Menopauza Przed menopauzą

Przekwitanie i dojrzewanie – podobieństwa i różnice

przekwitanie-i-dojrzewanie-podobienstwa-i-roznice

Dojrzewanie i menopauza to takie etapy w życiu kobiety, przez które będzie ona na pewno przechodziła. Pod pewnymi względami te etapy są do siebie podobne, pod innymi zupełnie się różnią.

Dojrzewanie a menopauza

Kobiecy organizm zmienia się właściwie przez całe życie, choć te dwa etapy są najważniejsze, gdyż wprowadzają w życie kobiety ogromne zmiany. Kiedy dziewczynka dojrzewa i dostaje swoją pierwszą miesiączkę, wtedy staje się kobietą i może zostać matką. Na końcu tej drogi, kiedy kobieta przekwita, to wtedy matką już nie zostanie, ale pozostaje w pełni kobietą.
Zarówno dojrzewanie, jak i menopauza, to naturalne etapy, które dzielą się jeszcze na dodatkowe podokresy. I menopauza, i dojrzewanie mogą być przyspieszone, np. poprzez zażywanie pewnych leków bądź przez nieprawidłową gospodarkę hormonalną organizmu.

Czas dojrzewania i czas menopauzy to trudne chwile zarówno dla samej kobiety, jak i dla jej rodziny. W tym czasie hormony szaleją, ciało się zmienia, w psychice również zachodzą różnorakie zmiany. Dziewczynki i panie często nie rozumieją tego, co się z nimi dzieje. Może to wynikać z niewiedzy na temat funkcjonowania własnego ciała, z braku rozmów z bliskimi, ale również i z powodów hormonalnych, kiedy to silne emocje pojawiają się dosłownie znikąd, aż nie sposób nad nimi zapanować.

Największe podobieństwa objawiają się w zakresie pojawiających się problemów. Zarówno dojrzewająca dziewczynka, jak i przekwitająca kobieta, mają bardzo często problem z akceptacją własnego, zmieniającego się ciała. Pojawia się także silna potrzeba akceptacji i zrozumienia przez innych. U młodych dziewcząt pojawia się popęd seksualny, a u dojrzałych może on zanikać, dlatego też na tym tle może pojawić się poczucie winy. Kobiety są podenerwowane i często złe bez powodu, co może się przekładać na pogorszenie relacji z domownikami.

Sabina Sosnowska

Dojrzewanie i menopauza to takie etapy w życiu kobiety, przez które będzie ona na pewno przechodziła. Pod pewnymi względami te etapy są do siebie podobne, pod innymi zupełnie się różnią.

W tym czasie bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób, szczególnie kobiet, które same doświadczyły burzy hormonalnej – mamy, siostry czy córki. Nie należy też wstydzić się rozmawiać o miesiączce czy jej braku – są to normalne sprawy związane z fizjologią. Nie należy też wstydzić się rozmawiać o swoich uczuciach i kiepskim samopoczuciu – dojrzewanie i menopauzę kobiety przechodzą bardzo podobnie, mają huśtawki nastrojów, a więc większość kobiet czuje się podobnie. Warto więc podzielić się swoimi wrażeniami i przeżyciami, a także wyrzucić z siebie wszelkie złe emocje.

Dojrzewanie i menopauza to dość trudny czas w życiu kobiety, jednak posiadając pewną wiedzę i mając u boku życzliwe osoby, można przejść przez te etapy łagodnie. Warto na to spojrzeć w ten sposób, że za każdym razem pojawiają się dla kobiet nowe możliwości. I życzę wszystkim Paniom, aby właśnie tak o tym myślały – nie jak o zamknięciu starych, ale o otwarciu nowych drzwi.

Sabina Sosnowska

Komentarze (4)

Mindi

10 lat temu

Dojrzewanie i menopauza to dwa trudne etapy w życiu kobiety ale oba łączą nowe możliwości jakie czekają przed kobietą. Ale podobne przejścia pozwalają na większe zrozumienie siebie na wzajem dwóch pokoleń i wspólne wspieranie w trudnych momentach.

pati25

10 lat temu

Ciekawy artykuł.Te dwa etapy w życiu kobiety łączy wiele podobieństw.A najważniejsze to jest to,że wraz z doojrzewaniem i menopauzą zaczyna się coś nowego.
Otwierają się przed nami „nowe drzwi” za którymi znajdziemy wiele pięknych,cudownych rzeczy :-):-X

drobina

10 lat temu

Podoba mi się ten artykuł. Dojrzewanie i przekwitanie rzeczywiście łączy wiele podobieństw:-). Wiem, że to pierwsze dawno mam za sobą, ale stare drzwi też dawno zatrzasnęłam, bo jeszcze jest tyle nowych i pięknych drzwi, które stoją przed nami otworem :-X:P

stazyz

10 lat temu

Bardzo podoba mi się ów zakończenie: „Warto na to spojrzeć w ten sposób, że za każdym razem pojawiają się dla kobiet nowe możliwości by o tym myślały – nie jak o zamknięciu starych, ale o otwarciu nowych drzwi”:-X:-X:-* I tak należy myśleć i wzajemnie sobie pomagać:-X:P

Zostaw komentarz