Zdrowie

Pulsoksymetr – komu może się przydać?

Pulsoksymetr - komu może się przydać

Pulsoksymetr too niewielkie urządzenie, które służy do szybkiego pomiaru tętna, czy poziomu saturacji. Posiada szerokie zastosowane w diagnostyce medycznej. Od niedawna jest jednym z najbardziej pożądanych urządzeń w Polsce. Czy rzeczywiście warto dokonać jego zakupu? Czym różnią się między sobą poszczególne modele? Spróbujemy odpowiedzieć na naważniejsze pytania.

 • Jak działa pulsoksymetr?
 • Jakie są zalety stosowania pulsoksymetru w warunkach domowych?
 • Gdzie można kupić pulsoksymetr?

Pulsoksymetr pomaga przy diagnozowaniu pacjentów z problemami układu oddechowego, układu krążenia, a nawet cukrzycy. Urządzenie mierzy pacjentowi tętno, inaczej nazywane pulsem oraz saturację będącą stopieniem nasycenia hemoglobiny tlenem.

Jak działa pulsoksymetr?

To medyczne urządzenie monitoruje tętno i saturację oraz zapisuje wyniki. Należy do grupy podstawowych narzędzi medycznych. Może być używane nie tylko w szpitalach i przychodniach, ale także w warunkach domowych.

Z technicznego punktu widzenia pulsoksymetr to połączenie oksymetru i pulsometru. Ten pierwszy odpowiada za pomiar pochłaniania promieniowania przez pulsującą krew tętniczą i oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Sam pulsometr dokonuje jedynie pomiaru pulsu.

Jakie są zalety stosowania pulsoksymetru w warunkach domowych?

Używanie pulsoksymetru w warunkach domowych jest dopuszczalne w sytuacji, gdy ktoś jest pacjentem ze zdiagnozowaną niewydolnością oddechową. Taka sytuacja występuje, gdy pacjent cierpi na:

 • obturacyjną chorobę płuc
 • mukowiscydozę
 • przewlekłą niewydolność oddechową
 • stale nawracające choroby układu oddechowego
 • gruźlicę
 • cukrzycę
 • choroby serca
 • choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie

Co ciekawe zaleca się stosowanie pulsoksymetru u osób nałogowo palących papierosy, ponieważ palacze często maja obniżoną saturację.  Pulsoksymetr stosuje się także u osób zdrowych, ale wykonujących bardzo duży wysiłek fizyczny, na przykład u sportowców. Z pewnością stosowanie pulsoksymetru w domu ma tę zaletę, że pacjent cierpiący na niewydolność oddechową może monitorować swój stan zdrowia i odpowiednio wcześnie zaalarmować niezbędne służby. Najnowocześniejsze modele posiadają funkcję przesyłania wyników aktualnych pomiarów do innego urządzenia. Dzięki temu lekarz bardzo szybko dostaje informację o złym stanie pacjenta. Ponadto pulsoksymetry ostrzegają przed niedotlenieniem na poziomie 94%.

Gdzie można kupić pulsoksymetr?

Mimo że pulsoksymetr jest urządzeniem przede wszystkim stosowanym w szpitalach i innych placówkach medycznych, to bez przeszkód można go kupić za pośrednictwem Internetu. Stacjonarnie pulsoksymetr zakupimy w aptekach lub sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.  Wyróżniamy dwa typy tych urządzeń – pulsoksymetry zakładane na palec oraz stacjonarne. Modele pulsoksymetrów różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami takimi jak wyświetlacz LED, wskaźnik naładowania baterii czy zakresem dokonywanych pomiarów.  Część pulsoksymetrów dodatkowo ma w zestawie akcesoria uzupełniające takie jak: czujnik noworodkowy, czujnik z klipsem przeznaczony do dokonywania pomiarów u małych dzieci, czujnik z klipsem dla osób dorosłych. Ponadto każde takie urządzenie ma w zestawie dedykowaną do niego ładowarkę.

Ceny tego niewielkiego urządzenia wahają się od dwustu do kilkuset złotych. Dobrze jest skonsultować zakup pulsoksymetru z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy uważnie przeczytać informację na temat danych technicznych konkretnego modelu.

Komentarze (4)

Rosia58

2 miesiące temu

Pulsoksymetr to bardzo ciekawe urządzenie. Może przydać się, gdy ktoś z naszych bliskich złapie tego okropnego wirusa.

Zostaw komentarz