Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Rodzinna polipowatość jelita grubego

rodzinna polipowatość jelita grubego

Choroby przewodu pokarmowego to często zmiany uwarunkowane genetycznie. Rodzinna polipowatość jelita grubego to jedna z nich. Czym się charakteryzuje?

Polipowatość

Polipy to dla wielu obce pojęcie, związane z medycyną. Polip jest uwypukleniem tkanki, znajdującej się w organizmie człowieka. Zgrubienia mogą mieć różny kształt, co pozwala na ich klasyfikację, Niektóre polipy mogą świadczyć o zmianach nowotworowych, stanach zapalnych czy włókniakach. Nie każdy polip oznacza raka. Polipowatość występuje wtedy, gdy mowa o dużej liczbie tego typu zmian. Ilość polipów w jelitach możemy liczyć nawet w setkach.

Rodzinna polipowatość jelita grubego

Nazwa rodzinna polipowatość jelita grubego nie jest przypadkowa, ponieważ choroba jest uwarunkowana genetycznie. Często występuje w kolejnych pokoleniach rodziny. Przy dużej ilości polipów, całkowite wyleczenie choroby jest trudne. Dodatkowo, duża ilość zmian w postaci polipów zwiększa ryzyko rozwoju choroby w nowotwór. Rodzinna polipowatość jelita grubego nie zawsze wiąże się z rakiem. W klasyfikacji wyróżniamy także jej łagodną formę, związaną z mutacjami. Wtedy ilość zmian jest znacznie mniejsza niż w przypadku zespołu polipowatości. W celu rozpoznania choroby wykonuje się badania genetyczne.

Objawy choroby

Charakterystycznymi objawami dla choroby jest obecność polipów w przewodzie pokarmowym. Wraz z nimi pojawia się ból brzucha, biegunki i krwawienia z odbytu. Objawy mogą prowadzić do niedokrwistości. Przewlekła choroba niesie ryzyko nowotworu jelita grubego, co objawia się zwykle bólem i nieregularnymi wypróżnieniami.

Leczenie polipowatości

polipyRodzinna polipowatości jelita grubego wymaga operacji. Leczenie polega na usunięciu zmian. Często wykorzystuje się zabieg usunięcia fragmentu jelita i odbytnicy, gdzie znajdują się polipy. Przy bardzo dużej ilości polipów trudno o usuniecie ich wszystkich. U osób, w których rodzinach zanotowano przypadki choroby, zabiegi wykonuje się profilaktycznie, przed 20 rokiem życia. Ryzyko pojawienia się nowotworu jelita grubego jest dość wysokie, stąd tego typu działania prewencyjne. Pacjenci w grupie ryzyka powinni wykonywać badania endoskopowe.

Rodzinna polipowatość jelita grubego to często występująca choroba układu pokarmowego. To trudne schorzenie, które może przerodzić się w raka, dlatego wykonywanie badań jest podstawą rozpoznania i skutecznego leczenia.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

elle@elle

6 lat temu

u mnie w najblizszej rodzinie byla osoba ,ktora cierpiala na polipy jelita grubego , miala wycinane duze fragmenty chorej tkanki , na szczescie do dzis jest dobrze

filodendron

6 lat temu

U mojego męża w zeszłym roku stwierdzono te polipowatość, miał wycinane 3 małe polipy , ale na szczeście okazały się niegroźne. Bardzo sie bał, bo jego mama zmarła na tę chorobę. Koleżanka naukowiec powiedziała mi ,żeby sie nie bał ,bo w lini prostej tej choroby sie nie dziedziczy , gdyby jakiś wuj chorował albo ciotka to mozliwe byłoby dziedziczenie.

pati25

6 lat temu

Groźne to schorzenie.Możę prowadzić do rozwoju nowotworu.Ważne są badania,szczególnie u osób,które są w grupie ryzyka

Mindi

6 lat temu

To bardzo poważna dolegliwość, któą trzeba kontrolować i leczyć aby nie dopuścić do zezłośliwienia polipa. Moja mama miała polipa na jelicie, który w czasie kolanoskopi był usunięty. Ma zalecone aby robić badania co roku. Sama także planuję takie badanie bo wiem jaka jest ważna profilaktyka.

Zostaw komentarz