Powiększone węzły chłonne szyi z jednej strony

Jeśli wyczułeś u siebie lub bliskiej ci osoby, powiększone węzły chłonne szyi z jednej strony, nie panikuj! Klasycznie, objaw ten występuje przy zwykłej infekcji organizmu. Nie oznacza to jednak, iż nie jest konieczna wizyta u lekarza.

Najczęstszą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest niegroźna infekcja (np. infekcja wirusowa), występująca np. przy przeziębieniu. Nie ma zatem znaczenia, czy powiększenie występuje obustronnie czy jednostronnie. Statystycznie nawet częściej w gabinecie lekarskim specjaliści spotykają się z drugim przypadkiem. Nie ignoruj jednak tego objawu i udaj się koniecznie do lekarza. Powiększenie węzłów chłonnych może bowiem towarzyszyć anginie, groźnym chorobom autoimmunologicznym, a nawet nowotworom. Dla spokoju i pewności warto wykluczyć poważne choroby.

Czym są węzły chłonne?

Węzły chłonne to niewielkie narządy, wielkości ziarnka fasoli, które stanowią część układu limfatycznego (zwanego również układem chłonnym) – „strażnika” chroniącego ludzki organizm przed patogenami. Układ limfatyczny składa się z naczyń limfatycznych poruszanych dzięki skurczom mięśni. Zadaniem węzłów chłonnych jest odprowadzanie limfy z całego organizmu. Limfa to nic innego jak płyn ustrojowy, który oczyszcza organizm zbierając wszelkiego rodzaju toksyny i patogeny. W przypadku infekcji, działanie węzłów chłonnych jest zakłócone ze względu na dużą ilość bakterii lub wirusów znajdujących się w limfie. W wyniku naturalnych reakcji obronnych organizmu węzły chłonne ulegają powiększeniu.

Rozpoznanie powiększonych węzłów chłonnych

Chociaż łatwo wyczuć za pomocą palców powiększone węzły chłonne, nikt bez dodatkowych objawów nie zwróciłby na ten symptom uwagi. Uznaje się węzły chłonne za powiększone, gdy ich wielkość przekracza 1 cm u osoby dorosłej, natomiast u dzieci – gdy ich rozmiar przekracza 2 cm.  Przy ich dotykaniu, pod palcem wyczuwalne jest wyraźne zgrubienie. Decydujące przy rozpoznaniu jest jednak występowanie dodatkowych dolegliwości i ich intensywność. Najczęściej przy dotyku odczuwalny jest ból, który powinien zaalarmować osobę badaną. Zdarza się, że powiększenie węzłów chłonnych szyi widoczne jest gołym okiem (zwłaszcza gdy jest ono jednostronne) – objawia się to pod postacią wyraźnych wybrzuszeń pod skórą.

Dolegliwości towarzyszące powiększonym węzłom chłonnym

Spośród najczęstszych dolegliwości wymienia się:

  • ból gardła
  • trudności w przełykaniu
  • trudności w oddychaniu
  • podwyższona temperatura ciała
  • osłabienie
  • uczucie rozbicia i przemęczenie
  • katar
  • zwiększona potliwość

Powody powiększonych węzłów chłonnych szyi

Najczęstszym powodem powiększonych węzłów chłonnych szyi jest przeziębienie, choroba gardła lub angina. Zdarza się, że objaw ten występuje również przy zaawansowanej i długotrwałej próchnicy zębów. Stan zapalny przemieszcza się bowiem wraz z bakteriami zlokalizowanymi w jamie ustnej do głębiej położonych tkanek. Niestety powiększenie węzłów chłonnych szyi może również towarzyszyć nowotworom w ich zaawansowanym stadium. Występujący przy tym ból i obrzęk najczęściej jest w takim przypadku przerzutów nowotworu do węzłów chłonnych szyi. Powiększenie tych narządów może ponadto towarzyszyć groźnym chorobom np. sarkoidozie, chorobie Kawasaki, w tym chorobom autoimmunologicznym (np. Hashimoto).

Jak leczyć powiększone węzły chłonne?

W zależności od przyczyny powiększenia węzłów chłonnych, przebieg leczenia będzie inny. W przypadku zwykłej infekcji wystarczający może okazać się lek przeciwzapalny. Przy nieco poważniejszych chorobach, jak np. angina konieczne będzie zastosowanie antybiotyków. Nowotwory wymagać będą oczywiście kompleksowego leczenia opierającego się zwłaszcza na radioterapii lub chemioterapii a nawet, przy wysokim stadium zaawansowania, zabiegu chirurgicznego. W każdym przypadku o diagnozie i ścieżce leczenie decyduje lekarz.

Chociaż sam fakt powiększenia węzłów chłonnych nie musi zwiastować poważnych problemów zdrowotnych, po wystąpieniu tego objawu koniecznie udaj się do lekarza. Nawet gdyby okazało się, że jest to zwykła infekcja, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który by wykluczyć poważniejsze choroby, może zlecić wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych.