Mammografia Profilaktyka

Profilaktyka piersi – zadbaj o siebie

profilaktyka-piersi-zadbaj-o-siebie

Piękne piersi to zdrowe piersi. Regularna dbałość o nie zagwarantuje nam zdrowie, a czasem może nawet uratować życie.

Mammografia

W okresie okołomenopauzalnym należy regularnie wykonywać badanie mammograficzne, które umożliwiają wykrywanie klinicznie niewyczuwalnych guzów piersi, rozpoznają raka we wczesnym stadium i zwiększają szansę na jego wyleczenie.

Na mammografię mogą zgłaszać się kobiety od 40. roku życia i jeżeli mają skierowanie, mogą wykonać je bezpłatnie. Między 50. a 69. rokiem, czyli w okresie okołomenopauzalnym darmowe badanie można przeprowadzić raz na dwa lata, nawet bez skierowania.

Pamiętajmy, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, a nasz strach i lekceważenie objawów sprawia, że co roku z powodu tej choroby umiera w Polsce kilka tysięcy kobiet. Dlatego tak istotna jest profilaktyka tej wstydliwej i trudnej choroby.

Profilaktyka piersi

Najprostszą i nie wymagającą dużej ilości czasu metodą pozwalającą wykryć zmiany chorobowe w piersi we wczesnym stadium rozwoju jest ich samobadanie. Piersi można badać przed lustrem, unosząc ręce do góry i obserwując zmiany w ich kształcie i kolorze skóry. Te same czynności wykonujemy opierając dłonie na biodrach. Na końcu sprawdzamy czy po ściśnięciu z brodawki nie wydostaje się z niej płyn.

Anna J

Piękne piersi to zdrowe piersi. Regularna dbałość o nie zagwarantuje nam zdrowie, a czasem może nawet uratować życie.

 

Pod prysznicem kładziemy lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskamy trzema środkowymi palcami, zataczając drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Te same czynności powtarzamy dla prawej piersi. W ten sposób sprawdzamy obecność stwardnienia lub guzka.

Natomiast po kąpieli warto położyć się i wsunąć ręcznik pod lewy bark, lewą rękę układając pod czołem. Używając trzech środkowych palców prawej ręki należy zbadać lewą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem. W ten sam sposób należy potraktować prawą pierś . Nie wolno zapomnieć również o sprawdzeniu powiększonych węzłów chłonnych pach.

Dbam o piersi

Pamiętaj, że na właściwą pielęgnację biustu nigdy nie jest za późno. Jędrne, kształtne piersi otrzymamy wykonując regularne masaże, ćwiczenia oraz utrzymując prawidłową postawę i stosując kosmetyki ujędrniające. Natomiast badania ginekologiczne, mammograficzne oraz regularna samokontrola zapewnią nam zdrowie i możliwość długiego cieszenia się zadbanym i odsłoniętym dekoltem.

Anna J

Komentarze (4)

sirena46

10 lat temu

Trzeba się badać , to jedyny sposób aby być pewną , że nic nie przeoczymy. Mammografia i USG nie bolą , a jak są przydatne, to tylko może powiedzieć ktoś kto jest chory i nie wykonywał tych badań.

pati25

11 lat temu

Piersi są atutem każdej kobiety.Dbamy o ich wygląd stosując kosmetyki.Ale nie zapominajmy również o profiaktycemdzięki której unikniemy groźnych chorób piersi.Wykonujmy badania mammograficzne,USG a nawet same badajmy sobie piersi w domu

izabelle

11 lat temu

Z tym samobadaniem to jest tak, że wiecznie o tym zapominam i robię to raz na ruski rok, a wiem, że tak być nie powinno. W końcu już same możemy wykryć jeśli coś dzieje się nie tak z naszymi piersiami. Trzeba to zmienić i to od dziś, po kąpieli robię badanie 🙂

Zostaw komentarz