HTZ Skutki uboczne HTZ

Ryzyko przyjmowania HTZ

ryzyko-przyjmowania-htz

Hormonalna terapia zastępcza jest obecnie uważana za najskuteczniejszą formę leczenia dolegliwości związanych z okresem przekwitania. Mimo wszystko metoda ta nie jest wolna od wad. Jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie HTZ?

Zagrożenia przyjmowania HTZ

Wiele się mówi na temat szkodliwości stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Hormony, choć niwelują objawy wypadowe okresu menopauzy, mogą mieć negatywny wpływ na inne funkcje organizmu. Wśród zagrożeń, jakie idą w parze ze stosowaniem HTZ, wymienia się:

  • rak sutka
  • udar mózgu
  • zakrzepica żył
  • choroba niedokrwienna serca
  • zawał serca

Czy należy się bać HTZ?

Nie ma jednoznacznych informacji, które potwierdziłyby, że HTZ wywołuje raka piersi. Co więcej, wyniki badań nie wskazują na istnienie większej śmiertelności wśród kobiet, które stosują terapię hormonalną (niezależnie od przyczyny zgonu). Interpretacje badań prowadzonych nad HTZ były bardzo niedokładne i nie uwzględniały najważniejszego czynnika – pacjentek. Terapia była zupełnie niezindywidualizowana.

Wzrost chorób układu krążenia następował tylko u tych kobiet, które już miały zmiany miażdżycowe. Może to świadczyć tylko o tym, że HTZ nie cofa postępujących już chorób, a nie o tym, że tworzy kolejne.

Monika Witczak

Hormonalna terapia zastępcza jest obecnie uważana za najskuteczniejszą formę leczenia dolegliwości związanych z okresem przekwitania. Mimo wszystko metoda ta nie jest wolna od wad. Jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie HTZ?

Bilans zysków i strat

Terapia hormonalna ma swoje wady i zalety. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest szkodliwa, czy też ma dobry wpływ na kobiety przechodzące menopauzę. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Hormony nigdy nie powinny być podawane bez dokładnych badań i przeprowadzenia dokładnego wywiadu.

Każdą metodę leczenia dobiera się do pacjentki, dlatego co jednej kobiecie zaszkodzi – innej może pomóc. Dokładnie tak samo jest z HTZ. Ryzyko istnieje, ale jest inne dla każdej pacjentki z osobna.

Monika Witczak

Komentarze (3)

drobina

9 lat temu

Wiele skrajnych opinii słyszałam już na temat HTZ. Na szczęście, nie mam żadnych problemów z menopauzą, ale gdyby jakieś się pojawiły to wiem jedno, ja na ten lek na pewno nigdy się nie zdecyduję.

Mindi

9 lat temu

Po przeczytaniu tego artykułu zwątpiłam czy zdecydowałabym się na HTZ. Zagrożenia poważne ale wiem, ze w niektórych przypadkach leczenie jest wskazane. Decyzję musi podjąć lekarz i kobieta powinna być pod stałą kontrolą.

pati25

9 lat temu

Każda terapia ma swoje wady i zalety.Wiąże się z jakimś ryzykiem.Trzeba się z tym liczyć.Ryzyko jest inne dla każdej kobiety.Możemy jednak zminimalizować powstawanie chorób poprzez profilaktykę,badania

Zostaw komentarz