Psychoterapia wszystko, co musisz wiedzieć

Traumatyczne przeżycia, depresja, ciężki okres w życiu. W tych i wielu innych ciężkich sytuacjach, które mają wpływ na naszą psychikę, pomocna okazuje się psychoterapia, która pomaga każdego dnia setkom tysięcy ludzi na całym świecie stanąć na nogi. Rozważasz podjęcie psychoterapii, a może ktoś z Twoich bliskich potrzebuje tej formy pomocy? W tym artykule dowiesz się, czym jest psychoterapia, jak wygląda jej przebieg oraz ile ona trwa i kosztuje.

Co to jest psychoterapia?

Chcąc określić co to jest psychoterapia, w najprostszym ujęciu można uznać ją za jedną z wielu metod leczenia problemów emocjonalnych człowieka, polegająca na oddziaływaniu za pomocą odpowiednich technik i narzędzi psychologicznych. Zagłębiając się w to, co to jest psychoterapia można także stwierdzić, że opiera się ona na specyficznym kontakcie pacjenta z psychoterapeutą, który wykorzystuje w celu niesienia pomocy swoje umiejętności i zdobytą w trakcie studiów wiedzę, by pomóc klientowi zrozumieć siebie, swoje emocje, przyjrzeć się swoim relacjom oraz rozpoznać schematy, którymi klient się kieruje, a które mogą obecnie być nieprzystosowawcze. Warto jednak pamiętać odpowiadając na pytanie czym jest psychoterapia, że istnieje wiele szkół i metod charakteryzujących się odmiennym podejściem i technikami leczenia pacjentów.

Jak wygląda psychoterapia?

Wiele osób z obawy przed tym, jak wygląda psychoterapia, nie podejmuje nawet próby rozwiązania swoich problemów. Media skutecznie kreują sprzeczne obrazy w społeczeństwie, wskazujące na to, że psychoterapia to jedynie rozmowy za pieniądze. Jest to niezwykle mylny obraz, bowiem od tego jak wygląda psychoterapia, zależy przede wszystkim obrany przez specjalistę nurt pracy, który powinien być przedstawiony już na pierwszym spotkaniu. Dzięki czemu klient będzie wiedział, co musi wykonać, aby terapia przyniosła upragnione rezultaty, będzie mógł wraz z terapeutą określić cele terapii i oczekiwania, a przede wszystkim przekonać się, czy styl pracy i osoba terapeuty odpowiada klientowi. Odpowiadając na pytanie jak wygląda psychoterapia indywidualna, można jednoznacznie stwierdzić, że opiera się ona na spotkaniach sam na sam z terapeutą, który w trakcie każdej sesji terapeutycznej, powoli pozwala zagłębić się w psychikę pacjenta i motywy jego postępowania. Zmieniając tym samym mylne postrzeganie przez niego wielu spraw, które mają wpływ na codzienne życie i samopoczucie.

Jakie pytania zadaje psychoterapeuta?

Zadawane w trakcie psychoterapii pytania psychologa, to bardzo często jeden z najważniejszych elementów spotkań terapeutycznych. Od tego, jakie pytania zadaje psycholog, zależy przede wszystkim problem z jakim przychodzi do niego pacjent. Niekiedy wydają się one pacjentom zbyt osobiste lub drażliwe, jednak warto pamiętać, że to jakie pytania zadaje psychoterapeuta, nie służy ocenie ich postępowań. Wśród tego, jakie pytania zadaje psychoterapeuta, bardzo często można spotkać się z tematami związanymi z relacjami w rodzinie oraz z innymi ludźmi.

Co daje psychoterapia? Czy pomaga?

Wśród najczęstszych wątpliwości osób mających przed sobą pierwsze spotkanie terapeutyczne, pojawia się pytanie, czy psychoterapia pomaga. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy terapia pomaga, ponieważ każdy z pacjentów ma co do niej inne oczekiwania. Jednak tym, co daje psychoterapia, jest na pewno znalezienie nowych sposobów rozwiązywania problemów, kiedy wszystko dotąd znane zawodziły pacjentów w ich życiu. Warto też wiedzieć, że to czy psychoterapia pomaga, zależy przede wszystkim podejście pacjenta. Bez jego pracy i zaangażowania, nawet najlepszy specjalista nie będzie bowiem w stanie skutecznie przeprowadzić psychoterapii.

Ile trwa psychoterapia?

To jak długo trwa psychoterapia, zależy przede wszystkim od złożoności problemów osób udających się do gabinetów specjalistów. Najczęściej to ile trwa psychoterapia określa specjalista po pierwszym spotkaniu, wskazując początkową minimalną ilość spotkań terapeutycznych. Dla jednych osób będzie to zaledwie kilka spotkań, dla innych natomiast nawet kilka lat nie będzie wystarczającym czasem, aby poczuć się w pełni świadomym procesów zachodzących w życiu, które dotychczas nie pozwalały czerpać z niego garściami.

Ile kosztuje psychoterapia?

Osoby mające pierwszą wizytę, a nawet pierwszy telefon do poradni przed sobą zastanawiają się najczęściej nad tym, ile kosztuje terapia u psychoterapeuty. Wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać, ale bardzo często to ile kosztuje psychoterapia indywidualna, rzutuje na podjęciu decyzji o jej rozpoczęciu. Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje psychoterapia w Warszawie, przeanalizujmy ceny jednego z ośrodków, pierwsze spotkanie z terapeutą to koszt 150 złotych, za 60 minut terapii, natomiast kolejne spotkania to koszt w granicach 140 złotych. Przeliczając to na 4 spotkania w miesiącu, wychodzi na to, że odpowiedzią na pytanie ile kosztuje psychoterapia, jest kwota około 570 złotych.

Psychoterapia w czasach pandemii – sesje zdalne

Obecna sytuacja związana z zagrożeniem zarażenia koronawirusem w Polsce sprawiła, że wiele gabinetów w tym także Terapeutyczna PoraDnia umożliwia swoim pacjentom, skorzystanie z psychoterapii online, nie pozostawiając ich bez pomocy w tym trudnym okresie. Terapeutyczne sesje zdalne odbywają się z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, dopasowując odpowiednie metody terapii do indywidualnych potrzeb pacjentów i zaistniałej sytuacji. Terapia online umawiana jest w dogodnych dla pacjentów porach, a jej sesje terapeutyczne trwają tyle samo co zwykle. Dzięki czemu można skorzystać z pomocy, zostając w domu i będąc bezpiecznym i odpowiedzialnym społecznie.

Jeśli potrzebujesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty online, możesz zrobić to za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie gabinetu Terapeutyczna PoraDnia, link do niej znajdziesz pod poniższym banerem.

terapeutyczna pora dnia

Podsumowanie

Reasumując psychoterapia, to jedna z najskuteczniejszych metod pomocy samemu sobie w ciężkim okresie życia. Nie należy się jej obawiać ani podchodzić do niej sceptycznie. Warto także pamiętać, że psychoterapeuta to taki sam lekarz jak ortopeda czy internista, a depresja, stany lękowe lub inne problemy natury psychicznej, to takie same zjawiska jak grypa czy złamanie nogi i wymagają konsultacji ze specjalistą.