pierwsza-praca-po-40-stce

Jesteś dojrzałą kobietą. Jesteś odpowiedzialna, pewna siebie i świadoma swoich mocnych i słabych stron. Możesz się zaangażować, masz stabilną sytuację życiową – nie będziesz już zapewne w ciąży, nie masz malutkich dzieci – możesz oddać się pracy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę. Dla pracodawcy jesteś bardzo atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem.

Aby rozpocząć pracę, musisz zastanowić się na jakim stanowisku widzisz siebie. Być może będzie to powrót do źródeł, do zdobytego wykształcenia. Być może będzie to praca w domu, która pozwala na ekspresję Twoich talentów, a może własna działalność gospodarcza?

Jeśli postanowiłaś stworzyć własną firmę, musisz zgromadzić stosowane dokumenty, przedstawić je w urzędzie i zarejestrować działalność, w czym z pewnością pomogą Ci urzędnicy. W pozostałych przypadkach pozostaje Ci sporządzenie życiorysu i CV. Wiele stron w Internecie doradza, jak sporządzić dobre CV, wiele urzędów pracy oferuje też specjalne szkolenia jak szukać pracy, na których można się tego nauczyć.

Po wtóre gdzie szukać? Jeśli zarejestrujesz się w Urzędzie Pracy to oferty zgodne z Twoim profilem zawodowym będą Ci przesyłane. W Internecie, nie tylko możesz przeszukiwać oferty z Twojej okolicy, ale większość portali dotyczących pracy oferuje możliwość subskrypcji (zapisania się) i również oferty będą wysyłane na Twój adres mailowy. Portale te mają także kreatory CV, co oznacza, iż nie musisz spędzać czasu każdego dnia na przeszukiwaniu ofert, ale możesz zostawić swój życiorys w sieci, w odpowiednim dziale tematycznym (administracja, służba zdrowia, usługi itp.), gdzie pracodawcy mają możliwość odnalezienia Ciebie. Droga internetowa, jest obecnie najbardziej popularna, i jeśli tylko masz możliwość to warto z niej skorzystać. Pozostałe to – oferty w gazetach (zwłaszcza codziennych), lub rozmowa bezpośrednio w miejscu, w którym chciałybyśmy podjąć pracę (warto porozmawiać i rozstawić CV nawet wówczas, gdy w danym czasie nie ma wolnych etatów.

Takie wielowymiarowe poszukiwanie daje nam największe szanse znalezienia wymarzonej pracy, bowiem my sami aktywnie zajmujemy się poszukiwaniem, zamiast biernie oczekiwać na to, co zostanie nam zaoferowane.

Z psychologicznego punktu widzenia podjęcie pracy jest jednym z ważniejszych, jeśli chodzi o satysfakcję, zadań życiowych człowieka. Okresami szczególnych zmian w życiu kobiety są okresy: dojrzewania, opuszczenia domu i usamodzielnienia się, oraz właśnie menopauzalny. Mają one do siebie to, iż przewartościowujemy w nich myślenie o sobie i swoim życiu, więc zmiany przychodzą nam łatwiej. Szczęśliwie dla Ciebie z wymienionych okresów życia właśnie ten, w którym obecnie się znajdujesz obfituje w większą ilość czasu i dlatego podjęcie pracy jest wyborem bardzo racjonalnym. Życzę powodzenia w szukaniu i satysfakcji z pracy.

Anita S