Intymnie Suchość pochwy

Przyczyny suchości pochwy, o których nie słyszałaś

przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy to jedna z dokuczliwych dolegliwości kobiecych, która może pojawić się u pań w różnym wieku. Bardzo często dotyka kobiety w okresie menopauzy. Już dziś poznaj przyczyny suchości pochwy, o których nie słyszałaś.

Przyczyny suchości pochwy niejedno mają oblicze

Jak w przypadku wielu chorób, także przy suchości pochwy, wyróżnia się wiele przyczyn. Problem pojawiający się u kobiety, może mieć wszelakie źródło. Odnajdując właściwą przyczynę, jesteśmy w stanie skuteczniej uderzyć w źródło, pozbywając się nieprzyjemnych dolegliwości. Dyspareunia, bo tak fachowo określa się suchość pochwy, to dość wstydliwe i intymne schorzenie kobiece. Panie boją się o nim rozmawiać i często nie przyznają się lekarzowi, że mają takowy problem. To wielki błąd, ponieważ kobiety powinny otwarcie mówić o swoich problemach, także tych związanych ze zdrowiem intymnym.

Leki przeciwalergiczne

Osoby uczulone doskonale znają środki na alergię. Leki przeciwalergiczne pozwalają zniwelować dokuczliwe objawy alergii, szczególnie tych sezonowych. Ale przyjmowanie leków zawsze wiąże się z możliwymi działaniami niepożądanymi. Skutkiem ubocznym reakcji organizmu na leki przeciwalergiczne, może być suchość pochwy. W takim przypadku chodzi o długotrwałe przyjmowanie leków. Dlatego warto skonsultować z lekarzem skład przyjmowanych środków i ich ewentualne działanie, by nie szkodzić swojemu zdrowiu, także intymnemu.

Stres

Nie od dziś wiadomo, że stres nie sprzyja zdrowiu. Praca w ciągłym stresie, natłok obowiązków domowych czy inne problemy mogą się nawarstwiać, co niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu fizycznym. Suchość pochwy może okazać się następstwem zbyt stresującego trybu życia. Czasem zmiana nawyków, zwolnienie tempa czy regularna dawka odpoczynku może zdziałać więcej, niż środki farmakologiczne. Dlatego zanim rozpoczniemy jakąkolwiek kurację farmakologiczną, warto zastanowić się, czy czasem nie ma zbyt dużo powodów do zmartwień. Pamiętajmy, że nasz organizm także potrzebuje równowagi i odpoczynku.

Wkładki higieniczne

Kobiety pokochały wkładki higieniczne za poczucie komfortu i czystości w każdy czas. Wkładki stanowią jeden z podstawowych środków do higieny intymnej. Ale ich codzienne stosowanie, w przypadku niektórych kobiet może mieć zupełnie inne skutki, niż byśmy oczekiwali. Niewłaściwy materiał czy zmiana wkładek na nowe, może zakończyć się problemami z pochwą. Miejsca intymne są bowiem bardzo wrażliwe, więc wszelkie ciała, które mają z nimi kontakt, mogą je podrażnić.

Wrodzone skłonności do suchości pochwy

zdrowie intymneNie wszystkie kobiety wiedzą, ze istnieje coś takiego, jak wrodzona skłonność do suchości pochwy. Schorzeniem które może przyczynić się do rozwoju suchości pochwy jest zespół Sjögrena. Pierwotnie dotyczy on kanalików łzowych czy jamy ustnej, jednak u kobiet może objawiać się w pochwie. Na szczęście choroba dotyczy bardzo małej ilości kobiet.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Rzeczywiście są tu podane przyczyny suchości pochwy,o których mało kobiet słyszało.Stres jestv przyczyną wielu chorób,ale zaskoczyło mnie,że wkładki igieniczne i leki antylergiczne mogą być też przyczyną tej dolegliwości

Emilly27k

6 lat temu

Pocieszająca jest ta myśl,że choroba suchości pochwy nie dotyczy wszystkich kobiet. Ważne jest unikanie stresu, gdyż on jest przyczyną wielu chorób.

Tess

6 lat temu

Wiele się człowiek może dowiedzieć o sobie. Kto by pomyślał, że suchość pochwy może być zależna od nerwów albo różnych leków.

Mindi

6 lat temu

Myślałam, że suchość pochwy związana jest tylko ze spadkiem hormonów albo z przebytym leczeniem antybiotykami. Nigdy nie podejrzewałam, że stres i leki alergiczne mogą mieć taki wpływ na kobiety ciało.

dulcynea

6 lat temu

To ciekawy artykuł, jest kilka przyczyn powodujących suchość pochwy ,o której nie słyszałam.
A leki przeciwalergiczne , tak chyba jest w moim przypadku 🙂

Zostaw komentarz