Menopauza Przed menopauzą

Przedwczesna menopauza

przedwczesna-menopauza

Estrogeny spełniają w organizmie ważną, ochronną rolę. Ich brak przez dłuższy okres czasu może spowodować przedwczesny rozwój osteoporozy czy choroby serca i tarczycy, a przede wszystkim sprzyja wcześniejszemu przekwitaniu.

Skąd się bierze wczesna menopauza?

Kobiety dotknięte przedwczesną menopauzą, zwana też menopauzą farmakologiczną, są najczęściej młode (od 20 roku życia) i cierpią z powodu endometriozy albo nowotworów (zwłaszcza hormonozależnych, czyli takich, w których wykryto obecność np. receptorów estrogenowych). Leki, które przyjmują, to środki hormonalne, podawane w trakcie terapii nowotworowej, a także chemioterapia i radioterapia (naświetlanie w okolicach miednicy). W niektórych przypadkach mamy do czynienia z tzw. menopauzą czasową, której skutki są odwracalne po zaprzestaniu przyjmowania leków. W większości jednak zmiany są trwałe, ze wszystkimi dolegliwościami i problemami okresu menopauzalnego.

Menopauza farmakologiczna

Menopauza farmakologiczna jest w większości skutkiem przeprowadzonej terapii onkologicznej. W pewnym stopniu dotyka również kobiety leczone z powodu endometriozy. Można śmiało powiedzieć, że to jedno z najtrudniejszych postaci klimakterium. Kobiety, mające świadomość ciężkiej choroby i walki o życie, muszą podjąć decyzję o leczeniu, które wprowadzi je w stan menopauzy. Wiąże się to nie tylko ze skutkami ubocznymi, ale w przypadku młodych pacjentek – z pozbawieniem możliwości posiadania dziecka.

M.W. + A.Z.

Estrogeny spełniają w organizmie ważną, ochronną rolę. Ich brak przez dłuższy okres czasu może spowodować przedwczesny rozwój osteoporozy czy choroby serca i tarczycy, a przede wszystkim sprzyja wcześniejszemu przekwitaniu.

Kobiety, które zbyt wcześnie zostały pozbawione wpływu żeńskich hormonów płciowych, muszą znacznie bardziej na siebie uważać i stosować właściwą profilaktykę. Ważne, aby w tym czasie być pod stałą opieką lekarską i monitorować swoje zdrowie, zwłaszcza pod kątem negatywnych skutków klimakterium.

Wybór menopauza albo życie wydaje się oczywisty. Menopauza farmakologiczna staje się wysoką ceną, jaką płaci wiele kobiet za pokonanie raka.

Aby więc przekwitanie mogło przyjść do każdej z nas we właściwym czasie – badajmy się regularnie i korzystajmy z akcji profilaktycznych!

M.W. + A.Z.

Komentarze

pati25

9 lat temu

Przedwczesna menopauza dla każdej kobiety to duży problem.Lecz w takich przypadkach menopauza jest często jedynym wyjściem aby uratować własne życie.Już lepiej mieć menopauzę niż stracić życie

Zostaw komentarz