Różnice poglądów
Zdjęcie autorstwa ELEVATE z Pexels

Żyjemy w czasach, gdy do głosu dochodzą napięcia społeczne. Istnieje wiele spornych tematów, vide stosunek do szczepień, LGBT, Unii Europejskiej, uchodźców etc. Różnice poglądów potrafią zniszczyć niejedną relację. Na szczęście nie zawsze tak się dzieje, mimo iż każdy pozostaje przy swoim stanowisku. Co zrobić, aby różnice poglądów nie zniszczyły przyjaźni?

Spis treści:

  1. Unikanie spornych tematów
  2. Gaszenie kłótni o podłożu politycznym
  3. Spędzanie czasu w miłej atmosferze
  4. Różnice poglądów – co zrobić, aby nie zniszczyły przyjaźni? Skupienie się na życiu przyjaciółki
  5. Szanowanie odmiennych poglądów

Unikanie spornych tematów

Istnieje kilka tematów, które zawsze budzą ogromne emocje i potrafią przyczynić się do poważnych rozłamów w rodzinie. Mowa o LGBT, religii, Unii Europejskiej, szczepieniach, uchodźcach oraz stosunku do małżeństwa i dzieci. Jeśli nie pracujesz w żadnym urzędzie ani na uczelni, gdzie musisz prowadzić otwarte dyskusje w sprawie wyżej wspomnianych kwestii, to może lepiej darować sobie tego rodzaju tematy? One zawsze kończą się powstaniem sporu, który nie prowadzi do niczego dobrego. Każdy bowiem okopuje się po swojej stronie i obstaje przy swoich poglądach. Poruszanie kontrowersyjnych tematów niemal zawsze kończy się kłótnią, po której ciężko się porozumieć i powrócić do dawnej relacji.

Gaszenie kłótni o podłożu politycznym

Polityka to temat, który niemal zawsze kończy się wybuchem awantury. Czasem jednak, mimo starań z naszej strony, ktoś porusza tego rodzaju kwestie. Atmosfera robi się coraz gęstsza. W takiej sytuacji najlepiej postawić na gaszenie kłótni o podłożu politycznym i zaapelować o zmianę tematu, ponieważ nie lubisz rozmawiać o tego typu kwestiach. Uważasz, że są niegodne uwagi, więc szkoda na nich tracić czas. To najlepsze rozwiązanie, aby przejść do tego, co nas łączy, ciekawi, a zręcznie wyminąć temat, co do którego mamy odmienne stanowiska.

Spędzanie czasu w miłej atmosferze

Postaw na spędzanie czasu w miłej atmosferze. Pójdź z przyjaciółką na zakupy, powspominajcie czas studiów, pogadajcie o pracy i tym, co ciekawego ostatnio spotkało was w życiu. Dzięki temu przypomnicie sobie o tym, ile was łączy. Może to być podobny stosunek do mężczyzn i przekonanie, że lepiej być singielką niż tkwić w nieszczęśliwym związku. Możliwe też, że obie interesujecie się modą, lubicie czytać tych samych autorów etc.

Różnice poglądów – co zrobić, aby nie zniszczyły przyjaźni? Skupienie się na życiu przyjaciółki

Pamiętaj, że tematy polityczne, choć budzą ogromne emocje, często mają niewielki wpływ na nasze życie. Po co poświęcać im tyle energii, skoro dużo ważniejsze jest to, co rozgrywa się w życiu każdego z nas. Może właśnie miałaś dziwną akcję z sąsiadką, a twoja przyjaciółka ma napiętą atmosferę w pracy i chce być wysłuchana. Różnice poglądów to jedno, pod nimi skrywają się podobne problemy, radości i smutki. Nieważne, na jaką partię głosujesz, masz dość chłodnych poranków, gdy budzisz się w wychłodzonym mieszkaniu, ponieważ nie działa jeszcze centralne ogrzewanie. Każdy z nas czasem miewa problemy w pracy, które są dużo bardziej dotkliwe niż gorące spory polityczne, które tak naprawdę nic nie wnoszą.

Szanowanie odmiennych poglądów

Nieważne, czy zgadzasz się z poglądami swoich znajomych, czy masz zgoła odmienne stanowisko, szanuj odmienne zdanie. Nie jest to równoznaczne z ich akceptacją i uznaniem za własne. Szanowanie odmiennych poglądów stanowi podstawę relacji międzyludzkich. Bez niej trudno o porozumienie i harmonijne życie w społeczeństwie, składającym się z samych indywidualności.