Przepuklina kręgosłupa

Przesunięcie lub wypadnięcie dysku w terminologii medycznej określane jest jako przepuklina kręgosłupa. Jest to choroba włóknistych krążków zlokalizowanych pomiędzy kręgami. Schorzenie jest bardzo bolesne i wymaga odpowiedniego postępowania. Sprawdź, jak diagnozuje się i leczy przepuklinę kręgosłupa!

Przepuklina kręgosłupa – czym jest ta choroba?

Między kręgami kręgosłupa znajdują się włókniste krążki pełniące funkcję amortyzatorów. Ich wnętrze wypełniają galaretowate jądra miażdżyste, które powinny być silnie uwodnione. Jeśli poziom nawodnienia spada, mowa o dehydratacji. Jest to pierwszy etap przepukliny kręgosłupa. W wyniku odwodnienia jądro miażdżyste staje się płaskie, co określa się jako protruzję. W konsekwencji zmniejszeniu ulega amortyzacja kręgów, co może powodować ogólne bóle pleców. 

W dalszym rozwoju schorzenia gąbczaste jądro może uwypuklać się poza otaczający go pierścień włóknisty. W konsekwencji dochodzi do ucisku na pobliskie zakończenia nerwowe, co jest powodem silnych dolegliwości bólowych. W skrajnych przypadkach dochodzi do przerwania ciągłości tkanki włóknistej, a nawet rozerwania jądra miażdżystego. Podsumowując, przepuklina kręgosłupa jest stanem, kiedy krążek międzykręgowy wysuwa się poza naturalne położenie. 

 

Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa?

Przy niewielkim uwypukleniu krążków międzykręgowych może pojawiać się ogólny ból pleców, zwłaszcza po długotrwałym przyjmowaniu jednej pozycji. Przy większym nacisku na nerwy przepuklina kręgosłupa może wywoływać intensywne objawy, takie jak np.:

  • silny, przeszywający ból zlokalizowany na wysokości kręgów, których dotyczy przepuklina;
  • mrowienie i drętwienie kończyn;
  • ból nasilający się podczas ruchu;
  • zanik odruchów nerwowych;
  • bóle i zawroty głowy, ból karku, sztywność – w przypadku przepukliny kręgosłupa szyjnego;
  • ból w klatce piersiowej przy przepuklinie kręgosłupa piersiowego;
  • przy zaawansowanej przepuklinie niekiedy utrata kontroli nad mięśniami zwieracza i pęcherza.

Możliwe przyczyny przepukliny kręgosłupa 

Spadek nawodnienia pierścieni międzykręgowych następuje wraz z wiekiem. Obecnie jednak na przepuklinę kręgosłupa cierpią coraz młodsze osoby, co ma związek z niską aktywnością fizyczną i siedzącym lub stojącym trybem pracy. Przepuklinie kręgosłupa sprzyja także nadwaga, urazy mechaniczne i przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, zwłaszcza podczas dźwigania ciężkich przedmiotów.  

Jak zdiagnozować przepuklinę kręgosłupa?

Już w momencie powtarzających się ogólnych bólów pleców, nawet niezbyt intensywnych warto udać się do lekarza. Przepuklina kręgosłupa zwykle ma charakter postępujący, dlatego ważne jest szybkie wdrożenie leczenia.

Chorobę diagnozuje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Ostatnie z wymienionych badań pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego obrazu, na którym widoczne są nawet niewielkie zmiany patologiczne w obrębie kręgosłupa.  

Na czym polega leczenie przepukliny kręgosłupa?

W momencie wysunięcia się krążka międzykręgowego najczęściej występuje bardzo silny ból, często uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. W tym czasie zalecany jest odpoczynek i doraźne przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych. Jednak leżenie w łóżku warto ograniczyć maksymalnie do 2–3 dni. W przeciwnym razie może dochodzić do sztywności mięśni, co potęguje ból. Po złagodzeniu dolegliwości wskazany jest więc jak najszybszy powrót do aktywności fizycznej. 

Podstawą leczenia przepukliny kręgosłupa są ćwiczenia i zabiegi z zakresu fizjoterapii. Ich celem jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa, a także nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Osoby z nadwagą powinny zadbać o redukcję masy ciała. Z kolei osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej powinny robić wielokrotne przerwy na wyprostowanie ciała. Operację przepukliny kręgosłupa wykonuje się w skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do uszkodzenia struktur krążka międzykręgowego.  

Jak złagodzić ból towarzyszący przepuklinie kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa to wyjątkowo bolesna przypadłość, co więcej może nawracać. W trakcie silnego bólu zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty, a niekiedy także silniejszych środków wskazanych przez lekarza. Jednak ze względu na możliwe podrażnienie żołądka nie powinny być one stosowane długotrwale.  

Alternatywą dla środków przeciwbólowych są zabiegi z zakresu fizjoterapii, takie jak np. łagodzeniu bólu za pomocą elektrostymulatora TRU+. Jest to urządzenie emitujące przezskórnie impulsy TENS, które stymulują zakończenia nerwowe i hamują sygnały bólowe. TRU+ inicjuje także wytwarzanie beta endorfin o naturalnym działaniu przeciwbólowym. Technologia ta wykorzystywana jest w gabinetach fizjoterapeutycznych, ale dzięki TRU+ możesz korzystać z niej wygodnie we własnym domu. 

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.