Jak zapobiegać? Profilaktyka

Przyczyny reumatyzmu

przyczyny-reumatyzmu

Reumatyzm to popularna nazwa choroby stawów i kości, pod którą kryje się nawet kilkaset różnych schorzeń. Dolegliwości związane ze stawami są dziś tak powszechne, że zostały nazwane chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jakie są przyczyny powstawania reumatyzmu?

Poszukiwanie przyczyn reumatyzmu

Reumatyzm to wciąż choroba tajemnicza i nie do końca zbadana. Specjalistom nie udało się ustalić wszystkich przyczyn i czynników sprzyjających powstawaniu reumatyzmu. Najbardziej znanymi przyczynami występowania chorób reumatycznych są uwarunkowania genetyczne i wady wrodzone. Innymi czynnikami, które powodują rozwój choroby są: stany zapalne (m.in. częste infekcje gardła, przeziębienia, próchnica) i zakażenia bakteryjne (m.in. borelioza, czerwonka), urazy i obciążenia stawów.

Inne przyczyny bólów reumatycznych

Bólom reumatycznym sprzyjają różne czynniki, o których na co dzień rzadko myślimy. Należą do nich przeciążenie stawów przez nadmierną eksploatację u osób uprawiających wyczynowe sporty oraz u ludzi z nadwagą. Również jednostajna praca, powtarzanie tych samych ruchów, siedzący i stojący tryb życia nie sprzyjają kondycji stawów.

Bóle reumatyczne mogą ujawnić się podczas sytuacji stresowych, w wyniku stale utrzymującego się napięcia nerwowego. Nasilenie lub zwiększenie objawów mogą powodować różne używki (np. palenie papierosów), ale także choroby alergiczne czy zła dieta.

Monika Witczak

Reumatyzm to popularna nazwa choroby stawów i kości, pod którą kryje się nawet kilkaset różnych schorzeń. Dolegliwości związane ze stawami są dziś tak powszechne, że zostały nazwane chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jakie są przyczyny powstawania reumatyzmu?

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Przyczyny jednej z najczęstszych chorób reumatycznych, reumatoidalnego zapalenia stawów dotyczą zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego człowieka. Komórki układu odpornościowego atakują błonę maziową znajdująca się w stawach. W wyniku tego powstają stany zapalne stawów, występują opuchlizny i silne bóle. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Jej dokładne przyczyny nie są znane, ale szacuje się, że są związane z zakażeniami wirusowymi lub czynnikami genetycznymi.

Odkrycie przyczyny konkretnej choroby reumatycznej pozwala dobrać odpowiednie leczenie i skuteczniej walczyć z objawami choroby. Niestety, nie zawsze da się dociec co jest przyczyną bólów reumatycznych.

Monika Witczak

Komentarze (3)

pati25

11 lat temu

Wiele może być przyczyn reumatyzmu.Wiedząc o nich staramy się dbać o nasze stawy i nie dopuścić do roozwoju reumatyzmu.Zaskoczeniem było to,że także strres może być przyczyną reumatyzmu.Znalazłam takie wytłumaczenie zależności pomiędzy stresem a reumatyzmem „Napięcie umysłowe i psychiczne prowadzi do napięć nie tylko w sensie przenośnym , ale również do napięć mięśni, które w końcu zmuszają organizm do gwałtownego zatrzymania i wyhamowania. Ciało wyraża to w sposób, który odbiera jako obciążenie.”

Mindi

11 lat temu

Myślałam, że powodem reumatyzmu może być tylko genetyka i stany zapalne ale wygląda na to, że wszyscy możemy być narażeni, tak wiele jest przyczyn. Nie podejrzewałam, że stres może być przyczyną pogorszenia stanu stawów.

aneczka

11 lat temu

To prawda, że reumatyzm to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Dużo jest tych wszystkich przyczyn tej choroby, żeby się przed nią ustrzec:(

Zostaw komentarz