Dbaj o włosy i paznokcie Uroda

Poznaj swoje włosy

poznaj-swoje-wlosy

Prawdopodobnie, jak wiele innych osób, każdego dnia spędzasz trochę czasu przed lustrem, przyglądając się swoim włosom. Zarówno kobiety jak i mężczyźni są zainteresowani wyglądem i stanem swoich włosów.

Ile masz włosów na głowie? Przeciętny człowiek ma ich około 100 000. Pojedynczy włos nie rośnie w nieskończoność — żyje tylko od dwóch do sześciu lat. Następnie wypada, po czym w tym samym mieszku włosowym pojawia się nowy włos. Poszczególne etapy jego wzrostu noszą nazwę cyklu włosowego. Wypadanie od 70 do 100 włosów dziennie to naturalny skutek tego cyklu, a nie objaw choroby.

Skąd się biorą przeróżne odcienie włosów?

The World Book Encyclopedia wyjaśnia: „Kolor włosa zależy głównie od ilości czarnego lub brunatnego barwnika zwanego melaniną”. Melaniny to naturalne barwniki (pigmenty) występujące we włosach, w skórze i oczach. Im więcej barwnika zawiera włos, tym jest ciemniejszy. Najwięcej melaniny zawierają włosy czarne, mniej rude, a najmniej — włosy blond. Gdy zupełnie zabraknie barwnika, włosy stają się szkliście białe.Tym, co nas najczęściej martwi w związku z włosami, jest oprócz łupieżu ich wypadanie i siwienie.

Siwiejesz?

Siwienie jest zwykle uważane za oznakę starzenia się. Człowieka siwowłosego odruchowo zalicza się do starszej generacji. To prawda, że proces ten nasila się z wiekiem. Jest on również uwarunkowany genetycznie, czasami nawet u młodych osób, między 20 a 30 rokiem życia już zaczynają się pojawiać siwe włosy. Panuje również pogląd, że można ‘osiwieć’ na skutek jakiś przeżyć czy choroby. Nie jest to potwierdzona teoria, niemniej jednak faktem jest, że siwieniu sprzyjają także inne czynniki, między innymi zbyt rygorystyczne diety. Siwienie dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn i jest niezależne od koloru włosów, choć łatwiej je dostrzec u ludzi ciemnowłosych.

Srebrne włosy mogą dodawać lat, co bywa żenujące, szczególnie dla młodszych osób. Jednak zaniepokojenie może też budzić brak siwizny, gdyby ktoś chciał, żeby jego wygląd bardziej odpowiadał dacie urodzenia.
Siwienie nie oznacza obumierania włosów. W rzeczywistości i tak widoczna część każdego włosa jest martwa. Jego początkowy odcinek znajduje się pod powierzchnią skóry. Nosi nazwę cebulki i jest jedynym żywym fragmentem włosa. Cebulka to miejsce powstawania włosa, miniaturowa fabryka. To w niej następuje szybki podział komórek tworzących włos — w jego strukturę wbudowywany jest tu barwnik pochodzący z komórek barwnikowych. A gdy z jakiegoś powodu komórki te nie wytwarzają barwnika, włos bieleje. Mechanizm zaprzestania wydzielania barwnika nie został dokładnie poznany. Dlatego nie opracowano dotąd terapii przeciwdziałającej siwieniu. Wiadomo natomiast, że komórki barwnikowe, które przestały produkować pigment, mogą wznowić pracę.

Borys

Prawdopodobnie, jak wiele innych osób, każdego dnia spędzasz trochę czasu przed lustrem, przyglądając się swoim włosom. Zarówno kobiety jak i mężczyźni są zainteresowani wyglądem i stanem swoich włosów.

Niektórzy próbują nowoczesnych terapii, na przykład biorą zastrzyki melaniny. Inni farbują włosy, co nie jest bynajmniej metodą nową. Barwników do włosów używali już starożytni Grecy i Rzymianie. W starożytnym Egipcie wykorzystywano do tego celu krew byka. Jednak systematyczne barwienie włosów kosztuje sporo czasu i wysiłku, może też wywoływać schorzenia skórne i reakcje alergiczne. Jeżeli ktoś przez pewien czas farbuje siwiejące włosy, a potem przestanie to robić, musi się liczyć z kłopotliwymi odrostami. Na szczęście srebrne włosy mogą wyglądać elegancko, potrafią też przydać wyjątkowego dostojeństwa.

Dostrzeżenie oznak siwienia może cię zmartwić. Pamiętaj jednak, że inni nie przywiązują do twojej fryzury takiej wagi jak ty. Farbowanie włosów, noszenie peruki czy też stosowanie jakichś kuracji jest sprawą osobistą. Niezależnie od koloru oraz ilości włosów liczy się przede wszystkim to, by były czyste i starannie uczesane.

Artykuł na podstawie:
Przebudźcie Się, numer 15 z dn 8 sierpnia 2002

Borys

Komentarze (5)

GloriaVictis

8 lat temu

Elluś muszę Cię zmartwić, ale „szamponetki” niszczą włosy bardziej niż farba.
Ja też już mam siwe włosy, na razie pojedyncze. A że lubię (nawet bardzo) swój kolor włosów to ich nie farbuję, a te pojedyncze „siwki” wyrywam. Hihihi martwi mnie tylko, że ten sposób zupełnie się nie sprawdzi kiedy siwych włosów będzie już sporawo 😉

pati25

8 lat temu

Nie da się ukryć,że każdy z wiekiem siwieje.Jednak kobiety (no może nie wszysttkie) starają się ukryć siwiznę.Na rynku są farby ,szampony koloryzujące.Ja używam farby do włosów.Ale staram się oszczędzać moje włosy i farbuję raz na dwa miesiące.

ell@

8 lat temu

Niektóre z moich komórek barwnikowych przestały wytwarzać barwę :/.
Używam szamponu koloryzującego – on nie dewastuje struktury włosa tak jak farby.

Annagata

8 lat temu

czytając o odcieniach włosów dochodzę do wniosku,że mnie się chyba trafił jakiś spod lady.Ja określam go jako myszowaty.Ale taki sam kolor miał mój tato.Wygląda,a raczej wyglądał jak ciemny blond,ale właściwie to nie wiadomo co.Teraz to się zmieniło,bo w wyniku silnego stresu posiwiałam i zrobiły się srebrne pasemka.Ale mimo to robię sobie balejaż,żeby zmienić nie tyle siwiznę,co myszowatość.

Zostaw komentarz