Kobieta i mężczyzna Miłość i związki Psychologia

Różnice w związku – czy muszą stanowić przeszkodę?

różnice w związku

Teoretycznie najtrwalsze są te związki, w których partnerzy znajdują się na podobnym etapie w życiu i dzielą swoje zainteresowania. Takim osobom najłatwiej znaleźć nić porozumienia. Z drugiej strony mówi się, że najbardziej przyciągają się przeciwieństwa.  Jak jest naprawdę? Czy różnice w związku muszą stanowić przeszkodę?

Odmienne hobby

Wspólna pasja zbliża, ponieważ dzięki niej możecie razem przeżywać ekscytujące wydarzenia. Gdy obie strony uwielbiają loty balonem lub wspinaczkę wysokogórską, to mogą spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Nie oznacza to jednak, że odmienne hobby musi stanowić katastrofę dla waszego związku. To, że ona interesuje się fotografią, a ty tuningowaniem samochodów czy piłką nożną,  to nie koniec świata. Wasze hobby da się połączyć. Ona może robić zdjęcia podczas wyścigów samochodowych czy meczów. Ba, ty możesz zaprosić ją do wspólnego oglądania meczów Ligi Mistrzów i przekonać do futbolu.

Różnice w związku – gust muzyczny

Ona najchętniej jeździłaby na festiwale rockowe, ty wolisz rap. Wasz gust muzyczny na pierwszy rzut oka wydaje się skrajnie odmienny.  Ale czy tak jest w rzeczywistości? Jest duże prawdopodobieństwo, że oboje nie zamykacie się na inne gatunki muzyczne. Zarówno w repertuarze rockowym, jak i hiphopowym da się znaleźć takie utwory, które przemówią do szerszego grona odbiorców. Poza tym eksplorowanie nieznanych terenów może zakończyć się sukcesem dla waszego związku. Gdy nieustannie poznajesz coś nowego, nie jesteś narażony na nudę, która zabiła już niejedną miłość.

Różnica wieku

Młodszy partner często boi się, czy sprosta oczekiwaniom starszej kobiety. Wiele osób mylnie zakłada, że ona w ogóle nie marzy o niczym innym jak o założeniu rodziny w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Warto jednak zweryfikować jej oczekiwania, zanim skreślisz ją tylko dlatego, że boisz się, że będzie naciskała na dzieci i ślub. Nie wszystkie kobiety bowiem pragną na danym etapie życia zakładać rodziny. Niektóre wolałyby z tym poczekać 2-3 lata, żeby ustabilizować sytuację mieszkaniową.  Z kolei związek młodszej kobiety ze starszym mężczyzną może być równie udany, jeśli obie strony dobrze się dogadują. To nieprawda, że starsza strona zawsze wykorzystuje młodszą i staje się dla niej kimś w rodzaju apodyktycznego rodzica. Poznaj lepiej drugą stronę, zanim coś tak bez znaczenia jak różnica wieku, zniszczy relację z potencjałem.

Inna branża

Czy w ogóle kiedykolwiek zastanawiałeś się nad doborem przyjaciół pod kątem branży, w jakiej pracują? Odrzucałeś kolegów pracujących w urzędach, ponieważ sam prowadzisz firmę motoryzacyjną? Skoro inna branża nie stanowi dla ciebie przeszkody w przyjaźni, to dlaczego miałaby komplikować twoje życie uczuciowe?  To, że każde z was pracuje w innym zawodzie, stanowi zaletę. Naprawdę, kryzysy w branży zdarzają się co jakiś czas, gdy nadejdą trudne chwile i jedno z was straci pracę lub odnotuje spadek dochodów, to pensja drugiej osoby umożliwi przetrwanie chwilowych komplikacji. Poza tym wasze spotkania nie będą przypominały kolacji biznesowych, podczas których porównujecie wskaźniki rozwoju branży z różnych okresów czasowych.

Różnice w dochodzie

Nieważne, czy to ty zarabiasz więcej, czy ona ma lepiej płatną pracę, w związku dwóch dopasowanych charakterologicznie osób nie ma to większego znaczenia. Zawsze można stworzyć wspólny budżet na opłaty i zakup żywności, a resztą dysponować wedle uznania. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy nierówności w dochodzi się wyrównają. Ludzie w końcu awansują, otrzymują podwyżki i zakładają własne biznesy.

Wykształcenie

Jeśli nie dzieli was przepaść intelektualna i potraficie znaleźć wspólne tematy do rozmów oraz wzajemnie się inspirować, to różnica w wykształceniu nie ma żadnego znaczenia. Wiele osób kończy studia, a mimo to nie potrafi znaleźć pracy,  a rozmowa z nimi przypomina orkę na ugorze. W dzisiejszych czasach dyplom niewiele znaczy. Każdy z nas dzięki łatwej dostępności internetu i szybkiemu przepływowi informacji może się rozwijać intelektualnie. Nie potrzebuje do tego żadnego dokumentu. Poza tym różnica pomiędzy osobą z tytułem magistra a technikiem mającym maturę nie jest duża, zwłaszcza jeśli obie strony czytają książki, gazety i portale informacyjne.

Zbyt niezależna kobieta

Mężczyźni boją się niezależnych kobiet, ale bardzo często źle odbierają i interpretują ich zachowanie. To, że ona lubi swoją pracę i ma oddane grono przyjaciół, nie oznacza jeszcze, że nigdy nie znajdzie dla ciebie czasu i nie będziesz dla niej najważniejszy. To dobrze, że ona ma własne życie, przynajmniej nie grozi ci życie u boku kobiety bluszcza. Niezależna kobieta z  własnym gronem przyjaciół nie będzie ci wypominała spotkań z kumplami, wypraw na zawody piłkarskie, wędkarskie czy motoryzacyjne.  Będziesz mógł pozostać sobą, nie grozi ci osaczenie z każdej strony i 30 SMS-ów na godzinę z zapytaniem: „co robisz”. Ona lubi swoich przyjaciół, ale to ciebie kocha.

Różnice w okazywaniu emocji

To może być spory problem, ale głównie na początku znajomości, gdy nie wiesz, czy ona jest zdystansowana dlatego, że nie podobasz się jej. A może dlatego, że ktoś ją kiedyś skrzywdził i teraz woli dozować okazywanie emocji. A może ona po prostu ma taką naturę? Wygadana na co dzień i otwarta w rozmowach, ale zdystansowana emocjonalnie. Pamiętaj jednak, że każda zakochana kobieta z czasem się otwiera i chętnie okazuje swoje uczucia. Warto dać jej na to szansę.

Inne poglądy polityczne

Prawda jest taka, że większość Polaków podziela pogląd: żadna partia polityczna nie reprezentuje moich interesów. Na scenie muszą pojawić się nowi ludzie spoza układu. Większość osób nie jest też przywiązana do żadnej partii do tego stopnia, by być jej zagorzałym zwolennikiem i dla polityki poświęcić swój związek. Czy to naprawdę takie ważne, jak głosujecie w wyborach parlamentarnych, jeśli na co dzień świetnie się dogadujecie?

Za wysokie progi?

Choć żyjemy w XXI wieku, wciąż pokutuje przekonanie, że związek z nią/nim to zbyt wysokie progi, jak na moje nogi. Trudno wytłumaczyć fenomen zjawiska, kiedy mężczyzna zastanawia się, czy ta kobieta jest dla niego odpowiednia, skoro wywodzi się z wpływowej rodziny, a jej rodzice mają własną firmę. To Polska, środek Europy, XXI wiek – tutaj nie wydaje się kobiet za mąż za dobrze urodzonych mężczyzn. To same panie decydują, z kim chcą się związać i nie zmienią zdania w tej materii, nawet jeśli rodzice nie przepiszą im dobrze prosperującej firmy. To, że kobieta jest świetnie wykształcona i oczytana, nie oznacza jeszcze, że nie wytrzyma długo u boku kogoś z niższym wykształceniem, jeśli ta osoba jest inteligentna.

To może być jedna taka szansa na sto!

Nie pozwól, aby konwenanse, stereotypy i strach przed porażką odebrały ci szansę na szczęście. Kto wie, może to właśnie z nią, pomimo wielu różnic, stworzysz szczęśliwy związek? Odpowiedz sobie tylko na jedno pytanie, czy w jej towarzystwie czujesz się szczęśliwy? Czy towarzyszą temu silne emocje? Czy odczuwasz przyjemny dreszczyk, gdy ją widzisz? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią: tak, przestań się zastanawiać, tylko daj porwać się chwili.  Nieważne, czy wiążesz się z rówieśnicą, podzielającą twoje zamiłowanie do motocykli czy ze starszą kobietą mającą odmienne hobby, ryzyko porażki jest zawsze takie samo. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Jeśli nie zrobisz żadnego kroku, na pewno nic nie zyskasz. Jeśli zaryzykujesz, masz szansę na sukces.

Komentarze (6)

pati25

5 lat temu

Związki są różne.Im więcej różnic tym ciekawiej.Nudno by było,gdyby partnerzy robili to samo,mieli takie samo hobby,pasje.

Mindi

5 lat temu

Jak widzimy po przykładach z życia, są różne małżeństwa. Czasami ludzie zakładają z góry, że się nie uda a jak pokazuje życie to są bardzo udane, wieloletnie małżeństwa. Różnice w małżeństwie są dobre, jeśli są chęci to można te różnice wykorzystać do rozwijania wspólnych hobbii czy też tolerancji 🙂

dulcynea

5 lat temu

Różnice się przyciągają , jak bylibyśmy tacy sami nudzilibyśmy się ze sobą .
Ja polubiłam tenis ziemny , mój mąż za nim przepada .
Ja uwielbiam wędrówki po górach , mąż też je polubił.
Lubię politykę i się nią interesuję, mąż jej nienawidzi , więc oglądam czy słucham jak jego nie ma w domu.
Mąż słucha muzykę poważną , ja trochę mniej więc słucha jak mnie nie ma , bądź używa słuchawek . Ale koncert w filharmonii lubimy oboje i często korzystamy . Dlatego tolerancja w związku jest najważniejsza 🙂

Aga

5 lat temu

Różnice w związku zdarzają się częściej niż ich brak 😉 Wszystko zależy od wzajemnej woli, albo chcemy szukać porozumienia albo nie. A im więcej różnic tym ciekawszy związek 😉

  linea

  5 lat temu

  Też uważam, że byłoby za nudno jakbyśmy robili wszystko wspólnie z partnerem, słuchali tej samej muzyki itd.
  Fajnie jest jeśli ja wyjdę z koleżanka do kina na film o miłości, bo mój akurat np. takich nie lubi, a w tym czasie mój partner spędza czas ze swoimi kolegami. Przecież każdy związek potrzebuje takich właśnie odskoczni.
  Ale oczywiście w związku liczy się tolerancja i zrozumienie. Ja toleruję i rozumiem potrzeby mojego mężczyzny, wiem że uwielbia on muzykę poważną i szanuję jego gust. Nie mam nic przeciwko jeśli w domu leci spokojna, poważna muzyka.

   Aneta

   5 lat temu

   Zgadza się, dopóki różnice nie są bardzo ogromne, zman takie pary, gdzie np on jest domatorem, a ona – duszą towarzystwa uwielbiającą ludzi, spotkania, imprezy. I czasem mam wrażenie, ze oboje są nieszczęśliwi…

Zostaw komentarz