menopauza-czas-podsumowania

Okres nastoletni to olbrzymia burza hormonów, która powoduje masę dramatów i szalonej radości. Menopauza jest troszkę podobna. Nastolatek stara się odkryć, kim jest i ten sam problem nagle staje przed kobietami w trakcie menopauzy. Jakie są objawy kryzysu i jak mu zaradzić?

Naturalnym jest też to, że po pewnym czasie odwracamy się do tyłu i próbujemy ocenić, jak wygląda pokonany przez nas dystans. Nie zawsze jest to miła ocena.

Kryzys czasu menopauzy

Hormonalne wahania menopauzy sprzyjają nastrojowi rozpamiętywania przeszłości. Jak nigdy wcześniej czujemy, że coś się zmienia, choć wydawało nam się, że wszystko mamy już ustalone, zaplanowane. Bardzo często towarzyszy temu uczucie straty, ciężaru przemijania.

Obiegowa opinia o kobiecie podczas menopauzy jest taka, że nie wie, czego chce, jest marudna, przeszkadzają jej głupstwa i wszystkiego się czepia. Tymczasem prawda jest taka, że przekwitanie osłabia nam hormonalną barierę odpornościową przed wpływami zewnętrznymi.

To nie jest tak, że nagle zaczyna nas denerwować mężowski nawyk zostawiania brudnych skarpetek gdzie popadnie. On nas irytował zawsze, ale wcześniej miałyśmy więcej cierpliwości, realizując się jako dobra gospodyni domowa, troskliwa żona, dobra matka. Podczas menopauzy wyraźniej czujemy, że coś nam ucieka, że nie jesteśmy coraz młodsze… i czy naprawdę chcemy resztę życia spędzić zbierając za mężem skarpetki? Czujemy złość na samą myśl o tym.

Potrzeba zmian

Z tej złości rodzi się potrzeba zmian, które często nie są akceptowane przez domowników. Mąż jest obrażony, że nagle, po 20+ latach małżeństwa żona zaczyna mieć pretensje o coś co on robił od zawsze. Czuje się oszukany, tym bardziej, że na stole zamiast tłustych sosów pojawiają się dietetyczne sałatki, a żona zaczyna więcej czasu spędzać poza domem – ćwicząc, spacerując, rozwijając siebie.

Joanna Pastuszka-Roczek