Kobieta na rynku pracy Psychologia

Prawa pracownicze kobiet

prawa-pracownicze-kobiet

Czy wiesz w jaki sposób prawo pracy chroni Twoje interesy? Niestety wiele kobiet wciąż nie zna swoich praw, pozwala na ich łamanie i nie wie w jaki sposób się przed tym bronić. Nie musisz pozwalać na złe traktowanie – sprawdź jakie prawa Ci przysługują.

Prawa kobiet ciężarnych i matek

Jeśli jesteś ciężarna przysługują Ci pewne przywileje od momentu, kiedy dostarczysz do pracy zaświadczenie od ginekologa. Wówczas pracodawca nie może Cię zwolnić ani zmienić warunków pracy na gorsze, np. obniżyć pensji czy przesunąć na gorsze stanowisko. Jeśli jesteś w 4 miesiącu i wygasa Twoja umowa na okres próbny lub czasowa pracodawca musi przedłużyć ją do momentu porodu. Warto wiedzieć, że jeśli umowa na okres próbny była zawarta tylko na miesiąc, jest to umowa na zastępstwo lub nie ukończyłaś jeszcze trzeciego miesiąca ciąży – pracodawca nie musi przedłużać z Tobą umowy. Oprócz tego masz prawo do wykonywania badań zleconych przez ginekologa w czasie pracy. Nie możesz pracować w godzinach nadliczbowych ani w nocy, przy komputerze powyżej 4 godzin, podnosić ciężarów powyżej 3kg, ani pracować na stojąco lub w pozycji wymuszonej dłużej niż 3 godziny. Masz także prawo do urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego, w trakcie których pracodawca nie może zwolnić Cię z pracy.

Niestety, kobiety zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło, umowa zlecenie) nie podlegają ochronie pracy.

Równość i zakaz dyskryminacji

Każdy pracownik ma zagwarantowane równe traktowanie na tym samym stanowisku. Dotyczy to zwłaszcza równości warunków zatrudnienia, powierzonych obowiązków, możliwości awansu, podnoszenia kwalifikacji a także otrzymywanego wynagrodzenia. Zakaz dyskryminacji odnosi się nie tylko do przełożonych (pracodawcy), ale także do współpracowników. Pamiętaj, że masz prawo zgłosić każdy przejaw naruszenia Twoich praw, nacisków psychicznych a także naruszenia Twojej cielesności (molestowanie).

Przedmiotem równości objęta jest także rekrutacja na dane stanowisko. Potencjalny pracodawca nie ma prawa zadawać Ci osobistych pytań na temat Twojej orientacji seksualnej, związków, planowania potomstwa czy informacji o Twoich dzieciach. Niedopuszczalne są także zapisy w umowie o pracę o zakazie zachodzenia w ciążę.

Monika Witczak

Czy wiesz w jaki sposób prawo pracy chroni Twoje interesy? Niestety wiele kobiet wciąż nie zna swoich praw, pozwala na ich łamanie i nie wie w jaki sposób się przed tym bronić. Nie musisz pozwalać na złe traktowanie – sprawdź jakie prawa Ci przysługują.

Ochrona zdrowia kobiet

Mimo zakazu dyskryminacji istnieją takie zawody i stanowiska, które nie są dostępne dla kobiet. Nie wynika to jednak z dyskryminacji, ale przepisów dotyczących ochrony pracy i zdrowia kobiet. Nie możesz pracować pod ziemią ani na wysokościach, w hałasie i drganiach, w pozycji ciała wymuszonej oraz w pracy związanej z ciężkim wysiłkiem fizycznym czy transportem ciężarów. Zakaz pracy w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych jest bezwzględny, co oznacza, że nie można zatrudnić kobiety na danym stanowisku nawet, jeśli ona się na to zgadza.

Gdy Twoje prawa są łamane nie możesz się bać szukać pomocy i zgłaszać takie przypadki do odpowiednich organów (zwierzchników, pracodawcy, do okręgowego inspektoratu pracy czy państwowej inspekcji pracy). Jeśli trzeba walcz o swoje prawa nawet w sądzie pracy. Im więcej kobiet będzie świadomych swoich praw, tym więcej pracodawców zrozumie, że nie ma przyzwolenia na ich łamanie.

Monika Witczak

Komentarze (4)

Emilly27k

10 lat temu

Moim zdaniem niestety jest za bardzo oceniane u pracodawcy wykształcenie, a nie liczą się umiejętności.

Mindi

10 lat temu

Myślę, że gdy kobieta jest zatrudniona na pełen etat to w większości podstawowe prawa są przestrzegane. Gorzej jest z atmosferą i równouprawnieniem, to bardzo trudno wywalczyć.

drobina

10 lat temu

Ciekawy artykuł. Dobrze wiedzieć, na czym się stoi. Niestety, często jest tak, że prawo sobie, a życie sobie:-X 🙁

pati25

10 lat temu

Pomocny artykuł.Nie wszystkie kobiety znają swoje prawa.
Czasami też nie zgłaszają,że są łamane.Boją się,że przez to
stracą pracę.

Zostaw komentarz