ABC menopauzy Menopauza

Postmenopauza

postmenopauza

Jednym z etapów przekwitania jest postmenopauza. Kiedy pojawia się w życiu kobiety? Co każda z nas powinna o niej wiedzieć?

Kiedy mówimy o postmenopauzie?

Przywykliśmy mówić o menopauzie jako o całym okresie związanym z przekwitaniem. Tymczasem sam termin „menopauza” odnosi się do ostatniej miesiączki w życiu kobiety. Wszystko, co dzieje się później to właśnie postmenopauza. Jeśli kobieta w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie krwawiła, to znak, że weszła w ten etap przekwitania. Okres pomenopauzalny można także stwierdzić przy pomocy badania stężenia hormonów we krwi.

Ostatnia miesiączka i co dalej?

Postmenopauza trwa nawet do 10 lat po menopauzie. W początkowej fazie wciąż utrzymują się silne objawy wypadowe, m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, obniżenie libido czy spadek nastroju. Kobiety narażone są też na utratę masy kostnej (osteoporoza) i wzrost poziomu cholesterolu. W końcowej fazie postmenopauzy objawy wypadowe ustępują, niestety wzrasta ryzyko chorób układu krążenia, osteoporozy, raka piersi czy szyjki macicy oraz choroby Alzheimera. W tym czasie organizm kobiety potrzebuje szczególnej troski.

Nie taka straszna postmenopauza, jak ją malują?

Postmenopauza to naturalny i nieunikniony etap w życiu. Warto się do niej przygotować, ale nie można myśleć o przekwitaniu jak o czymś negatywnym. To właśnie wtedy kobiety najczęściej uświadamiają sobie nieuchronność nadchodzących zmian i zbliżającą się starość. Okres pomenopauzalny to jednak nie koniec świata, ani nawet nie koniec kobiecości. Wystarczy być świadomą tego, co dzieje się z organizmem i odpowiednio zadbać o siebie, aby poprawić jakość swojego życia.

Monika Witczak

Jednym z etapów przekwitania jest postmenopauza. Kiedy pojawia się w życiu kobiety? Co każda z nas powinna o niej wiedzieć?

Jak dbać o siebie w czasie postmenopauzy?

Przede wszystkim należy częściej kontrolować stan swojego zdrowia, wykonywać wszystkie kontrolne badania (zwłaszcza samobadanie piersi, mammografię i cytologię, EKG i standardowe badania krwi). Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej diety (bogatej w fitoestrogeny, z ograniczoną ilością tłuszczy). Posiłki powinny być regularne i pełnowartościowe – lepiej w tym czasie odpuścić „diety cud” na rzecz wizyty u dietetyka. Następnie warto pozbyć się wszystkich nałogów: rzucić palenie, ograniczyć do minimum kawę, alkohol oraz… słodycze! Każda używka negatywnie wpływa na kondycję organizmu. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej (np. spacerów), która utrzyma ciało w formie.

Każda kobieta przechodzi postmenopauzę. Najważniejsza jest świadomość zarówno zagrożeń, jak i możliwości, które pojawiają się w tym okresie życia. Świadoma kobieta to zdrowa kobieta.

Monika Witczak

Komentarze (5)

pati25

10 lat temu

Postmenopauza to etap menopauzy.Wiąże się nie tylko z przykrymi objawammi.Ale musimy być też świadome zagrożeń w tym okresie.

Tess

10 lat temu

Jesteśmy bardziej zapoznane ze zmianami jakie przechodzi kobieta. Nie brzmią pozytywnie ale takie jest życie. Mając tę wiedzę możemy łagodzić i zwalniać te zmiany.

drobina

10 lat temu

Ciekawy artykuł. Najbardziej podoba mi się przedostatnie zdanie:
„Najważniejsza jest świadomość zarówno zagrożeń, jak i możliwości, które pojawiają się w tym okresie życia”.

Zagrożenia „wrzucam” do zapamiętania, a możlwości do realizowania :-):-X

filodendron

10 lat temu

Postmenopauza jest trochę straszna ,ąle lepiej ją dobrze przejść ,niż do niej nie dożyć. Właśnie zapisałam sie do lekarki ,bo niepokoją mnie dziwne krwawienia ,których nie powinno być.

Mindi

10 lat temu

Nowy termin ale po przeczytaniu wszystko znajome. Choć wiem, że to naturalny proces to niepokoją mnie te możliwe zagrożenia. Ale bardziej świadoma będę z większym zaangażowaniem kontrolowała stan zdrowia.

Zostaw komentarz