Fitness Styl życia

Przechodzisz przez zimowy spadek formy? Poznaj sposoby na odzyskanie witalnych sił!

zimowy spadek formy

Zima jest, zdaniem wielu, najbardziej ponurą porą roku. Krótkie dni i długie wieczory, niemal nieustanne zachmurzenie, niskie temperatury – taka aura nie sprzyja ani optymistycznemu nastrojowi, ani dobrej formie. Przechodzisz zimowy spadek formy? Zobacz, co sprawdzi się najlepiej na zmęczenie w tym okresie.

Zimowa pogoda nie nastraja pozytywnie – choćby z uwagi na to, że brakuje słońca. Wcale nie oznacza to, że jedynym sposobem na przetrwanie tych pochmurnych dni jest oczekiwanie na wiosnę. Zmęczenie możesz skutecznie zwalczyć. Wystarczy zastosować kilka prostych trików.

Przełam się i wyjdź na zewnątrz

Niskie temperatury i niepogoda sprzyjają temu, by zaszyć się w domowym ciepełku i najlepiej nie wychodzić z niego aż do marca czy kwietnia. Jednak unikanie aktywności na świeżym powietrzu wcale nie pomaga. Nie wierzysz? Przekonaj się o tym na własnej skórze. Zamiast biec po pracy prosto do domu, spróbuj krótkiego spaceru po parku lub złap kijki do nordic walking i wykonaj choć kilkunastominutowy trening. W ten sposób dotlenisz swój organizm i pobudzisz krążenie. Aktywność poprawi ci również humor.

Ćwicz regularnie

Nawet jeżeli ćwiczenia outdoorowe zimą to dla ciebie za dużo, nie zapominaj o aktywności fizycznej. Jest potrzebna także w okresie zimowym. To także dobra pora, aby zapisać się na basen lub siłownię albo przynajmniej wykonywać proste ćwiczenia w domu. Jeśli chcesz, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym: zainwestuj w rower stacjonarny albo orbitrek i ustaw go przed telewizorem albo monitorem komputera. Ćwicz, oglądając ulubiony serial czy film. Czas minie ci szybciej i poprawisz sobie nastrój podwójnie.

Zadbaj o zdrową dietę

Jesteś tym, co jesz. Mówiąc zaś bardziej precyzyjnie: to, jak wygląda twoja codzienna dieta, przekłada się na twoje zdrowie oraz samopoczucie. Jak dodać sobie energii zimą? Nie zapominaj o istnieniu warzyw oraz owoców. Także w tym trudnym okresie możesz sięgnąć po te świeże i uczynić je podstawą swojej diety. Przyjrzyj się bliżej przepisom na zielone koktajle oraz pomyśl o zdrowych i smacznych przekąskach (np. orzechach czy suszonych owocach), którymi zastąpisz puste kalorie zawarte w fast-foodach.

Prawidłowe nawodnienie organizmu a zmęczenie

Czujesz się zmęczony i brak ci energii do działania? Zastanów się więc, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody. Zgodnie z zaleceniami EFSA, dorosły mężczyzna potrzebuje ok. 2 l płynów dziennie, a dorosła kobieta – 2,5 l[1]. Upewnij się więc, że pijesz wystarczająco dużo – zarówno wody, jak i np. napojów mlecznych, herbaty czy soków owocowo-warzywnych. Pamiętaj też, że szybkim sposobem na przywrócenie prawidłowego nawodnienia jest sięgnięcie po elektrolity w postaci suplementu diety. To one wspomagają pracę organizmu – w tym utrzymanie prawidłowego przebiegu funkcji psychologicznych (magnez).

Jeżeli dostrzegasz, że zimowy spadek formy nie mija mimo upływu czasu, zgłoś się do lekarza na konsultację. Wizyta u specjalisty pomoże ustalić ewentualne inne przyczyny, dla których pojawiło się zmęczenie i inne nieprzyjemne dolegliwości.

[1] https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1459

Tekst partnera

Komentarze (3)

Zostaw komentarz