Kultura Styl życia

Praktyczny kurs języka hiszpańskiego – Beata Pawlikowska

praktyczny kurs języka hiszpańskiego

Znajomość języków obcych to dziś podstawa, gdy staramy się o pracę. Firmy coraz częściej wymagają nie tylko biegłego posługiwania się angielskim, ale też innym językiem nowożytnym.  W województwach opolskim i dolnośląskim kładzie się duży nacisk na niemiecki, a we wschodnich regionach kraju na rosyjski i ukraiński. Nie każdy  ma predyspozycje na poliglotę. Nie oznacza to jednak, że  jest skazany na porażkę. Każdego języka można nauczyć się w stopniu komunikatywnym. Praktyczny kurs języka hiszpańskiego opracowany przez Beatę Pawlikowską udowadnia, że nie trzeba wcale siedzieć z długopisem w dłoni i rozwiązywać nudnych ćwiczeń z zakresu gramatyki.

Nauka języków obcych – gramatyka nie jest najważniejsza

Wielu z nas ma ten sam problem. Teoretycznie znamy język angielski, uczyliśmy się go przez kilka/kilkanaście lat. Nie mamy większych problemów  z artykułami w języku obcym, problemy jednak zaczynają się wówczas, gdy musimy wykrzesać z siebie jakieś zdanie.  Wówczas pojawia się wewnętrzna blokada, zaczynamy gorączkowo przypominać sobie wszystkie czasy i reguły gramatyczne. Przed oczami mamy listę czasowników nieregularnych. Zanim stworzymy poprawną konstrukcję zdania upływają cenne sekundy, przez co nasz rozmówca niecierpliwi się, a my coraz bardziej się stresujemy.  Beata Pawlikowska udowadnia, że sposób nauczania języków obcych w polskich szkołach i na studiach daleki jest od ideału. Zbyt wielką wagę przykłada się do gramatyki, tysiąca zasad, których nie przestrzegają nawet rodowici Brytyjczycy. Praktyka bowiem pokazuje, że z kilkunastu czasów, większość osób korzysta z 3 lub co najwyżej 4. Na dodatek Polakom nierzadko brakuje słówek, ponieważ na sprawdzianach w szkole nie są one potrzebne, ważniejsze jest wykucie schematów konstrukcji zdania i listy czasowników nieregularnych. Jakby tego było mało, w szkole za mało ćwiczymy wymowę i zbyt rzadko prowadzimy ze sobą dialog. Nic dziwnego, że boimy się otworzyć usta, gdy obcokrajowiec pyta nas o drogę.

Język hiszpański – poznaj jego atuty

Język hiszpański jest niezwykle rozpowszechniony na całym świecie. Posługują się nim nie tylko Hiszpanie, ale też większość Ameryki Południowej i Meksyk.  Szacuje się, że język hiszpański zna 1/3 ludności świata.  W związku z tym warto dołączyć do tego grona i przyswoić chociaż podstawowe zwroty.

Praktyczny kurs języka hiszpańskiego, czyli uczymy się przydatnych zdań

Praktyczny kurs języka hiszpańskiego został przygotowany w niezwykle ciekawy sposób. Rozmówki zostały podzielone na kilkadziesiąt rozdziałów, każda z części zawiera zdania zapisane w języku hiszpańskim, przy czym w nawiasie został podany sposób ich wymowy. To niezwykle pomocne rozwiązanie, ponieważ nie każdy wie, że hiszpańskie „h” jest nieme i powitanie „hola” czyta się „ola”. W słownikach  też można znaleźć wymowę słów, ale zapisaną w taki sposób, że przeciętny człowiek nie jest w stanie jej rozszyfrować.  Beata Pawlikowska zapisuje hiszpańskie zwroty za pomocą liter wykorzystywanych w polskim alfabecie. Stanowi to spore ułatwienie dla osób, które używają Praktyczny kurs języka hiszpańskiego.

Beata Pawlikowskiej i jej nowatorska metoda nauki języków obcych

Beata Pawlikowska gorąco zachęca do uczenia się z płytą CD, którą dołączono do kursu. Nagrania zapisane w formacie mp3 pokazują, jak prawidłowo wymawiać poszczególne słowa.  Autorka w niezwykle przemyślany sposób podchodzi do nauki języka hiszpańskiego. Po każdym zwrocie w języku polskim, zapada pauza, którą należy wykorzystać do przypomnienia sobie jego hiszpańskiego odpowiednika i jego wypowiedzenia na głos.  Po chwili słyszymy, jak brzmi owe sformułowanie w ustach lektora.  To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zmusza nas do pracy i samodzielnego konstruowania zwrotów. Z pewnością początkowo będą one dalekie od ideału, ale z czasem coraz łatwiej zaczniemy przywoływać hiszpańskie słówka i tworzyć z nich zdania.

Intuicyjne poznawanie zasad gramatycznych

W Praktycznym kursie języka hiszpańskiego nie znajdziemy ani słowa nt. gramatyki, czasowników nieregularnych itp. Beata Pawlikowska wychodzi bowiem z założenia, że ucząc się konkretnych zdań, podświadomie poznamy i przyswoimy sobie reguły rządzące danym językiem. Rzeczywiście rozdziały zostały tak skonstruowane, że niektóre słówka się powtarzają, przez co łatwo można nauczyć się ich rodzajników, zupełnie nie zwracając na nie uwagi. Poza tym lepiej czasem pomylić rodzajnik lub zapomnieć o jego użyciu, ale zapytać o drogę czy cenę danego produktu. Od drobnych wpadek gramatycznych świat się nie zawali, a my nabędziemy umiejętność płynnej rozmowy w języku hiszpańskim, która może okazać się kluczową przy staraniu się o awans lub zatrudnienie w nowej firmie.

Informacje nt. książki

TytułPraktyczny kurs języka hiszpańskiego (książka + płyta CD)

Autor: Beata Pawlikowska

Ilość stron: 390

Wydawnictwo: Edipresse Książki

Data wydania: 11 kwietnia 2017

Irmina Cieślik

Komentarze (5)

Mindi

5 lat temu

Mam kurs angielskiego pani Beaty Pawlikowskiej, jest prosty i skuteczny. Hiszpańskiego nie planuję się sama uczyć ale wybieram się na urodziny bratanicy, która wspominała o chęci nauki tego języka, mam więc już pomysł dla niej na prezent 🙂

dulcynea

5 lat temu

Lubię język hiszpański , mogłabym spróbować nauczyć się tego języka,
Mam już język angielski z tej serii , może zaskoczę samą siebie .
Przyda się na urlop , no może już nie tegoroczny .

Lanza

5 lat temu

Język hiszpański jest przepiękny. Szkoda, że nie mogłam się go uczyć w szkole. Ale mogę to zrobić na własną rękę, korzystając z książki Pawlikowskiej.

Danusiate

5 lat temu

ciekawe czy ta metoda działa. Widziałam kilka kursów językowych opartych na tej metodzie, trochę mnie to kusi – tym bardziej, że cena nie jest jakaś zastraszająca, a jedyne ryzyko jest takie, że… nauczę się kilku słówek 🙂

Zostaw komentarz