Jak zapobiegać? Profilaktyka

Profilaktyka nowotworowa – na czym polega?

profilaktyka nowotworowa

Zapewne wiele razy słyszeliśmy o kampaniach profilaktycznych,które mają na celu skłonić ludzi do dbania o swoje zdrowie. Działania profilaktyczne są ważnym elementem, który jest w stanie uchronić nas przed poważnymi chorobami. Profilaktyka nowotworowa – na czym polega?

Profilaktyka – zdrowie w naszych rękach

Profilaktyka jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem przed różnymi chorobami, także rakiem. Każdy z nas powinien być świadomy zagrożeń,dotyczących zdrowia. Działania profilaktyczne mają na celu zmniejszenie liczby chorych. Badania, konsultacje lekarskie i niezbędna wiedza to składniki profilaktyki, która ma znaczenie w przypadku nowotworów. Wcześnie wykryty rak daje szansę na wyleczenie. Profilaktyka w dużej mierze zależy od pacjenta, ponieważ nawet najlepsza kampania zdrowotna nie osiągnie rezultatów, jeśli pacjent nie zdecyduje się podjąć jakichkolwiek kroków. Zdrowie jest w naszych rękach, dlatego nie możemy zapominać o badaniach profilaktycznych, nawet jeśli tryskamy zdrowiem i energią.

Profilaktyka nowotworowa – na czym polega

Być może niektórzy zastanawiają się, na czym polega profilaktyka nowotworowa. Tylko niewielka część chorób tego typu rozwija się na drodze genów. Zdecydowaną większość przypadków możemy ograniczyć, właśnie poprzez profilaktykę. Możemy eliminować czynniki ryzyka raka płuc, jamy ustnej czy raka skóry, jakim jest czerniak. Profilaktyka opiera się na zaleceniach, dotyczących zdrowego trybu życia. Racjonalna dieta, brak nałogów i aktywność fizyczna to jej podstawy. Ograniczenie spożycia alkoholu i rezygnacja z palenie papierosów może wiele zdziałać. Nie bez powodu producenci tych produktów, mają obowiązek przestrzegać konsumentów o ryzyku, jakie idzie wraz z ich kosztowaniem. Bardzo ważna jest także prawidłowa masa ciała. Nadwaga sprzyja rozwojowi wielu chorób, gdy dodamy do tego brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, otrzymamy prawdziwą bombę zegarową. W naszej diecie, powinniśmy ograniczyć nadmiar soli oraz tłustych potraw. Przynajmniej 30 minut sportu dziennie to niewiele a jednocześnie tak dużo dla naszego zdrowia. W ramach profilaktyki nowotworowej zaleca się korzystanie ze szczepień oraz karmienie dziecka piersią, przez co najmniej 6 miesięcy, ponieważ pokarm matki jest najlepszą ochroną przed rozwojem szkodliwych bakterii.

aktywnośćZmiana trybu życia jest najlepszą formą profilaktyki nowotworowej. Zdrowe nawyki wzmacniają pracę naszego organizmu, dzięki czemu czujemy się lepiej i rzadziej chorujemy. Badania wielokrotnie udowodniły, że osoby, które stosują się do zaleceń działań profilaktycznych, żyją nawet o kilkanaście lat dłużej. Warto więc dbać o swoje zdrowie, by uchronić się przed rakiem. Nie zapominajmy o tym, by nie obudzić się zbyt późno. Proste sposoby na zdrowie, są często najbardziej efektywne. Rak to najgorszy wróg człowieka, więc nie pozwólmy, by nas zaatakował.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Profilaktyka jest ważna.Boimy się nowotworu i staramy się jego uniknąć.Robimy co możemy.Na pewno profilaktyka nowotworowa wiele daje.Chociaż zdarza się,że nam nie pomoże.Ale warto stosować profilaktykę

filodendron

6 lat temu

Na pewno wielu osobom profilaktyka nowotworowa może pomóc. Jednak nie ma w 100 procentach pewności ,czy ktoś uchroni się przed rakiem. Wystarczy odetchnąć powietrzem z czymś szkodliwym , zjeść coś co ma w sobie rakotwórcze substancje, umyć się lub posmarować się czymś co nam zaszkodzi i już . Tak naprawdę to oprócz profilaktyki trzeba mieć szczęście.Z rakiem jest tak jak z wypadkiem, nigdy nie wiadomo kiedy kogo trafi.

dulcynea

6 lat temu

Propagowanie profilaktyki nowotworowej jest ogromnie ważne .
Powinniśmy dbać o swoje zdrowie , stosować dietę , utrzymywać prawidłową wagę ciała. Rzucenie palenia, ograniczenie picia alkoholu , uprawianie sportu dla zdrowia. I badania okresowe i to pomoże nam dłużej utrzymać zdrowie 🙂

Zostaw komentarz