Kultura Styl życia

Porwania – Monika Sławecka

Porwania - Monika Sławecka

A jeśli wam się przytrafi porwanie, siedźcie cicho, grzecznie wykonujcie wszystkie polecenia i módlcie się, by rodzinie na was zależało. Bo zdarzały się porwania, w których nikt się specjalnie nie troszczył o los zakładnika. Takich ludzi od razu się eliminowało.

Były przestępca

Każdego roku w Polsce ginie około 20 tysięcy osób, spośród których około 6 tysięcy stanowią dzieci. Choć większość z nich odnajduje się w ciągu kilkunastu dni, nie wszystkie sprawy kończą się szczęśliwie.

Monika Sławecka, autorka bestsellerów Balet, który niszczy i Alkohol. Piekło kobiet, porusza kolejny trudny temat – porwania. Rozmawia m.in. o życiu po stracie dziecka z mamą 8-letniej Haneczki uprowadzonej z pokoju hotelowego, z siostrą Karoliny Maciejewskiej, której wymarzony wyjazd do chłopaka zamienił się w przeraźliwy koszmar, z Danutą Olewnik-Cieplińską o niepohamowanej nienawiści do porywaczy brata, a także z nawróconym członkiem gangu obcinaczy palców, o wartości ludzkiego życia.

To opowieść o cierpieniu, niepewności i traumie, które mogą dotknąć każdego z nas.

Kto pada ofiarą porywaczy?

Kogo i dlaczego obserwują?

Czy można się przed nimi uchronić?

Wybierają biedną, patologiczną rodzinę i wmawiają jej członkom, że chcą pomóc najmłodszemu z nich. Że ma na przykład talent aktorski i doskonale sprawdzi się w reklamach. Takich ludzi łatwo jest szybko omamić. Dziecko nie wraca do domu, ginie bez śladu, jest poszukiwane jako zaginione, tymczasem poszło już pod nóż, a jego serduszko czy płuco pracuje w ciele córki jakiegoś milionera.

Bartłomiej Kucharski
prywatny detektyw

Wzajemne oskarżanie się i życie w przeświadczeniu o winie za krzywdę naszego dziecka kosztowały nas zbyt wiele, żeby spojrzeć sobie szczerze w oczy lub się uśmiechnąć. Nie dało się wrócić do życia sprzed porwania Haneczki.

Anna Niemczyk

Wrzucili mnie na tył samochodu, zatkali mi usta. Byłam w totalnej panice, nie wiedziałam, co się dzieje. O takich historiach się jedynie słyszało, ewentualnie oglądało się je w amerykańskich filmach, ale nigdy nie przytrafiły się nikomu z moich bliskich.

Tatyana Aleksiejewa

Monika Sławecka (ur. 1987) – absolwentka filmoznawstwa, scenarzystka, autorka poruszających reportaży. Specjalizuje się w ważnych, często mało medialnych tematach i trudnych rozmowach. W poprzednich książkach zajmowała się problemami przemocy w szkołach baletowych (Balet, który niszczy) oraz alkoholizmu wśród kobiet (Alkohol. Piekło kobiet). W swojej trzeciej publikacji – być może najbardziej wstrząsającej – porusza temat porwań.

Komentarze (3)

Zostaw komentarz