Niepokojące objawy Zdrowie

Rwa kulszowa

rwa-kulszowa

Rwa kulszowa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jest to bardzo dotkliwy ból pleców w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż kończyny dolnej i zazwyczaj paraliżuje całe ciało. Co ciekawe, rwa kulszowa nie jest chorobą!

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyny występowania rwy kulszowej. Rwa kulszowa może być jednak skutkiem zmian zwyrodnieniowych w odpowiedzialnych za amortyzację pracy kręgosłupa krążkach międzykręgowych. Zmiany te są z kolei zwykle skutkiem złych warunków pracy, nadmiernego obciążenia kręgosłupa czy złej postawy ciała. Rwa kulszowa pojawia się także wtedy, kiedy kręgosłup jest za bardzo obciążony (np. przez nadwagę). Przyczyną może być również zbyt intensywny wysiłek fizyczny oraz złe wykonywanie ćwiczeń. Także dieta uboga w witaminy, wapń i sole mineralne jest jednym z powodów występowania rwy kulszowej.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Głównym objawem rwy kulszowej jest ostry, silny ból pleców w odcinku lędźwiowym. Ból ten zazwyczaj promieniuje przez pośladek do podudzia, czasami nawet do stopy. Ból pojawia się nagle, a każda próba obrócenia się czy wyprostowania powoduje kolejną fale bólu. Dodatkowo może się pojawić osłabienie mięśni i ogólnie słabsze czucie. Intensywność i długość bólu zależą od przyczyny tego bólu.

Jak leczyć rwę kulszową?

Jeśli już doszło do ataku, to dwa dni należy przeznaczyć na odpoczynek. Aby złagodzić ból domowymi sposobami można stosować kilka razy dziennie zimne okłady, ciepłe okłady, ale to już kilka dni po ataku, przyjmować leki przeciwbólowe i wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające. Wszystko to musi być jednak skonsultowane z lekarzem.

Lekarz zaleci także zabiegi fizjoterapeutyczne, a w ciężkich przypadkach zastosuje zastrzyki z glikokortysteroidów hamujących stan zapalny nerwu. Jedynie w skrajnych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne.

Sabina Sosnowska

Rwa kulszowa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jest to bardzo dotkliwy ból pleców w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż kończyny dolnej i zazwyczaj paraliżuje całe ciało. Co ciekawe, rwa kulszowa nie jest chorobą!

Czy można zapobiegać atakom rwy kulszowej?

Oczywiście, że można. Profilaktyka jest bardzo ważna i polega przede wszystkim na:

  • prawidłowym podnoszeniu ciężkich przedmiotów,
  • ćwiczeniach, głównie tych, które wzmacniają mięśnie pleców,
  • unikaniu noszenia np. ciężkich zakupów w rękach,
  • spanie na twardym materacu i małej poduszce,
  • zapewnieniu kręgosłupowi odpoczynku, który polega na częstym leżeniu na plecach na twardym materacu czy na podłodze z lekko uniesionymi nogami.

Rwa kulszowa jest bardzo bolesną dolegliwością. W jej przypadku profilaktyka jest bardzo ważna. Silne mięśnie kręgosłupa, które można uzyskać dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniającym, uchronią przed wieloma atakami.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

pati25

10 lat temu

Już nieraz miałam rwę kulszową.To naprawdę duży ból.Pomagają mi leki przeciwbólowe.Dbam o profilaktykę,nie przeciążam kręgosłupa

Tess

10 lat temu

Rwę kulszową nie raz dokuczliwie już odczułam. Gdy mam stan zapalny biorę leki przeciwzapalne, rozgrzewam plastrami a potem chodzę także na rehabilitację.

Mindi

10 lat temu

Dotknął mnie ten straszny ból. Dbam o kręgosłup, staram się uważać ale czasem jest więcej pracy, przesilę organizm i dolegliwości odzywają się. Co pewien czas mam rehabilitację, na długo pomaga.

dulcynea

10 lat temu

Ja przestrzegam tych porad , które stanowią profilaktykę rwy kulszowej i nie miewam tego typu problemów:-X
No cóż, ale najbardziej doskwierają mi dolegliwości kręgosłupa szyjnego:-X

Zostaw komentarz