Poradniki Styl życia

Jak pozbyć się zbędnych przedmiotów z mieszkania?

jak pozbyć się zbędnych przedmiotów z mieszkania

Wiele z nas ma naturę chomika. Trzymamy na pawlaczu stare łyżwy, bo wierzymy, że jeszcze się przydadzą. Stara kołdra to także zabezpieczenie na przyszłość.  Czasem jednak nadmiar rzeczy okazuje się przytłaczający. Trudno poruszać się po mieszkaniu zastawionym różnego rodzaju pudełkami. Jak pozbyć się zbędnych przedmiotów z mieszkania?

 

Porządkowanie czasopism

Przede wszystkim zastanów się, co zawiera ci najwięcej miejsca w mieszkaniu – stare gazety, książki czy ubrania?  Następnie pomyśl, co jest najbardziej zbędne. Najłatwiej rozstać się z gazetami, jeśli jednak jakiś artykuł szczególnie cię zaintrygował, możesz go wyciąć i włożyć do specjalnej teczki.  Dobrym rozwiązaniem jest także  zeskanowanie potrzebnych stron – na komputerze zajmą zdecydowanie mniej miejsca, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze będziesz miała je pod ręką.  Jeśli gazety, które posiadasz, postrzegasz jako wartościowe, możesz je przekazać jakiejś instytucji np. miejscowej bibliotece. Najlepiej puszczać przeczytane gazety dalej w świat. Można się nawet umówić, że twoja przyjaciółka będzie kupowała co tydzień Gazetę X, a ty Gazetę Y. W sobotę będziecie zamieniać się przeczytanymi gazetami i w ten sposób zaoszczędzicie sporo miejsca.

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup elektronicznych wydań czasopism – zajmują one niewiele miejsca na tablecie, poza tym nie trzeba wycinać drzew na papier. To rozwiązanie ma jednak dość duże ograniczenie, bowiem osoba, która na co dzień pracuje przy komputerze, raczej nie będzie chciała wpatrywać się w domu w ekran tabletu czy laptopa. Sprzęt elektroniczny męczy wzrok w większym stopniu niż papierowe wydanie gazety.  Jeśli nie znosisz marnotrawstwa, stare gazety możesz oddawać na makulaturę. Na tej działalności nie zarobisz zbyt wiele, ale zawsze wnosisz pewien wkład w ochronę planety przed stosem śmieci i wyczerpaniem jej naturalnych zasobów.  Jeśli jesteś właścicielką papug, stare gazety mogą posłużyć ci jako wyściółka szuflady woliery. Uwaga, papieru nie należy wykładać bezpośrednio na podłodze, po której poruszają się ptaki, bowiem mogą one podgryzać gazetę wraz ze szkodliwym tuszem.  Stare gazety przydadzą się też podczas remontu czy czyszczenia butów.

 

Jak pozbyć się zbędnych przedmiotów z mieszkania? Zrób porządek w szafie

Ubrania – kolekcjonujemy je całymi laty, a i tak nie mamy się w co ubrać do pracy. Może nadeszła więc pora, aby pozbyć się tych rzeczy, których z różnych powodów już nigdy nie założymy. Jeśli schudłaś,  większość ubrań jest dla ciebie zbyt duża. Warto pomyśleć o ich odsprzedaży na serwisie aukcyjnym. W ten sposób odzyskasz choć część pieniędzy, które następnie możesz wydać na nową garderobę. Jeśli nie masz cierpliwości i czasu na zamieszczenie ofert sprzedaży w internecie, możesz ustawić w przedpokoju specjalny kosz ze zbędnymi ubraniami i pokazywać go koleżankom. Kto wie, może któraś z twoich bluzek lub sukienek spodoba się znajomej z pracy i bez trudu znajdziesz na nią kupca?

sprzątanie mieszkania

Komu można podarować używane ubrania?

Niektórzy nie chcą sprzedawać rzeczy, zwyczajnie nie mają na to czasu lub  wiedzą, że nie uzyskają z tego tytułu  żadnych konkretnych pieniędzy. W takiej sytuacji zbędne ubrania warto komuś oddać. Oczywiście powinnaś wcześniej zapytać taką osobę, czy w ogóle życzy sobie otrzymać używany płaszcz itp. Jeśli nie chcesz nikogo urazić swoim gestem, po prostu szczerze porozmawiaj na ten temat. Może się bowiem okazać, że kurtka idealna na starszą córkę twojej przyjaciółki jest na nią za mała lub nastolatka nosi obecnie ubrania w zupełnie innym stylu. Nigdy nie wręczaj nikomu zniszczonych rzeczy.  Wiele osób pod  przykrywką dobroczynności usiłuje się pozbyć zalegających i nikomu niepotrzebnych ubrań. Oddając je komuś, czują wyraźną ulgę, choć w rzeczywistości ściągają na kogoś kłopot. Nie powinno się zawozić zbędnych ubrań do domów dziecka bez uprzedniej konsultacji. Instytucja ta może bowiem posiadać zbyt dużo ubrań i nie mieć miejsca na przyjmowanie kolejnych. Jeśli wręczymy jej kolejny worek ze zniszczonymi bluzkami, to powędrują one na śmietnik, generując dodatkowy koszt dla domu dziecka.

Jak pozbyć się niepotrzebnych bibelotów?

Kaczka z porcelany, ołowiany żołnierzyk, a obok suszone kwiaty. Brzmi jak połączenie ognia z wodą? W rzeczywistości takie zestawienie bibelotów jest dość często spotykanym zjawiskiem. Ludzie kolekcjonują różne dziwne przedmioty, które nijak nie tworzą harmonijnej całości. Ba, nierzadko kłócą się z charakterem wnętrza. Zastanów się, jak widzisz swój salon. Czy pokój ma mieć charakter kobiecy, a może chcesz, aby wyglądał uniwersalnie? Następnie schowaj do pudełka wszystkie bibeloty, której nijak mają się do twoich wyobrażeń nt. salonu. Im mniej rzeczy pozostawisz na wierzchu, tym lepiej dla ciebie. W sobotę z przyjemnością zauważysz, że sprzątałaś krócej niż dotychczas. Bibeloty do łapacze kurzu, zatem ich liczbę warto ograniczyć do minimum, a zbędne oddać komuś, wyrzucić na śmietnik lub schować do piwnicy, jeśli rzeczywiście posiadają potencjał. Niektórzy też wynoszą niepasujące bibeloty do działkowych altanek. Bukiet suszonych kwiatów może pięknie wyglądać w altance, podczas gdy kaczka z porcelany będzie stanowiła ozdobę salonu.

Porządki w biblioteczce

Gdy zastanawiamy się, jak pozbyć się zbędnych przedmiotów, na ogół myślimy o ubraniach, które nam nie pasują oraz bibelotach. Niewielu z nas przychodzą na myśl książki. Te ostatnie kojarzą się z czymś godnym szacunku i specjalnego traktowania. Tak też jest w rzeczywistości. Książek nie należy wyrzucać na śmietnik. Co jednak począć z nietrafionymi tytułami, które zaczęliśmy czytać, ale nie dokończyliśmy i nigdy tego nie uczynimy? Można je oddać komuś, kto lubi danego pisarza, np. koleżance z pracy. Książkę można też spróbować sprzedać na serwisach aukcyjnych w przystępnej cenie. Istnieje także możliwość oddania nietrafionych powieści do biblioteki, trzeba to jednak wcześniej skonsultować z jej pracownikami. Może się bowiem okazać, że danego tytułu w ogóle nie przyjmują ze względu na słabe zainteresowanie czytelników lub uprzedni zakup kilkunastu egzemplarzy. W takiej sytuacji stwórz drugi obieg książek w biurze, oczywiście po uzyskaniu zgody szefostwa.  Powieści można ustawić w specjalnym koszu w recepcji. Każdy, kto będzie chciał, będzie mógł zabrać z niego dowolny tytuł lub umieścić w nim książkę, której pragnie się pozbyć. Pamiętaj to, że nie lubisz Mrożka, nie oznacza jeszcze, że autor był beztalenciem. Z pewnością znajdą się amatorzy jego twórczości, którzy docenią twoje książki, a ty zyskasz miejsce w biblioteczce.

 

Co zrobić z rodzinnymi fotografiami?

Na pewno nie wolno  ich wyrzucać na śmietnik. To cenna pamiątka. W większości polskich domów problemem nie są same zdjęcia, lecz fakt, że leżą luzem w różnych zakamarkach pokoju. W wolną niedzielę warto usiąść i je uporządkować. Fotografie należy umieścić w albumie – czy zrobisz to chronologicznie, nie ma znaczenia. Najważniejsze to zadbać o to, aby zdjęcia się nie niszczyły, leżąc pod gazetami.

Irmina Cieślik

Komentarze (2)

pati25

5 lat temu

Dla mnie takie poradniki są niepotrzebne.Niem problemu z tym,aby pozbyć się rzeczy.Co jakiś czas robię porządki w szafach i wyrzucam niepotrzebne rzeczy.Oddałam już kilka książek .Teraz szykuję ciuchy i oddam potrzebującym

Mindi

5 lat temu

Czytam wszystko co napisano jako poradnik porządkowania a głównie o tym jak pozbywać się niepotrzebnych rzeczy. Dla mnie to wielki problem, jestem typowym chomikiem, wszystko wydaje mi się potrzebne. Po każdych takich informacjach udaje mi się przełamać i pozbyć pewnej części rzeczy. A dodatkowo zanim coś kupię to długo zastanawiam się czy mi naprawdę potrzebne i gdzie to będzie leżało.

Zostaw komentarz