reumatyzm-przyczyny

Choroby reumatyczne zwane potocznie reumatyzmem jest to grupa chorób, których dystynktywną cechą są przewlekłe zmiany zapalne w stawach, towarzyszący im ból i obrzęk.

Najczęstszą dolegliwością reumatyczną jest reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenie to wbrew obiegowej opinii, może dotknąć osób w każdym wieku (nie tylko starszych, ale również 30- czy 50-latków). Charakterystyczne dla choroby jest to, że rozpoczyna się zwykle niewinnie: od porannych zesztywnień stawów i mięśni, stanu podgorączkowego, bólu oraz niewielkich zmian w obrębie drobnych stawów (jak halluksy, palce młoteczkowe czy modzele).

Niestety – z czasem schorzenie postępuje, a zwyrodnienia stają się coraz groźniejsze dla pełnej sprawności.

Trudno jednoznacznie określić przyczynę występowania reumatoidalnego zapalenia stawów. Źródeł schorzenia można szukać zarówno w uwarunkowaniach genetycznych, jak i zakażeniu wirusowym a także prowadzonym trybie życia (unikanie aktywności fizycznej, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, długotrwałe napięcia nerwowe). Istotne są również czynniki hormonalne. Reumatyzm częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, często może ujawnić się po dużym wysiłku fizycznym czy też długotrwałym stresie, a także w wyniku urazu.

Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie autoimmunologiczne – limfocyty „atakują” stawy, w wyniku czego rozwija się stan zapalny, prowadzący do zgrubienia błony maziowej stawów oraz do zniszczenia chrząstki, i innych tkanek stawowych. Choroba może przebiegać z okresami zaostrzeń i remisji, jednak nie należy odwlekać momentu rozpoczęcia leczenia. Zmiany zwyrodnieniowe mogą bowiem okazać się nieodwracalne.

Redakcja