Fitness Jak ćwiczyć?

Poznawaj nowe sporty w każdym wieku

poznawaj-nowe-sporty-w-kazdym-wieku

Uczyć można się przez całe życie, w każdym wieku. Dotyczy to nie tylko rozwijania zdolności umysłowych, ale także fizycznych. Uczenie się nowych umiejętności ruchowych powoduje, że czujemy się młodsi.

Od dawna pokutuje w naszym społeczeństwie mit, że pływać, grać w tenisa, jeździć na łyżworolkach, na nartach, szaleć na desce windsurfingowej można wówczas, gdy się tego nauczyliśmy w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Będąc dorosłym za późno jest na naukę, a osoby w wieku starszym niczego już się nie nauczą. To wszystko nieprawda.

Bez względu na wiek, do późnej starości możemy skutecznie uczyć się nowych czynności ruchowych. Oczywiście, nauka wymaga wówczas więcej cierpliwości, trwać będzie dłużej, ale nie jest niemożliwa. Uczenie się nowego ruchu może być przyjemnym doświadczeniem, szczególnie wówczas gdy mamy 40, 50 lub więcej lat. Nowymi umiejętnościami można zaimponować innym i sobie – skutecznie dowartościować się we własnych oczach, uwierzyć w swoje siły.

Rozwijaj cały organizm

Uczenie się nowych sportów to trenowanie ważnych obszarów naszego mózgu, dlatego też samo tylko uczenie się jest z punktu widzenia zdrowia zajęciem godnym polecania. Nie tylko rozwijamy się fizyczne, kształtujemy siłę i wytrzymałość naszych mięśni, ale przede wszystkim koordynację ruchową. Podczas nauki złożonej struktury ruchu (np. pływania) nasz system nerwowy wydatnie pracuje. Precyzyjne sterowanie własnym ciałem jest możliwe właśnie dzięki skomplikowanej pracy mózgu.

dr Paweł F. Nowak

Uczyć można się przez całe życie, w każdym wieku. Dotyczy to nie tylko rozwijania zdolności umysłowych, ale także fizycznych. Uczenie się nowych umiejętności ruchowych powoduje, że czujemy się młodsi.

Trzeba być świadomym następujących zasad:

  • im większą aktywnością wykazywaliśmy się w dzieciństwie i młodości tym szybciej przebiegać będzie nauka nowych, skomplikowanych czynności ruchowych;
  • im więcej potrafimy tym więcej i szybciej nauczymy się w późnym wieku seniora;
  • nigdy nie jest za późno na naukę, ale im wcześniej tym lepiej.

Uczenie się nowych czynności ruchowych nie tylko rozwija nas fizycznie i intelektualnie, stanowi również źródło satysfakcji i dumy z osiągniętego sukcesu, kiedy nauka jest skuteczna. Duży zasób umiejętności sportowo-rekreacyjnych poprawia samoocenę.

dr Paweł F. Nowak

Uczyć można się przez całe życie, w każdym wieku. Dotyczy to nie tylko rozwijania zdolności umysłowych, ale także fizycznych. Uczenie się nowych umiejętności ruchowych powoduje, że czujemy się młodsi.

To znakomity pomysł np. na wakacje, by nauczyć się czegoś nowego pod okiem instruktora, który doradzi jakich błędów nie popełniać, jakich ruchów unikać, byśmy czuli się bezpiecznie i nie zniechęcili do nowej aktywności. Dużą ofertę zajęć ruchowych proponują Uniwersytety III Wieku, które w naszym kraju cieszą się sporym powodzeniem.

Niektórzy czerpią satysfakcji z faktu, że nauczyli się np. techniki poruszania się na nartach biegowych, samodzielnie zupełnie nie korzystając z rad specjalisty – instruktora. Nauka w tym przypadku może trwać długo, a to nas może zniechęcić; może też być mało bezpieczna np. powodować liczne upadki i prowadzić do utrwalenia błędnych nawyków, których później trudno się pozbyć. Dlatego warto korzystać z usług instruktorów – najlepiej takich, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami w wieku starszym.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (9)

Mindi

11 lat temu

Jestem za, ciągle trzeba próbować czegoś nowego co oferuje nam świat. Ja także lubię poznawać nowe dziedziny sportu, kupiłam sobie kijki i gdy tylko pogoda się poprawi wyruszę przed siebie… pierwszy raz 🙂

sara

11 lat temu

oczywiście i w tym przypadku sprawdza się powiedzenie dla chcącego nic trudnego wszystkiego można się nauczyć tylko trochę chęci i zaangażowania

pati25

11 lat temu

Artykuł bardzo ciekawy i wiele osób podnoszący na duchu.Osoby po 50,osoby starsze byli przelkonani,bo też taki stereotyp panował,że w tym wieku nie wypada uprawiać sportu,poznawać nowych sportów.To nieprawda.Ten mit zostaje obalony.Można i to w każddym wieku 🙂

Inga

11 lat temu

Rzeczywiście pokutuje w naszym społeczeństwie mit,że tylko w młodości można się rozwijać,tak fizycznie jak i umysłowo.A w późniejszym wieku co zostaje?Nauka bujania w fotelu?Patrzenia w telewizor?Okrywania się kocykiem?To absurd jakiś!Jeśli tylko mamy siły i ochotę,to wiek absolutnie nie jest przeszkodą.Wręcz przeciwnie.Dzieci odchowane,emerytura w kieszeni,to hulaj dusza!

Danusiate

11 lat temu

Ja też staram się żyć aktywnie i kiedy tylko się da wyjeżdżam w góry, żeby się pomęczyć zdobywaniem szczytów 🙂 Zdarza mi się padać ze zmeczenia, ale wystarczy spojrzeć na widok, jaki się wokół roztacza i zapomina się o bólu mięśni. No i zgadzam się ze Stazyz – tej satysfakcji, że pokonało się swoją słabość nie da się przecenić!

stazyz

11 lat temu

Ja co pewien czas odkrywam nowe lub wracam do starych dyscyplin:) Ostatnio ( w maju:))pomimo lęku wysokości wspinałam się po Tatrach, zdobyłam wszystkie jaskinie!:):)O, a jaka z tego satysfakcja:) Wprost nie oceniona:):)

drobina

11 lat temu

Zawsze byłam blisko sportu. Często żartuję, że uprawiam go od pieluch. Był jednak czas, że o nim trochę zapomniałam na jakieś dziesięć lat (czemu tak długo?) Na szczęście na „stare lata” do niego wróciłam. Teraz wprawdzie tylko rekreacyjnie, ale dzięki temu po prostu odżyłam. Cieszę się, że coraz więcej starszych ludzi uprawia sport. Na poznawanie nowych sportów też nie jest za późno. Tak sobie myślę, że muszę spróbować czegoś nowego. Jeszcze zostało kilka dyscyplin, których nie próbowałam. Może zostanę morsem?;)

Zostaw komentarz