Kobieta w rodzinie Psychologia

Późne dziecko

pozne-dziecko

Menopauza nie spada na nas jak grom z jasnego nieba. Kobieta, która zbliża się do granicy przekwitania, wciąż miesiączkuje, ale jej cykl nie jest regularny. Menopauza powoduje bezpłodność fizjologiczną, gdyż czynność jajników wygasa. Jednak zupełnie inaczej jest w okresie przedmenopauzalnym… To dla nas ostatni dzwonek, by zdecydować się na dziecko.

Zajście w ciążę w późnym wieku jest możliwe, jednak stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka. Wzrasta prawdopodobieństwo, że dziecko z późnej ciąży urodzi się z zespołem Downa bądź będzie miało wadę genetyczną. Dlatego większą uwagę zwraca się do stylu życia kobiety i stanu jej zdrowia. Przeprowadza się szereg badań, które mają na celu wczesne wykrycie jakiejś wady genetycznej. Jednak badania nie mogą dać całkowitej gwarancji urodzenia zdrowego dziecka, tak jak w przypadku każdej ciąży okaże się to po porodzie. Ryzyko wad genetycznych zmniejsza się jeśli kobieta urodziła dziecko wcześniej, jeśli było zdrowe, a w obrębie rodziny nie wykazano przypadków wad genetycznych.

Kobieta około 40 roku życia, która zechce mieć dziecko, powinna zwrócić większą uwagę na swój styl życia, zniwelować stres, rzucić palenie, nie forsować się i dużo odpoczywać. Wiele kobiet w tym wieku cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę, czasem o tym nie wiedząc. Dlatego ważne jest kontrolowanie stanu swojego zdrowia, gdyż jakiekolwiek odstępstwa od normy (nadciśnienie, cukrzyca, astma, alergia) mogą wpłynąć na wystąpienie powikłań podczas ciąży i na późniejsze zdrowie dziecka. Po raz pierwszy badanie powinno się wykonać w 11-13 tygodniu ciąży, drugie w 18-24 tygodniu, trzecie zaś około 30 tygodnia.

Amniopunkcja – badanie to wykonuje się u kobiet ciężarnych po 35 roku życia albo w przypadku podejrzenia wady wrodzonej dziecka (jeśli w rodzinie występują choroby dziedziczne). Badanie przeprowadza się za pomocą cienkiej igły, za jej pomocą pobiera się niewielką ilość płynu owodniowego, cały proces monitorowany jest przez USG. Dzięki analizie materiału genetycznego można wykryć nieprawidłowości w chromosomach. Badanie nie jest niebezpieczne, rzadko występują powikłania.

Test na poziom alfa-fetoproteiny (AFP) we krwiAFP służy wykrywaniu przepukliny rdzeniowej, a także innych wad rdzenia kręgowego oraz mózgu. Jeśli poziom AFP w krwi matki będzie podwyższony, badanie jest zlecane powtórne bądź kobieta kierowana jest na USG.

Test potrójny – test przeprowadza się na próbce krwi przed 18 tygodniem ciąży, test ten pozwala w porę wykryć wady genetyczne. Jeśli wynik badania będzie niekorzystne to należy wykonać badanie USG pod kątem wad genetycznych, a jeśli zaś kolejny wzbudzi niepokój, należy wykonać amniopunkcję. Test jest odpłatny i dostępny jedynie w gabinetach prywatnych.

Badania prenatalne

USG – jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić rozwój płodu oraz potrafiącym wykryć niektóre wady genetyczne (błędy chromosomów i wady cewy nerwowej). Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo badanie wykonuje się od 3 do 4 razy; około 10 tygodnia, w celu potwierdzenia ciąży; w 18-20 tygodniu w celu kontroli rozwoju dziecka i prawidłowości wykształcania się narządów; w 28 tygodniu by sprawdzić prawidłowy rozwój płodu; w 38 tygodniu, jeśli istnieją takie wskazania, sprawdza się ułożenie dziecka i planuje się sposób przyjścia na świat.

Kanka

Komentarze (9)

elle@elle

7 lat temu

no tak do przekwitu mozna rodzic ,choroby typu down sa genetyczne i ja nie widze powodu zeby sie ich bac jesli nie bylo w rodzinie tego typu zachorowan

filodendron

11 lat temu

Moja koleżanka urodziła pierwsze dziecko w wieku 41 lat, późno wyszła zamąż.Urodziła śliczną córeczkę.Teraz to już 15 -latka, bardzo mądra i bardzo piękna .Mają z niej rodzice ogromną pociechę.

pati25

11 lat temu

Niektóre kobiety świadomie decydują się na póżniejsze założenie rodziny,nna późniejsze macierzyństwo.Chcą najpierw rozwinąć się zawodowo.Zdobyć fajną pracę.Są też takie kobiety,które późno wychodzą za mąż bo różnie potoczyło się ich życie.Czy też dobrze czy źle..Decydują się na dziecko.Moja sąsiadka w wieku 40 kilku lat urodziła.Chłopak od urodzenia dobrze się rozwijał.Teraz jest na studiach

gwolska

12 lat temu

Kobiety mają świadomość, że późne macierzyństwo przedłuża im młodość, staje się dla nich nowym wyzwaniem i wyznacznikiem nowych celów.To najwspanialszy czas, kiedy kobieta z pełną świadomością staje się matką.

danatwa

12 lat temu

Masz rację. Moja mama mnie miała mając 37 lat , co w tamtych czasach było wiekiem bardzo późnym . Dziś nie raz mi powtarza że była to dobra decyzja.

gwolska

12 lat temu

Ja urodziłam syna w wieku 38 lat. Wprawdzie była to moja druga ciąża po 17 latach, ale nawet przez myśl mi nie przeszło o zagrożeniach wynikających z tego tytułu. Ten okres ciąży był dla mnie najpiękniejszym okresem, gdyż ciąża była całkowicie świadoma i planowana. Oboje z mężem uznaliśmy, że to już „ostatni dzwonek” na podjęcie decyzji o drugim dziecku. Dzisiaj mój syn ma 16 lat i jest radością mojego życia.

danatwa

12 lat temu

hmm w dzisiejszym czasie trudno stwierdzić który wiek jest „późny” na ciąze to bardzo wszystko się poprzesuwało. Coraz starszede kobiety rodzą dzieci.

Zostaw komentarz