Kultura Styl życia

Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie – Megan MacCutcheon

Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie – Megan MacCutcheon

Niska samoocena to problem wielu kobiet. Megan MacCutcheon zwraca uwagę na to, iż między pewnością siebie a skrajnie niską samoocenę istnieje mnóstwo stanów pośrednich. Ponadto osoba, która sprawia wrażenie aroganckiej i zarozumiałej może w ten sposób ukrywać niskie poczucie własnej wartości. Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie to poradnik, który ma na celu pomóc nam lepiej zrozumieć, dlaczego w niektórych obszarach życia borykamy się z problemem niskiej samooceny. Megan MacCutcheon w książce zawarła również ćwiczenia, których wykonanie przybliża nas do poprawy poczucia własnej wartości.

Krytyczne postrzeganie własnej osoby

Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie to książka, która zwraca uwagę na fakt, iż kobiety często oceniają siebie surowiej niż innych. Panie wymagają od siebie naprawdę wiele, uparcie dążą do perfekcjonizmu, a każde potknięcie utożsamiają ze swoją porażką i potwierdzeniem swojej bezwartościowości. Tymczasem błędy przydarzają się każdemu, są wpisane w ludzki los. Nie świadczą wcale o tym, że jesteśmy nic niewarte. Taki surowy sposób oceny własnych poczynań zazwyczaj wynika z naszych wcześniejszych doświadczeń, ktoś w nas ukształtował postrzeganie własnej osoby w sposób krytyczny.  Innych ludzi za te same przewinienia oceniamy dużo łagodniej.

Dlaczego kobiety za bardzo liczą się ze zdaniem innych?

Megan MacCutcheon zwraca również uwagę na to, iż kobiety za bardzo liczą się ze zdaniem innych osób. Słuchamy krytycznych uwag rodziców, partnera, szefa, kolegów z pracy oraz przypadkowych przechodniów. Brakuje nam umocowania w sobie i przeświadczenia, że doskonale wiem, co robię, a opinie innych czasami są po prostu krzywdzące i nie mają umocowania w rzeczywistości. Krytyka bywa czasem konstruktywna i pomaga wyciągnąć wnioski na przyszłość, jednak nie każdy, kto dzieli się z nami swoim zdaniem, chce usprawnić naszą pracę czy działanie. Niektórzy ludzie krytykują nas, aby poczuć się lepiej lub w ten sposób wylewają zgromadzoną w sobie zazdrość.

Jak zbudować zdrowe poczucie wartości?

Megan MacCutcheon zachęca nas do zmiany spojrzenia. Powinnyśmy zrozumieć, że nasza wartość płynie z samego faktu, iż jesteśmy ludźmi.  Nie musimy zasłużyć na czyjś szacunek, aby móc określić samą siebie jako osobę dostatecznie dobrą i inteligentną.  Po prostu takie jesteśmy i nie musimy nic nikomu udowadniać, zdobywając tytuł czy główną nagrodę w zmaganiach.

Do czego prowadzi niska samoocena?

Niska samoocena nie tylko sprawia, że boimy się wyzwań i odczuwamy lęk przed zmianami. Niskie poczucie własnej wartości w dłuższej perspektywie prowadzi do depresji, autoagresji, a nawet prób samobójczych, o czym  przekonała się Megan MacCutcheon w swojej praktyce psychoterapeutycznej.  Ponadto niska samoocena utrudnia budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Nasza samoocena kształtuje się odmiennie w różnych dziedzinach życia

Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie to książka, która zwraca uwagę, że w różnych obszarach naszego życia nasza samoocena może kształtować się odmiennie. W pracy możemy czuć się dostatecznie dobre i kompetentne, ale już przygotowując obiad dla gości, może dopadać nas lęk, że sobie nie poradzimy i zobaczymy na ich twarzach grymas niezadowolenia. Na szczęście każda z nas może poprawić swoją samoocenę. Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie to poradnik, który znacznie ułatwia to zadanie. Zawarte w nim wskazówkami są zapisane w jasny i czytelny sposób. Megan MacCutcheon skupia się na konkretach, które pomogą nam uzdrowić relację z samą sobą. Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie to wartościowa książka, po którą powinna sięgnąć każda kobieta, aby upewnić się, czy za jej niektórymi niestandardowymi zachowaniami nie stoi niska samoocena.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz