Niepokojące objawy Zdrowie

Reumatyzm – objawy i przebieg choroby

reumatyzm-objawy-i-przebieg-choroby

Reumatyzm – ta bardzo obciążająca organizm choroba rozwija się powoli i podstępnie, jednak wczesne rozpoznanie pozwoli na skuteczniejsze zahamowanie jej rozwoju. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Charakterystyczne objawy reumatyzmu

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (pot. reumatyzmu) są charakterystyczne już od początku choroby. Do pierwszych symptomów należą: ogólne osłabienie, stan podgorączkowy, bóle mięśni i stawów, a czasami spadek masy ciała.

Najbardziej wyróżniający objaw stanowi jednak poranna sztywność stawów – zwłaszcza rąk, spowodowana gromadzącym się w stawach płynem zapalnym.

Co jest tego przyczyną? Początkowo zmiany zapalne obejmują drobne naczynia krwionośne znajdujące się w błonie maziowej stawu. Następnie następuje przerost zmienionej chorobowo maziówki, pojawiają się w niej nacieki z leukocytów – które z kolei wydzielają substancje prowadzące do uszkodzeń tkanek przyległych.

W ten oto sposób zapalna ziarnina pokrywa chrząstki stawowe, a stan zapalny przyczynia się do niszczenia budulców stawu. Stopniowo obrzęk i ból zwiększają się, a dolegliwości – rozprzestrzeniają na inne stawy.

Dochodzi też do utraty sprężystości i gładkości chrząstki, a kości przylegające do stawu ulegają odwapnieniu. Proces zapalny obejmuje ścięgna.

Redakcja

Reumatyzm – ta bardzo obciążająca organizm choroba rozwija się powoli i podstępnie, jednak wczesne rozpoznanie pozwoli na skuteczniejsze zahamowanie jej rozwoju. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów

W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się zniekształcenia, które mogą nie tylko ograniczyć ruchomość stawów, ale również skutkować niepełnosprawnością.

Należy zaznaczyć, że początkowo reumatyzm dotyka stawów drobnych – rąk, stóp czy nadgarstków. Jednak wraz z postępem choroby dolegliwości obejmują też kolana, barki, biodra czy łokcie. Zmiany zwyrodnieniowe podobnie – początkowo są niewielkie (jak modzele, halluksy a także specyficzne guzki reumatoidalne), jednak z czasem mogą znacząco utrudnić poruszanie się i normalne funkcjonowanie organizmu.

W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów istotne jest również to, że nie da się go przewidzieć. Choroba może mieć okresy nasilenia jak i remisji. W żadnym wypadku nie należy liczyć na to, że „samo przejdzie”.

Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym większa szansa na uniknięcie kalectwa.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

9 lat temu

Tematt bardzo ważny.Ta choroba może dotknąć każdegoo.Dałam do przeczytania artykuł mamie.Właśnie rano ma zesztywniałe stawy u rąk.:| Może to początki reumatyzmu

Zostaw komentarz