ABC Zdrowia Zdrowie

Reumatyzm – leczenie

reumatyzm-leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, o podłożu autoimmunologicznym. Potocznie określamy je jako reumatyzm, skupiając się na takich objawach jak: poranna sztywność stawów (ponadgodzinna), stan podgorączkowy, osłabienie, bóle mięśniowe, ból i obrzęk stawów.

Z czasem symptomy te ulegają zaostrzeniu, pojawiają się pierwsze zwyrodnienia (w obrębie drobnych stawów), a także guzki reumatoidalne w tkance podskórnej.

Nie wolno zwlekać z rozpoczęciem terapii – dolegliwości z czasem stają się coraz silniejsze, dotykają większych stawów (kolanowych, biodrowych itd…), a zmiany zwyrodnieniowa stają się coraz groźniejsze dla zdrowia.

Warto rozpocząć leczenie reumatyzmu już przy zauważeniu pierwszych symptomów choroby. Terapia powinna mieć charakter kompleksowy i obejmować zarówno stosowanie środków farmakologicznych, jak i rehabilitacji a także odpowiedniej diety.

Wśród leków podawanych pacjentom z reumatyzmem znajdują się głównie: leki przeciwzapalne niesteroidowe oraz glikokortykosteroidy (przy ich stosowaniu warto jednak rozważyć możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania), leki wytwarzane z naturalnych kopalin leczniczych (jak maść borowinowa o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym) – wskazane nawet przy terapii długotrwałej.

Innym rodzajem stosowanych farmaceutyków są leki zmniejszające agresywność układu immunologicznego.

Redakcja

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, o podłożu autoimmunologicznym. Potocznie określamy je jako reumatyzm, skupiając się na takich objawach jak: poranna sztywność stawów (ponadgodzinna), stan podgorączkowy, osłabienie, bóle mięśniowe, ból i obrzęk stawów

Kolejnym istotnym elementem leczenia jest kinezyterapia. Rehabilitacja może obejmować zarówno zabiegi lecznicze (kąpiele mineralne, solankowe, zabiegi z użyciem borowiny), jak i fizjoterapia oparta o ćwiczenia oraz masaże (również z użyciem specjalistycznej aparatury). Istotnym jest, aby za każdym razem leczenie dobierać do stopnia zaawansowania schorzenia.

Właściwa dieta to doskonałe uzupełnienie terapii. Powinna być bogata w witaminę C (zapobiegającą zapaleniu stawów), a także w kwasy tłuszczowe omega -3. Należy unikać tłuszczów zwierzęcych, alkoholu, kofeiny a także zaprzestać palenia.

Dzięki temu terapia będzie efektywniejsza. Należy jednak pamiętać, że proces leczenia reumatyzmu wymaga czasu.

Redakcja

Dodaj komentarz