Miłość i związki

Problemy w miłości – z czym ludzie najczęściej trafiają na terapię?

problemy w miłości

Coraz więcej ludzi korzysta z usług terapeuty. Życie dostarcza nam wielu problemów, także tych miłosnych. To właśnie one bardzo często skłaniają do wizyt u psychoterapeuty, gdyż sami nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Z czym ludzie najczęściej trafiają na terapię? Co takiego dręczy współczesne społeczeństwo?

Odrzucenie

Jednym z problemów dotyczących relacji damsko-męskich jest odrzucenie. To bolesny temat, szczególnie dla wrażliwych osób, które nie mogą pogodzić się z zachowaniem drugiej osoby. Do miłości potrzeba dwojga, a gdy jedna z osób nie chce niczego więcej, pojawia się kłopot. Odrzucenie może okazać się wielkim ciosem, czymś w rodzaju życiowej porażki. Wówczas diametralnie spada samoocena, pewność siebie i nadzieja na miłość w przyszłości. Osoby, które nie potrafią poradzić sobie z takim natłokiem emocji, często szukają pomocy u terapeuty. Wierzą bowiem, że terapia pozwoli im na poukładanie myśli i pogodzenie się z sytuacją.

Rozpad związku

Miłość trwająca aż do śmierci to marzenie wielu osób, jednak rzeczywistość pokazuje, że związki rozpadają się nawet po długich latach. Powód może być różny. Zdrada, zmiany w zachowaniu czy rutyna. Ludzie rozstają się, bo nie mogą już ze sobą żyć, nie są w stanie odbudować tego, co jeszcze niedawno tak silnie ich łączyło. Takie przeżycie jest niezwykle bolesne, bez względu na staż związku. Rozstanie zmienia wszystko. Człowiek musi zacząć życie od nowa, samemu. Do tego dochodzi podział majątku czy opieki nad dziećmi. Pojawiają się komplikacje, co wpływa na stan psychiczny. Nie dziwią więc pełne terminarze najlepszych terapeutów.

Stan zawieszenia

W związkach pojawia się wiele pytań, na które szukamy odpowiedzi. Nie zawsze potrafimy odnaleźć je samodzielnie. Z pomocą przychodzą terapeuci. Para może dojść do etapu pewnego zawieszenia relacji. Wówczas związek staje w miejscu. Nie wiadomo, w którą stronę podąży. Wątpliwości dotyczące takiej relacji próbuje się rozwiać podczas terapii. W przypadku par, można wspólnie przepracować nurtujące nas kwestie i podjąć decyzję, co zamierzamy zrobić. Osoby bywają bowiem nieszczęśliwe w związkach, które nie dają im żadnej nadziei na przyszłość. Tkwią w stagnacji i nie wiedzą, co z tym zrobić. Jeśli jedna ze stron pragnie deklaracji, planów na przyszłość, a druga strona nawet o tym nie wspomina, czas, by poważnie porozmawiać i zastanowić się nad łączącym uczuciem.

Wzajemne niezrozumienie

Przyczyną wielu problemów w miłości jest wzajemne niezrozumienie. W dużej mierze wynika to z niedostatecznej komunikacji. Nie słuchamy zbyt uważnie partnera i stąd braki w pełnym porozumieniu. Dużo nieporozumień pojawia się także wtedy, gdy kontakt opiera się tylko na znajomości online, rozmowach przez różnego rodzaju komunikatory. Zatraca się ważność bliskiej relacji twarzą w twarz, która daje nam coś więcej, niż tylko słowa i obraz. problemy w miłościNie widzimy prawdziwego zachowania drugiej strony, więc nie potrafimy do końca jej zrozumieć. Czasem wystarczy źle odebrana wiadomość czy jakiekolwiek niedopowiedzenie, by pojawiły się niepotrzebne myśli czy wątpliwości, co do takiego związku.

Ilość problemów i złamanych serc wskazuje na wysoką wrażliwość współczesnego społeczeństwa. Jak się okazuje, pod maską karierowiczów i pewnych siebie ludzi kryje się wiele emocji. A psychoterapeuci starają się, by pomóc poukładać je w całość, która będzie mogła funkcjonować.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz