kiedy do protetyka

Praca protetyka to dla wielu z nas temat jeszcze mało znany, kojarzący się głównie ze starszymi pacjentami, którzy mają duże ubytki zębowe. W praktyce jednak obszar ten obejmuje znacznie więcej, a pomocy protetyka potrzebują czasem nawet bardzo młode osoby. Kim jest protetyk i jak zaopiekować się swoimi zębami, aby były zdrowe i mocne przez długi czas bez jego pomocy?

Co robi protetyk?

Obowiązkiem technika dentystycznego jest wytwarzanie m.in. protez zębowych czy aparatów ortodontycznych. Nie ma on bezpośredniego kontaktu z pacjentami, jednak współpracuje ściśle ze stomatologiem. Miejscem pracy protetyka jest zwykle jego pracownia, a zajęcie to wymaga skupienia i cierpliwości oraz dokładności. Możliwości wykonywania zawodu są zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Kiedy potrzebna jest pomoc technika dentystycznego?

Warto skonsultować z dentystą, który współpracuje z protetykiem, wszelkie ubytki zębowe, nie tylko te niedawno powstałe, ale również wszystkie inne. Nawet jeśli więc kilka lat temu nie miałeś środków na wstawienie nowego zęba, a teraz już uważasz sprawę za zamkniętą, warto zapytać o dostępne rozwiązania. Takie wyraźne braki w uzębieniu mogą doprowadzić np. do przemieszczania się innych zdrowych zębów, a nawet innych zmian w wyglądzie twarzy.

Wszelkie wady zgryzu również wymagają konsultacji ze stomatologiem, ortodontą, a w konsekwencji również z protetykiem, który m.in. na podstawie odcisków tworzy odpowiedni aparat dla pacjenta. Nowoczesna ortodoncja ma wiele do zaoferowania nawet dla osób starszych, wybór aparatów jest bardzo duży (np. metalowe, szafirowe, ceramiczne, lingwalne, nakładkowe), dlatego bez problemu można znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Technik dentystyczny zajmuje się oczywiście również protezami zębowymi, z czego najbardziej jest kojarzony w świadomości społeczeństwa. Na rynku istnieją jednak nie tylko protezy całościowe, czyli tzw. sztuczne szczęki, ale także częściowe. Można je też podzielić na stałe i ruchome w zależności od potrzeby. Warto jednak wiedzieć, że kilka milionów Polaków nosi protezy, a więc biznes kwitnie.

Jak dbać o zęby, aby nie mieć protezy?

Z badań wynika, że jeszcze dużo przed nami, jeśli chodzi o naukę dbania o zęby. Powinniśmy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, ale ideałem byłoby robienie tego po każdym posiłku. Jeśli chodzi o szczotkowanie, zaleca się robienie tego przez ok. 3 minuty z odpowiednim naciskiem, aby nie uszkodzić zębów i dziąseł.

Co z ruchem szczoteczki? Tak naprawdę jest wiele metod. Popularnością cieszy się zarówno ruch obrotowych, jak i wymiatający, także kombinacja tych dwóch. Nie zapominajmy o języku. Grunt to dokładność. Na rynku można znaleźć również szczoteczki elektryczne, które nieco ułatwiają tę czynność. Aby mieć pewność, że zęby są czyste, warto stosować również nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej.

Jak dbać o higienę z protezą zębową?

Początki nie są łatwe, ponieważ w końcu to ciało obce, do którego trzeba się przyzwyczaić. Może więc wystąpić zwiększenie wydzielania się śliny czy dyskomfort. Po kilku tygodniach dolegliwości powinny ustąpić, jeśli jednak nic się nie zmienia, warto skonsultować swoje obawy.

Jak dbać jednak o protezę wyjmowaną?

  • Należy przez kilka minut dokładnie czyścić jej całość z uwzględnieniem miejsc mających kontakt z dziąsłami.
  • Czyszczenie powinno odbywać się po każdym posiłku.
  • Używać należy specjalnych preparatów, ewentualnie pasty do zębów lub mydła.
  • Ważne jest płukanie jamy ustnej po wyjęciu protezy za pomocą płukanek ziołowych lub produktów do tego przeznaczonych.
  • Mniej więcej co dwa tygodnie trzeba odkażać protezę.

Kilka słów o kremie do mocowania protez

Wiele osób ma z początku problem z wyborem kremu do protez. Ma on za zadanie unieruchomić protezę, aby była jak najbardziej komfortowa w noszeniu. Krem mocujący do protez powinien być nakładany na wilgotną, oczyszczoną powierzchnię, ale kontrolując ilość. Jeśli chodzi o czas trzymania, zależy on od wielu czynników, m.in. stylu życia czy samego produktu, ale może być to nawet kilkanaście godzin.

Wybór kremów do protez zębowych jest coraz większy, a wprowadzane produktów zróżnicowanych np. pod względem czasu działania (np. krem do protez Protefix Extra Mocny) jeszcze bardziej pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem na dłuższy czas. Preparaty tego typu można z łatwością dostać w aptekach, niektórych drogeriach a nawet online.

Tekst  partnera