Gorący temat
Screen z serwisu YouTube

Gorący temat jest to film, który został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Wykorzystano w nim także przemówienia Donalda Trumpa i wystąpienia z jego kampanii wyborczej. W obsadzie filmu znajdziemy wielkie gwiazdy, główne role grają Nicole Kidman, Charlize Theron i Margot Robbie.  Dlaczego warto pójść do kina na tę produkcję?

Film o pracy w stacji telewizyjnej

Akcja Gorącego tematu rozgrywa się w siedzicie amerykańskiej stacji telewizyjnej, Fox News. Należy ona do Ruperta Murdocha i jego synów. Jednak on sam wynajął do prowadzenia newsroomu rubasznego dyrektora, Rogera Ailesa.

Silne spolaryzowane dziennikarstwo

W filmie pokazano, jak silnie spolaryzowane jest dziennikarstwo w USA. Każda stacja telewizyjna opowiada się po którejś ze stron. Albo jest lewicowa i liberalna, popierając demokratów. Albo konserwatywna, popierająca republikanów. Program stacji telewizyjnych jest ukierunkowany pod dane grono odbiorców. Nie ma w nim miejsca na pluralizm i swobodną debatę. Bardzo dobrze ukazują to sceny z Nicole Kidman, która wciela się w rolę Gretchen. Zanim została dziennikarką i prezenterką telewizyjną, uzyskała tytuł miss. W rezultacie wielu rozmówców płci męskiej zdaje się ją ignorować, traktując tylko jako ładną buzię. Tymczasem Gretchen jest jedyną osobą w stacji, która stara się zaprezentować inny punkt widzenia niż republikański. Nie naśmiewa się z osób czarnoskórych, lecz opowiada się za prawami kobiet, w tym jest przeciwna ich uprzedmiotowieniu, nie chce też, aby każdy Amerykanin miał dostęp do broni automatycznej.

Donald Trump, czyli polityk nieszanujący kobiet

Z kolei Megyn Kelly, w której postać wciela się Charlize Theron, dzięki poparciu Murdocha, ale bez wiedzy Ailesa, ukazuje na wizji oskarżenia, które padły pod adresem Donalda Trumpa. Powołuje się tutaj na byłą żonę miliardera, Ivankę, która w przeszłości oskarżała go o gwałt, później jednak swoje zarzuty wycofała. Megyn nie podoba się fakt, że gdy zadzwoniła do prawnika Trumpa, aby porozmawiać o tej sprawie, usłyszała, że żony nie da się zgwałcić. Czy nie przypomina to trochę słów Andrzeja Leppera o tym, że prostytutki nie da się zgwałcić?

Megyn jest osobą bezkompromisową, ale sama pada ofiarą nagonki. Fox News oglądają republikanie, którzy wystawili Trumpa jako swojego kandydata na prezydenta. Sam miliarder wrzuca na swojego Twittera mnóstwo chamskich opinii pod adresem dziennikarki. Później broni się, że zacytował tylko co łagodniejsze wpisy swoich fanów. Gdy Megyn prosi Ailesa o ochronę, bo jej życie jest zagrożone, nie otrzymuje wsparcia.

Czy Gretchen będzie mogła liczyć na kobiecą solidarność?

W międzyczasie Gretchen zostaje zwolniona z pracy. Zanim to jednak nastąpiło, dziennikarka postanowiła w innym stanie złożyć oskarżenie przeciwko Ailesowi, który ją molestował. Czy poprą ją inne kobiety?

Kobiety niepotrzebnie wychowuje się na grzeczne dziewczynki

Gorący temat pokazuje kilka istotnych kwestii społecznych. Niestety, choć żyjemy w XXI wieku molestowanie kobiet wciąż jest problemem, który dotyka pań z różnych warstw społecznych. Nie zawsze są to kobiety najuboższe, zdarzają się też świetnie wykształcone i utytułowane jak Gretchen.  Molestowanie sprawia, że kobieta czuje się upokorzona i winna, że jakoś sprowokowała swojego szefa do niewłaściwego zachowania. Jedna z bohaterek filmu Gorący temat tłumaczy się: „przepraszam, jeśli swoim zachowaniem dałam ci znać, że darzę cię uczuciem, chcę, abyśmy byli przyjaciółmi i zachowali profesjonalizm”. Jest to jej odpowiedź na propozycję przełożonego, który oferuje jej awans w zamian za noc spędzoną w hotelu. Tymczasem powinna ona odpowiedzieć: „nie podoba mi się, że przekraczasz moją granicę i dopuszczasz się molestowania, to niedopuszczalne, łączą nas wyłącznie relacje zawodowe”.  Niestety, kobiety wciąż wychowuje się na grzeczne i miłe, na dodatek pokutuje stereotyp, że to kobieta zawsze prowokuje mężczyznę. Trzeba z tym walczyć i pokazywać już nastolatkom, że na przekraczanie granic mają prawo odpowiedzieć ostro i zdecydowanie.

Przedmiotowe traktowanie kobiet w mediach

Drugą istotną kwestią jest fakt, że kobiety w mediach często traktuje się bardzo przedmiotowo. To nie ich kompetencje są najważniejsze, lecz prezencja.  Gdy przestają być atrakcyjne, są zwalniane tak jak Gretchen, o której Roger pogardliwie mówi – widzowie nie chcą widzieć spoconej baby w okresie menopauzy.

Brak solidarności między kobietami

Trzecim istotnym aspektem jest brak solidarności między kobietami.  Wiele z nich broniło Rogera do upadłego. Niektóre wręcz przyprowadzały do gabinetu młodziutkie i ładne dziennikarki. Nie reagowały, gdy za drzwiami działa się krzywda ich koleżankom.

Brak pewności siebie czyni z ciebie łatwą ofiarę

Po czwarte, kobiety wciąż zbyt mało wierzą w siebie. Brakuje im pewności siebie, poczucia własnej wartości. Gdyby zaszczepiono je w głównych bohaterkach jako małych dziewczynkach, to żadna nie bałaby się ujawnienia sprawy od razu po zajściu, bo wiedziałaby, że znajdzie pracę gdzie indziej. Przecież wśród szefów innych firm zawsze można znaleźć kogoś, kto tak samo brzydzi się molestowania seksualnego i w pełni popiera zwalczanie tego typu praktyk. On nie będzie traktował kobiety, który zgłosiła taką sprawę, jako niebezpiecznego pracownika. Niestety, dziennikarki bardzo łatwo dały się zastraszyć Rogerowi, bo brakowało im pewności siebie.