Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

przewlekle-zapalenie-oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może zagrażać każdemu z nas. Choroba jest często ignorowana i prowadzi do dużo bardziej poważnych konsekwencji. Co oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli w formie przewlekłej to poważna choroba układu oddechowego. Polega na utrzymującym się przez minimum trzy miesiące w roku przez dwa lata z rzędu stanie zapalnym błony śluzowej oskrzeli.

Najczęstszymi przyczynami powstawania PZO jest długotrwałe palenie papierosów, przebywanie w mocno zanieczyszczonym środowisku oraz wilgotny i chłodny klimat.

Bardziej narażeni na chorobę są mężczyźni, osoby bardzo młode i w starszym wieku. Do stanu przewlekłego może prowadzić niewyleczone zapalenie oskrzeli, częste zapalenie zatok, a także zaburzenia genetyczne.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Najbardziej charakterystycznymi objawami przewlekłego zapalenia oskrzeli jest męczący kaszel i odksztuszanie wydzieliny, zwłaszcza rano. Kaszel trwa przynajmniej trzy miesiące w roku (bardzo często dłużej.

M. Witczak

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może zagrażać każdemu z nas. Choroba jest często ignorowana i prowadzi do dużo bardziej poważnych konsekwencji. Co oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Kaszel nasila się jesienią i zimą – dlatego chorobę łatwo pomylić z przeziębieniem i po prostu zlekceważyć. Pojawiają się także charakterystyczne rzężenia i świsty oskrzelach. Przy długotrwałej chorobie spada wymiana tlenowa i mogą wystąpić duszności i bóle głowy.

Diagnostyka PZO

Przy diagnozowaniu przewlekłego zapalenia oskrzeli dużą rolę odgrywa doświadczenie lekarza, który na podstawie wywiadu i opisu dolegliwości pacjenta zauważy niepokojące objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Dla potwierdzenia diagnozy wykonuje się RTG płuc, spirometrię i test nadreaktywności oskrzeli.

Leczenie PZO

Podstawą leczenia w przypadku osób palących jest rzucenie nałogu lub wyeliminowanie innych drażniących substancji (np. zapylenie w miejscu pracy).

Choremu podaje się leki rozkurczające oskrzela, środki wykrztuśne, czasami wprowadza się leczenie antybiotykami. Poprawę przynoszą także inhalacje i rehabilitacja oddechowa, a także zmiana klimatu (np. wyjazd do sanatorium). Wyleczenie jest możliwe, ale wymaga dużo czasu, cierpliwości i ścisłej współpracy z lekarzem.

M. Witczak

Przewlekłe zapalenie oskrzeli może zagrażać każdemu z nas. Choroba jest często ignorowana i prowadzi do dużo bardziej poważnych konsekwencji. Co oznacza diagnoza – przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Powikłania po przewlekłym zapaleniu oskrzeli

Nieleczone przewlekłe zapalenie oskrzeli może mieć poważne skutki nie tylko dla układu oddechowego. PZO powoduje obniżenie odporności organizmu i podatność na inne choroby oraz problemy z sercem. Ponadto w prostej linii prowadzi do bardzo poważnej i niewyleczalnej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub astmy.

Choroby układu oddechowego trzeba traktować bardzo poważnie. Warto wybrać się do lekarza, gdy zauważymy takie objawy, jak długotrwały kaszel, ściskanie w klatce piersiowej czy krótki oddech i duszności.

M. Witczak

Komentarze (5)

Mindi

9 lat temu

Trochę zaniepokoiło mnie to co przeczytałam i wyślę męża do lekarza bo od kilku miesięcy pokasłuje i bardzo się poci, chociaż nie pali i nie widać po nim choroby. Powikłania jednak są poważne i nie mogę tego zbagatelizować.

pati25

9 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł.Często nie zdajemy sobie sprawy,że nasz długotrwały kaszel może być oznaką PZO.Ignorujemy to i nie zgłaszamy się do leekarza.Jednak nieleczone PZO może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł – zwłaszcza dla mnie. PZO ciągnęło się za mną wiele, wiele lat. Zaznaczam, że nie paliłam i nie palę. Zaczęło się od lekkich przeziębień, potem coraz częściej dopadał mnie duszący kaszel i kłopoty z odksztuszaniem wydzieliny. Lekarze po prostu to ignorowali, bo sądzili, że nic mi nie jest i „samo” przejdzie. Jakoś nie przeszło, tylko przerodziło się w astmę. Kaszlałam tak okropnie, że gdy wychodziłam przed piątą rano do pracy, chyba budziłam wszystkich sąsiadów. W końcu ( 4,5 roku temu) dzięki mojej dr larygolog, która zasugerowała, że mam astmę, trafiłam wreszcie do pulmonologa. Od tamtej pory codziennie muszę brać leki wziewne. Kaszlu pozbyłam się już po około trzech miesiącach.

dulcynea

9 lat temu

to ciekawy artykuł.Nie słyszałam o PZO ,poczytałam sobie i myślę ,że mam podobne objawy. Muszę się poobserwować, może mi się wydaje ale ostatnio miewam duszność ,ciągle odkasłuję . Robiłam inhalacje z soli ale mi to niewiele pomaga. Może to niedoleczone zapalenie oskrzeli?

sara

9 lat temu

zgadzam się z tym że choroba ta jest często ignorowana i przez nas samych,bo często mówimy a przejdzie,minie,ale lekarze też często zbywają nie widząc problemu,a później niestety powikłania

Zostaw komentarz