hormonalna terapia zastępcza

Kobiety obawiają się menopauzy, która nieuchronnie dopadnie każdą z nas. Ale czy warto się przejmować, skoro medycyna umożliwia nam leczenie jej objawów? Menopauza a hormonalna terapia zastępcza – co my kobiety, powinnyśmy o niej wiedzieć?

Menopauza

Według kalendarza biologicznego kobiety, menopauza przychodzi w okolicach 45 roku życia. To tylko uogólnienie, ponieważ każda kobieta jest indywidualną jednostką zdrowotną. Menopauza może więc pojawić się wcześniej czy też później. Organizm kobiety jest nieprzewidywalny. Okresem, który uznajemy za rozpoczęcie przekwitania jest data ostatniej miesiączki. W tym czasie zmniejsza się produkcja hormonów, aż do ich całkowitego ustania. Kobiety obawiają się menopauzy ze względu na jej objawy. Ich wystąpienie nie zawsze jest równoznaczne z pogorszeniem jakości życia. Jednak dolegliwości jakimi raczy nas menopauza, nie należą do przyjemnych.

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza to leczenie za pomocą hormonów. Jak wiemy, ludzki organizm samodzielnie produkuje hormony, które regulują jego pracę. Prawidłowa gospodarka hormonalna to przede wszystkim sprawnie funkcjonujący organizm. Gdy dochodzi do jej zaburzenia, mogą pojawić się niepokojące objawy. Podawanie hormonów uzupełnia te braki, niwelując objawy. Organizm wraca do sprawnej pracy, a my czujemy się lepiej.

Menopauza a hormonalna terapia zastępcza

Jaki związek ma menopauza a hormonalna terapia zastępcza? Jak wspomniano wcześniej, w okresie przekwitania, spada produkcja hormonów. Organizm zaczyna wytwarzać coraz mniejszą ilość estrogenu i progesteronu. Kobiety mogą odczuwać wówczas uderzenia gorąca, zaburzenia snu czy zwiększoną pracę gruczołów potowych. Hormonalna terapia zastępcza skutecznie niweluje dokuczliwe objawy menopauzy. Optymalną kandydatką do stosowania tego rodzaju leczenia hormonalnego jest kobieta, która stosunkowo wcześnie zarejestrowała pierwsze objawy menopauzy. Nie powinna być osobą palącą i znajdującą się w grupie ryzyka raka piersi czy chorób serca. Przy takich cechach terapia będzie znacznie skuteczniejsza. Hormony można podawać na wiele sposobów. hormonalna terapia zastępczaZarówno tabletki czy plastry, wykazują takie same działanie. Hormonalna terapia zastępcza charakteryzuje się niewielkimi dawkami hormonów, które lekarz dostosuje do indywidualnych potrzeb pacjentki. Bezpieczny okres przyjmowania hormonów nie powinien przekraczać 5 lat. Paniom, które pragną rozpocząć terapię hormonalną zaleca się wizytę u lekarza, który zdecyduje, czy kwalifikują się do tego typu leczenia.

Katarzyna Antos