Powiedz, co myślisz – Oren Jay Sofer

Komunikacja często przysparza nam sporo trudności. Często w drugim człowieku widzimy swojego wroga, nie zaś partnera w dyskusji. Oren Jay Sofer w książce Powiedz, co myślisz zwraca uwagę na kluczowe elementy, które umożliwiają porozumienie się bez przemocy.

Komunikacja werbalna i niewerbalna

Nasz język to tylko część informacji, jaką wysyłamy światu. Pod komunikatem, który wypowiadamy, często skrywa się wiele emocji. Można je odczytać, analizując mowę ciała, tembr głosu, jego wysokość i ton. Gdy jesteśmy zdenerwowani, wypowiadamy się w inny sposób niż wówczas, gdy rozpiera nas radość. Do tego dochodzi bogata mimika twarzy, gesty wykonywane przez ramiona, stopy. Z mowy ciała często można wyczytać znacznie więcej niż z komunikatów werbalnych.

Dlaczego nie potrafimy zrozumieć drugiego człowieka?

Porozumienie się z drugim człowiekiem często przysparza nie lada trudności. Choć obie strony władają tym samym językiem, to nie potrafią się zrozumieć. Wynika to niejako z naszego ewolucyjnego przeświadczenia, że drugi człowiek może oznaczać zagrożenie.  Kontakt z nim nie zawsze jest bezpieczny, więc trzeba zachować wzmożoną czujność. W rezultacie często doszukujemy się w neutralnych komunikatach drugiego dna. Oczywiście, nie wszyscy postępują w ten sam sposób. Niektórzy są bardziej otwarci na ludzi, podczas gdy inni zachowują dystans.

Uważność, czyli klucz do udanej komunikacji

W rozmowie z drugim człowiekiem kluczową rolę odgrywa uważność. Niestety, ta jest nam coraz bardziej obca. Nie potrafimy być uważni na własne potrzeby, a co dopiero potrzeby drugiego człowieka. Na co dzień doświadczamy stresu, walki z czasem, nadmiaru obowiązków i informacji. Wszystko to sprawia, że jesteśmy mniej uważni. Często nie dostrzegamy, że potrzebujemy chwili wytchnienia.  Wtedy też jest nam najtrudniej porozumieć się z drugim człowiekiem. Często czepiamy się słówek i wybuchamy. Ewentualnie nie dostrzegamy tego, że popełniamy błąd.

Jak nauczyć się słuchać, a nie tylko mówić?

W poradniku Powiedz, co myślisz Oren Jay Sofer zwraca uwagę na to, że wiele osób nie potrafi słuchać. To duży problem. Sekret udanej komunikacji opiera się bowiem na wypowiadaniu własnych kwestii, ale też wysłuchaniu racji drugiej strony. Inaczej nie wypracuje się porozumienia i nie wykona się nawet kroku do przodu.  Zmęczenie i stres niewątpliwie osłabiają naszą zdolność koncentracji, sprawiając, iż nie słuchamy drugiej osoby. Skupiamy się wyłącznie na własnych emocjach i problemach, przez co jeszcze bardziej oddalamy się od rozwiązania.

Jak smartfony utrudniają komunikację?

Oren Jay Sofer w książce Powiedz, co myślisz pokazuje również, jak smartfony wpływają negatywnie na naszą komunikację. Stanowią silny rozpraszacz, z którego korzystamy nawet w towarzystwie partnera czy przyjaciół. Bardziej skupiamy się na portalach społecznościowych niż toczącej się dyskusji.

Porozumienie bez przemocy jest możliwe

Powiedz, co myślisz to książka, która pokazuje, jak odnaleźć uważność w swoim życiu, stać się bardziej otwartym na racje drugiej strony i zrezygnować z agresji w codziennej komunikacji. Gdy spokojnie wypowiadamy swoje przemyślenia, zyskujemy szansę na wypracowanie porozumienia. Gdy kogoś atakujemy, druga strona automatycznie okopuje się po swojej stronie i zaczyna się bronić. W rezultacie żaden z rozmówców nie jest w stanie zrozumieć drugiego. Ponadto agresja, nawet słowna, wpływa negatywnie na nasz dobrostan i poziom zadowolenia z życia.

Powiedz, co myślisz to jedna z lepszych książek skupiających się na komunikacji. Porozumienie bez przemocy jest możliwe, co udowadnia Oren Jay Sofer. Trzeba tylko zrozumieć pewne mechanizmy, które zachodzą w naszym życiu i wpływają na nasze postępowanie.