Kultura Styl życia

Rzeki płyną, jak chcą – Ałbena Grabowska

Rzeki płyną, jak chcą – Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska z wykształcenia jest lekarką, jednak sławę przyniosły jej bestsellerowe książki, w tym Stulecie winnych. Tym razem autorka przygotowała dla nas powieść obyczajową, której akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej. Dlaczego warto sięgnąć po książkę Rzeki płyną, jak chcą?

Panienki z dobrego domu zostały przyzwyczajone do wygód

Panny Terechowiczówny przyzwyczaiły się do sielskiego życia. W związku z tym, iż przyszły na świat w zamożnej rodzinie, przed wybuchem wojny jeździły z rodzicami do wód.  Niestety, nie mogły się tam zbyt często kąpać, musiały bowiem zadbać o blady odcień swojej cery, nosząc specjalne parasolki.  Podczas wyjazdów wakacyjnych zatrzymywały się w wytwornych pensjonatach.

Wyjazd ojca na front i brak ręki do prowadzenia majątku

Niestety, rok 1914 zmienił ich życie nie do poznania. Wbrew woli matki, ojciec panienek postanowił wyruszyć na  front, aby walczyć na nim o wolną Polskę. To wydarzenie sprawiło, iż majątek pozostał na barkach kobiet, który nigdy nie zajmowały się prowadzeniem dworu.  Majątek bez opieki ojca panienek dość szybko zaczął podupadać. Na szczęście Niemirski dogadał się z chłopami, ci mieli nadal pracować w majątku i dzielić się częścią plonów z kobietami.

Kobieta, która nie boi się ciężkiej pracy

Klara nie boi się ciężkiej pracy. Nie zwraca uwagi na to, aby mieć piękne i zadbane ręce. Robi pragnie, pracuje w kurniku i ogrodzie. Nie brakuje w niej woli działania. Jest najstarszą z sióstr i najmniej zwraca uwagę na konwenanse.  To nie do końca podoba się jej matce. Róża natomiast jest trzpiotką.

Szybki ślub w kościele polowym

Amelia postanawia pomóc rodakom walczącym na froncie. Udaje się do Warszawy, gdzie odbywa przyspieszony kurs pielęgniarski. Następnie zatrudnia się w szpitalu polowym. To tam poznaje Jana, w którym się zakochuje. Wkrótce później bierze z nim ślub w kościele polowym. Gdy wraca w rodzinne strony, wszyscy są ciekawi, kim jest jej mąż. Jan okazuje się przystojnym i miłym mężczyzną. Twierdzi, że nie posiada majątku, ale nie boi się pracy i chętnie zajmie się ich dworkiem.

Rzeki płyną, jak chcą. Czy Amelia wybrała dla siebie dobrego męża?

Jak obecność Jana wpłynie na życie kobiet? Czy Amelka dokonała właściwego wyboru i Jan okaże się dla niej dobry? Czy mężczyzna szczerze kocha swoją żonę? A może zdecydował się ją poślubić z innych powodów?  Dlaczego Amelka zdecydowała się na tak szybkie zamążpójście, pomimo młodego wieku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Rzeki płyną, jak chcą. Ałbena Grabowska po raz kolejny stworzyła intrygujacą historię. Losy stworzonych przez nią bohaterów wzbudzają ogromne emocje. Rzeki płyną, jak chcą to kolejna książka w dorobku pisarki, która ma szanse stać się bestsellerem.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz