Jak działają nowoczesne terapie menopauzalne? Terapia fitohormonalnej: wpływający na dobre samopoczucie kobiety w okresie menopauzy

Menopauza to naturalny proces biologiczny w kobiecym organizmie, polegający na zaniku płodności. Zapoczątkowany jest przez osłabienie hormonalnej aktywności jajników i skutkuje zanikiem menstruacji. Dotychczas proces ten nie został wyjaśniony przez naukowców. Określany jest często jako najbardziej tajemnicza i zadziwiająca część fizjologii kobiet. Jak działają i wpływają na samopoczucie pacjentek nowoczesne terapie menopauzalne, np. terapia fitohormonalna?

Fitohormony – geneza odkrycia

Proces menopauzy inicjuje wiele zmian w ciele kobiety, wpływając zarówno na jej psychiczne, jak i fizyczne zdrowie. Jak zatem radzić sobie z dolegliwościami? Budząca uzasadnione kontrowersje hormonalna terapia (HTZ) zastępcza może zostać skutecznie zastąpiona przez naturalne hormony pochodzenia roślinnego – tzw. fitohormony. W skład fitohormonów wchodzą m.in. fitoestrogeny, charakteryzujące się właściwościami bardzo podobnymi do powstających samoczynnie w kobiecym organizmie hormonów – progesteronu i estrogenu. Naturalne hormony pochodzenia roślinnego zostały odkryte przez naukowców badających wpływ diety z różnych rejonów świata na zdrowie – zaobserwowano, iż uczestniczki eksperymentu stosujące dalekowschodnią dietę przechodzą menopauzę później i dużo łagodniej niż inne panie. Do najważniejszych z fitohormonów należą m.in. izoflawony, kumestany i lignany. Kumestany występują w czerwonej koniczynie, lignany pozyskuje się z olejów roślinnych, izoflawony natomiast znaleźć można w roślinach strączkowych, zbożach oraz soi.

fitohormon

Fitohormony – występowanie

Naturalne fitohormony można znaleźć w produktach takich jak m.in. daktyle, siemię lniane, korzeń kudzu, granaty, tofu (z mleka sojowego), Równie cenne w terapii menopauzalnej fitoestrogeny znajdziemy natomiast w żeń-szeniu, ryżu, sezamie, nasionach dyni, kiełkach pszenicy, czosnku, szyszkach chmielu, jabłkach, winogronach, rabarbarze, czereśniach, sezamie oraz wielu ziołach m.in. wyżej wspomnianej koniczynie czerwonej, niepokalanku mnisim, szałwii, lipie, nagietku czy racemosie. Koncerny farmaceutyczne oferują klientkom suplementy diety, zawierające wyciągi z powyższych owoców, zbóż i roślin – dostępne powszechne i bez recepty. Warto jednak pamiętać, by ich przyjmowanie skonsultować ze specjalistą ginekologiem. Suplementy zamówić można bez wychodzenia z domu, na stronie apteki online – Wapteka.pl. Jednym z popularniejszych i skuteczniejszych leków fitohormonalnych, dobrze ocenianych przez pacjentki i bezpośrednio wpływających na dobre samopoczucie kobiety w okresie menopauzy, jest lek Mabella. Więcej informacji znaleźć można pod adresem: Mabella w rankingu leków – wapteka.pl.

fitohormony

Fitohormony czy HTZ?

Wyżej wymienione, naturalne fitohormony to świetna alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej. Mimo tego, iż ich działanie jest stosunkowo słabsze, terapia fitohormonalna nie niesie za sobą ryzyka powikłań i niekorzystnych działań, tak typowych dla HTZ (zakrzepica czy zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi).

Naturalne fitohormony to świetne narzędzie w walce z dokuczliwymi objawami menopauzy.