reumatyzm-objawy

Choć „reumatyzm” nie jest jednostką chorobową, a określeniem potocznym, to mówiąc o nim, najczęściej opisujemy dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Objawy tego schorzenia są bardzo charakterystyczne, warto zwrócić więc uwagę już na pierwsze sygnały. Potem choroba tylko postępuje.

Pierwsze objawy reumatyzmu

Początkowo pojawiają się takie symptomy jak: sztywność poranna stawów (trwająca ponad godzinę) – dotycząca zwłaszcza stawów rąk i spowodowana gromadzącym się w chorych stawach płynem zapalnym; stany podgorączkowe; ogóle osłabienie; bóle mięśniowe a czasami także spadek masy ciała.

Stopniowo objawy nasilają się, pojawiają się ból i obrzęk, ból podczas ucisku, a stan zapalny dotyczy już nie jednego stawu, lecz kilku (dość typowe jest symetryczne występowanie dolegliwości – po obu stronach ciała). Początkowo choroba obejmuje „małe” stawy – nadgarstki, drobne stawy rąk i stóp.

Późne objawy reumatyzmu

Z czasem objawy dotykają także stawów kolanowych, łokciowych, barkowych czy biodrowych. Postępują także zmiany zwyrodnieniowe w ścięgnach i więzadłach. Początkowo to niewielkie zmiany – jak halluksy czy zgrubienia naskórka, jednak z czasem może dojść do poważniejszych uszkodzeń – spowodowanych przykurczami w stawach kolanowych czy zmianami w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Charakterystycznym objawem reumatyzmu są również guzki reumatoidalne w tkance podskórnej. Guzki te są zlokalizowane przy stawach łokciowych, dłoni, a także w obrębie potylicy i z reguły nie powodują bólu.

Skutkiem nieleczonego reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być trwałe deformacje, ograniczenie ruchomości a nawet inwalidztwo. Dlatego warto zwracać uwagę na dolegliwości w ich wczesnym stadium, aby uniknąć rozwoju choroby.

Redakcja