jak rozszyfrować każdego

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, co druga osoba tak naprawdę myśli o twojej propozycji współpracy? Czy próbowałaś kiedyś rozszyfrować intencje mężczyzny, z którym umawiasz się na randki? A może sen z powiek spędzają ci problemy w pracy, które zawdzięczasz którejś z koleżanek?  David Lieberman opracował poradnik pt. Jak rozszyfrować każdego, który przynosi odpowiedzi na najbardziej intrygujące pytania.

Nie tylko mowa ciała zdradza nasze prawdziwe intencje

Mowa ciała zdradza nasze rzeczywiste intencje, zapewne wielokrotnie o tym słyszałaś i próbowałaś pozyskać wiedzę w tym zakresie. David Lieberman nie zamierza jednak skupiać się na takich rzeczach jak odsłonięte nadgarstki, zabawa pasmem włosów, drapanie się po nosie etc.  Autor poradnika Jak rozszyfrować każdego uczy nas podstaw profilowania osób, z którymi mamy kontakt na co dzień. Oczywiście nie jest to technika o 100-procentowej skuteczności, ale warto ją opanować, żeby lepiej radzić sobie w życiu zawodowym i prywatnym.

Jak rozpoznać sabotażystę w pracy?

Kiedy zapytasz kogoś wprost o rzecz, która stanowi dla niego problem, zapewne doczekasz się odpowiedzi, ale niekoniecznie prawdziwej i satysfakcjonującej. Ludzie mają to do siebie, że lubią skrywać swoje prawdziwe motywy, przez co naprawdę trudno rozszyfrować ich intencje oraz myśli. Na szczęście możesz tak pokierować rozmową, aby dowiedzieć się, czy kolega z pracy jest twoim sprzymierzeńcem czy sabotażystą.  Dzięki znajomości odpowiednich technik szybko też dowiesz się, który z podwładnych kradnie towar z magazynu etc.

Jak rozszyfrować każdego? Ucząc się profilowania

W swoim poradniku David Lieberman uczy nas też technik profilowania. Podstawą tego procesu jest nauka odróżniania poczucia własnej wartości od pewności siebie. Choć wiele z nas stosuje te określenia jako synonimy, z psychologicznego punktu widzenia istnieje pomiędzy nimi znaczna różnica. W poradniku Jak rozszyfrować każdego autor zwraca uwagę, że osoba bardzo pewna siebie, może mieć jednocześnie skrajnie niską samoocenę. Ktoś, kto nie wierzy w siebie i zwyczajnie siebie nie lubi, może np. świetnie odnajdywać się w towarzystwie, wręcz w nim brylować, ponieważ nauczył się sztuki konwersacji. Jest to dla niego „bezpieczny” teren, po którym twardo stąpa i niczego się nie obawia.  Wystarczy jednak zmienić warunki na mniej sprzyjające, by okazało się, że nie jest tak pewny siebie i ma problemy z niską samooceną.  Analogicznie osoba z wysoką samooceną w danych okolicznościach może czuć się niepewnie, ponieważ np. nigdy nie grała w szachy i nie zna żadnych zasad. Ale wierzy w siebie i próbuje odnaleźć się w nowych dla siebie warunkach. Nawet jeśli przegra partię, nie przestanie lubić siebie. Jej samoocena jest bowiem całkowicie niezależna od czynników zewnętrznych.

David Lieberman uczy nas odróżniać samoocenę od pewności siebie

David Lieberman uczy nas, jak przewidywać zachowanie danej osoby w określonych okolicznościach. Aby trafić, trzeba najpierw dobrze ją sprofilować. Jeśli ktoś ma wysoką samoocenę, to częściej stara się pomóc innym, w jego zachowaniu można znaleźć elementy altruizmu. Taka osoba jest bardziej skłonna postępować właściwie, ponieważ wierzy we własne zasady. Natomiast osoba o niskiej samoocenie skupia się głównie na sobie, swoich odczuciach i dobru, dlatego też nie interesuje się życiem innych osób, trudniej jej wejść w związek, ponieważ jest za bardzo skoncentrowana na sobie.  Taki człowiek często postępuje irracjonalnie. Wystarczy jakikolwiek sprzeciw, by ona zaczęła postępować w sposób niekulturalny i niezbyt miły.  Osoby o niskiej samoocenie mają często bardzo rozrośnięte ego. To właśnie ono sprawia, że racje danego człowieka muszą być zawsze na wierzchu. W rezultacie osoby o niskiej samoocenie często skarżą się na samotność i brak przyjaciół – z wieloma osobami zdążyły się bowiem pokłócić przez różnice zdań etc.  Jakby tego było mało, niektórzy ludzie, którzy nie do końca lubią siebie, szybko zrażają się niepowodzeniami, są niekonsekwentni i mają problem z bliskością. Skoro sami się nie kochają, nie potrafią uwierzyć, że ktoś inny mógłby obdarzyć ich szczerym uczuciem.  Taka postawa jest charakterystyczna dla LE-A, aroganta z niską samooceną.  LED to z kolei człowiek z niską samooceną, który idzie wszystkim na rękę i w rezultacie pełni rolę chłopca na posyłki.

Od czego zależy nasze zachowanie?

Na nasze zachowanie duży wpływ ma także nastrój i stopień zainteresowania.  Dobry humor sprawia, że stajemy się bardziej altruistyczni i łatwiej nam czynić dobro. Z kolei wysoki stopień zainteresowania sprawia, że trudniej nam zachować się w porządku, do głosu dochodzi egoizm i myślenie o własnym interesie.

Poradnik Davida Liebermana pt. Jak rozszyfrować każdego powinien przeczytać każdy, kto chce tworzyć bardziej satysfakcjonujące relacje międzyludzkie. To także niezwykle ciekawe studium dla osób, które na co dzień pracują z ludźmi, pragną sprawdzić, czy potencjalny kontrahent jest zainteresowany ofertą, czy lepiej nie tracić na niego niepotrzebnie czasu i skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów. David Lieberman w prosty sposób ukazuje tajniki psychologii i profilowania. Każdy rozdział zawiera co najmniej kilka przykładów obrazujących daną technikę lub sytuację. W rezultacie czytelnik niemający nic wspólnego z psychologią wynosi naprawdę sporo z lektury książki.

Magdalena Kukurowska