Sezonowe problemy Zdrowie

Profilaktyka czerniaka

profilaktyka-czerniaka

Możemy wyróżnić różne rodzaje profilaktyki czerniaka. Profilaktyka pierwotna polega na zapobieganiu rozwojowi czerniaka u osób zagrożonych tym nowotworem oraz nie będących w żadnej z grup ryzyka. Profilaktyka wtórna natomiast to działania prewencyjne, mające na celu uniknięcie nawrotów choroby.

W skład profilaktyki pierwotnej czerniakaą m.in. rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych czyli bezpieczne opalanie. Skóra nie powinna być wystawiana na działanie promieniowania słonecznego na zbyt długi czas (zaleca się, by unikać nasłonecznionych miejsc w godzinach okołopołudniowych, tj. od 10 do 15).

Nie można również zapominać o stosowaniu kremów ochronnych z filtrami UVA i UVB – nie tylko w okresie wakacyjnym, ale również na co dzień, gdy nasza skóra ma kontakt ze słońcem (wbrew pozorom, nawet w pochmurny dzień warto pomyśleć o ochronie przeciw promieniowaniu UV). Szczególną ochronę należy zapewnić dzieciom – nie dopuszczając do pojawienia się oparzeń słonecznych (które mogą w przyszłości stanowić jeden z czynników ryzyka zachorowań na czerniaka).

Bardzo ważnymi elementami profilaktyki są również: samodzielna kontrola znamion (wedle zasad ABCD – zwracając uwagę na ich kształt, asymetrię, kolor, obrzeża, wielkość i inne niepokojące objawy) oraz regularne konsultacje ze specjalistą w razie potrzeby, a także badania profilaktyczne (przeprowadzane raz w roku). Zmiany skórne, co do których istnieje podejrzenie że mogą przekształcić się w czerniaka są zazwyczaj usuwane i poddawane ocenie histopatologicznej.

Profilaktyka wtórna jest wdrażana, kiedy doszło do wyleczenia czerniaka poprzez usunięcie zmiany. Konieczne są regularne kontrole, najlepiej co 2 miesiące przez pierwsze 2 lata po rozpoznaniu, a następnie co 3 miesiące przez kolejne 3 lata – aby wyeliminować ryzyko nawrotów. Przez kolejne 5 lat badania powinny mieć miejsce co pół roku. Oprócz tego ważne jest stosowanie metod właściwych w profilaktyce pierwotnej.

Redakcja

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Powinno się stosować do tych zaleceń,aby uniknąć zachorowania na czerniaka.Pomimo tylu artykułów wciąż wiele osób nie prrzestrzega tych rad

drobina

8 lat temu

Nigdy w życiu nie poszłabym do solarium, to zabójstwo dla ciała. Takie jest moje zdanie. Nawet gdybym miała cerę białą jak śnieg, nie przestąpiłabym progu gabinetu.

Mindi

8 lat temu

Dziś w telewizji był program gdzie omawiano ten temat. Nie tylko slońce przyspiesza zachorowalność na czerniaka. Równie niebezpieczne jest solarium. Ma być zakaz dla dzieci i młodzieży do lat 18 na naświetlenia w gabinetach ze względu na większoszą nadwrażliwość na promienie. Myślę, że trzeba dużo pisać i mówić o tym problemie jest nadzieja, że coraz mniej ludzi będzie chorowała na ten ciężki nowotwór.

drobina

8 lat temu

Muszę sobie wziąć te rady do serca. O stosowaniu kremów ochronnych pamiętam, ale mam na uwadze głównie mojego wnuczka. Zawsze jak wychodzę z nim na spacer, smaruję go kremem ochronnym. O sobie jednak zapominam – w myśl zasady, że „nic mi nie będzie”:-X

Zostaw komentarz