownik

Tego przełomowego wieczoru główna bohaterka poznaje Jeremiego. Mężczyzna ten stanowi całkowite przeciwieństwo Nikodema. Jest w nim sporo buntu i niezgody wobec zastałego porządku. To właśnie nieokiełznana natura czyni Jeremiego atrakcyjnego dla Emilii. Czy jednak dziewczyna z dobrego domu może związać się z kimś takim jak on? Czy stać ją będzie na odwagę i sprzeciwienie się woli rodziców?

Powieść obyczajowa stanowiąca powiew świeżości

Samolot z papieru to, wbrew pozorom, niezwykle zaskakująca historia. Występuje w niej sporo niespodziewanych zwrotów akcji, które czynią lekturę jeszcze bardziej pasjonującą. Ewa Pruchnik z pozoru stworzyła historię jakich wiele, ale tak ją dopracowała, że otrzymujemy zupełnie unikalną treść. Samolot z papieru stanowi powiew świeżości na polskim rynku literatury obyczajowej.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz