Kobieta i mężczyzna Psychologia

Jak różnica wieku w związku wpływa na relację z partnerem?

różnica wieku w związku

Pary, w których istnieje spora różnica wieku między partnerami, zawsze budziły ogromne kontrowersje.  Starszy mężczyzna na spacerze  z młodą kobietą był oskarżany  o  sponsoring.  Gdy kobieta była starsza od swojego ukochanego, narażała się na śmieszność i niewybredne komentarze otoczenia. Jak różnica wieku w związku wpływa na relację  z partnerem?

Miłość nie wybiera, czasem strzała Amora trafia dwóch ludzi, którzy dość znacznie różnią się wiekiem.  Warto jednak pamiętać, iż to nie metryka przesądza o losach gorącego uczucia. Tylko od dojrzałości dwojga partnerów zależy, czy ich związek przetrwa wiele lat czy zakończy się po pierwszej kłótni.

Gdy mężczyzna jest starszy od kobiety

Różnica wieku w związku zawsze elektryzowała osoby postronne.  Nie bez powodu tabloidy sprzedają się tak dobrze. Wszak autorzy zamieszczanych w nich artykułów odwołują się do najniższych pobudek, które kierują ludźmi. Lubimy sensacje, w tym historie o starszych aktorach, którzy wiążą się z młodymi kobietami.  Mężczyznom wciąż wolno więcej. Może społeczeństwo nie pochwala dużej różnicy w związku, ale starsi panowie mogą wiązać się z młodszymi kobietami. Wszak mężczyźni muszą jakoś przejść przez kryzys wieku średniego. Panom wolno też trochę zaszaleć i poeksperymentować.  Niestety, ich młodsze partnerki  już nie mogą liczyć na takie zrozumienie. Bardzo często traktuje się jak osoby interesowne, którym zależy wyłącznie na pieniądzach. Dojrzali mężczyźni często mają ustabilizowaną sytuację finansową i zawodową, nie muszą wynajmować mieszkania, dojeżdżać do pracy autobusami itp. Nie oznacza to jednak, że każda młoda kobieta czyha tylko na ich majątek. Miłość nie patrzy na metrykę.

Związek młodej kobiety ze starszym mężczyzną ma swoje wady i zalety.   Panie często skarżą się, że ich rówieśnicy są niedojrzali i trudno stworzyć z nimi poważny związek. Na ich tle dojrzali mężczyźni wypadają zupełnie inaczej. Przede wszystkim wiedzą, czego chcą i nie boją się zakładać rodziny.  Mają bowiem pewność, że są w stanie zapewnić poczucie bezpieczeństwa swojej partnerce i dzieciom.  Dojrzały mężczyzna może podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszą partnerką. Z kolei młoda  kobieta zadba o to, aby jej partner dbał o siebie i regularnie wykonywał badania profilaktyczne.

Wadą związku młodej kobiety ze starszym partnerem jest możliwość zostania wdową w dość młodym wieku. Panowie żyją zdecydowanie krócej, ponieważ przywiązują mniejszą wagę do codziennej troski o swoje zdrowie. Niechętnie poddają się badaniom profilaktycznym, mają większą tendencję do jedzenia niezdrowych rzeczy i w rezultacie częściej chorują na choroby układu krążenia. Ponadto dojrzały partner, jeśli ma dzieci z poprzednich związków, może być niechętny zakładaniu rodziny. Jeśli natomiast jest osobą bezdzietną, ale pragnie to zmienić, może natknąć się na trudności. Choć mężczyźni dłużej od kobiet zachowują zdolności reprodukcyjne, vide Julio Iglesias, to z wiekiem jakość ich plemników ulega pogorszeniu. To z kolei może utrudniać zapłodnienie.


Gdy kobieta jest starsza od mężczyzny

Kobieta, która wiąże się z młodszym mężczyzną, wciąż jest bohaterką niewybrednych żartów i opowiadań.  Wiele osób uważa, że paniom nie wypada wiązać się z mężczyznami, którzy mogliby być ich synami. Jest to dość krzywdząca opinia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że panów wiążących się z młodymi kobietami traktuje się dużo bardziej liberalnie.

Co przyciąga młodych mężczyzn do starszych kobiet? Zdaniem sporzwiązek starszego mężczyzny z młodszą kobietąej części naszego społeczeństwa jedynym wabikiem mogą być pieniądze.  Niestety, dojrzałe panie wciąż postrzega się jako osoby stojące nad grobem, które muszą przyjmować leki dla seniorów. Takie kobiety są całkowicie aseksualne i nieatrakcyjne. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej zaskakująca. Dojrzałe kobiety potrafią być zadbane, niezwykle seksowne i, co najważniejsza, inteligentne. Nic dziwnego, że do niektórych lgną młodsi partnerzy.

Związek starszej kobiety z młodszym mężczyzną ma swoje zalety.  Pozwala paniom zakwitnąć na nowo, a panom nauczyć się wielu rzeczy od swoich bardziej doświadczonych partnerek.  Dojrzałe kobiety mają jasno sprecyzowane oczekiwania – zarówno te dotyczące codziennego życia, jak i seksu. Wiedzą, jakie pieszczoty najbardziej lubią i nie wstydzą się o tym otwarcie mówić.

Wadą związku starszej kobiety z młodszym partnerem jest problem z powiększeniem rodziny. Oczywiście sporo zależy od różnicy wieku. 40-latka wciąż może mieć dzieci ze swoim 28-letnim ukochanym. Problem może pojawić się w przypadku kobiet w okresie okołomenopauzalnym, które wiążą się z młodszym mężczyzną pragnącym dziecka.  Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które pozwala ominąć przeszkodę. Jest nim adopcja.

Różnica wieku w związku nie musi wpływać negatywnie na relację z partnerem.  Wiele tak naprawdę zależy od osobowości dwojga dorosłych ludzi i ich otwartości. Starsza strona, która interesuje się nowinkami technologicznymi i nie tylko, może być równorzędnym partnerem w dyskusji dla młodszego partnera.  Wszak prawdziwa miłość potrafi pokonać wiele przeszkód.

Irmina Cieślik

Komentarze (7)

Emilly27k

5 lat temu

Filusia jestem na ogół starsza i nie robi mi to różnicy. Uśmiecham się. Liczą się pasje, czy dana para umie rozmawiać , a reszta się dogra.

filodendron

5 lat temu

Uważam, że duże różnice wieku między partnerami są niekorzystne, np. 20-30-40 i więcej. Mężczyzna wcześniej choruje, zostaje impotentem, nie może nosić ciężkich rzeczy, staje się marudą itp. Kobieta dużo starsza od mężczyzny też może się poczuć jak jego ciotka, a wcześniej czy później i tak zacznie oglądać się za kobietami w swoim wieku lub młodszymi. Różnice do 10 lat na ogół nie powoduja kłopotów, ale większe to już różnie bywa.

pati25

5 lat temu

Ja uważam,że różnica wieku pomiędzy partnerami nie wpływa na zwiążek.Ważna jest przecież miłość,czy się kochają.Nie można też przesądzać,że np w przypadku,gdy mężczyzna ma dużo młodszą partnerkę to ona szybko go zostawi.Że ich związek szybko się skończy.Moja kuzynka jest młodsza od swojego męża o…13 lat.I są bardzo szczęśliwi.Mają wspólne pasje,zainteresowania

Tess

5 lat temu

Najważniejsza jest miłość. Znam pary z różnicą wieku ze strony kobiety i mężczyzny. Są to dobre pary, które szanują się. Te idealne pary często nie wytrzymują wielu wspólnych lat życia. Moj mąż był starszy ode mnie pięć lat i to był bardzo dobry związek.

Emilly27k

5 lat temu

Osobiście wolę jak jest starszy mężczyzna , ale nie robi mi to większej różnicy czy jest młodszy. Zawsze panuje uśmiech i tak ma być. Ważne, aby w związku nie było nudy.

dulcynea

5 lat temu

Chyba najważniejsze jest uczucie i na nim trzeba budować związek.
A wiadomo ażeby się związać z partnerem muszą podobne zainteresowania.
Wiek, myślę, nie ma znaczenia. Mój mąż jest starszy ode mnie o 4 lata.
Nie mam uprzedzeń do związków typu starsza kobieta młodszy mężczyzna czy starszy mężczyzna i młodsza kobieta.
De gustibus !

Emilly27k

5 lat temu

Nie możemy przewidzieć kiedy nasz związek dobiegnie kryzys. Moim zdaniem jest to różnica 13-15 lat. brak wspólnych zainteresowań, zainteresowania innymi kobietami, mężczyznami. Miłość wygasa , ale czy wraca tak szybko trudno przewidzieć. Ludzie muszą sami wiedzieć czego tak naprawdę chcą.

Zostaw komentarz