Popularne metody zamykania naczynek

Pękające naczynka krwionośne to nieestetyczne schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie wielu osobom. Problem może pojawić się na twarzy lub kończynach i objawia się zaczerwienieniem skóry. Odpowiednia pielęgnacja ciała u osób ze skłonnościami do naczynek jest kluczowa dla zachowania zdrowego wyglądu. Czasem jednak konieczne jest zamykanie naczynek za pomocą nowoczesnych metod.

Przyczyny powstawania naczynek

Osoby ze skłonnościami do pojawiania się naczynek powinny przestrzegać zasad pielęgnacji oraz unikać kontaktu z wysokimi temperaturami czy promieniowaniem UV. Ten problem dermatologiczny ma swoje przyczyny genetyczne. Niektóre osoby mają naczynia włosowate położone dość płytko, przez co częściej powstają naczynka. Czynnikiem wywołującym zaczerwienienia mogą być zbyt wysokie lub niskie temperatury. W mroźne dni znacznie łatwiej o naczynka. To samo dzieje się w czasie upałów czy podczas przebywania w saunie. Nagłe zmiany otoczenia, np. wejście do klimatyzowanego pomieszczenia również może być przyczyną przykrego problemu. Część chorób, np. cukrzyca, nadciśnienie lub zaburzenie w gospodarce hormonalnej sprzyja powstawaniu naczynek. Wówczas żyły się rozszerzają, a przepływ krwi jest nieregularny. Jeżeli zmiany skórne pojawiają się w obrębie nóg, z czasem mogą przerodzić się w żylaki.

Jak pozbyć się naczynek?

W razie pojawienia się zmian skórnych warto skorzystać z metod leczenia, jakie oferuje nowoczesna medycyna. Dzięki temu można całkowicie pozbyć się nieestetycznych pajączków, zwłaszcza w obrębie twarzy. Laserowe zamykanie naczynek to najskuteczniejsza metoda walki z tymi dolegliwościami. Wiązka urządzenia podwyższa temperaturę krwi w naczyniu krwionośnym, co prowadzi do jego obkurczenia i wchłonięcia przez organizm. Tym sposobem można pozbyć się nieestetycznego problemu, bez obaw o jego nawrót. Zazwyczaj wystarczy kilka sesji z użyciem lasera, aby naczynko zniknęło. Podobną metodą jest użycie światła IPL na zmienioną skórę. Energia światła zostaje tutaj pochłonięta przez hemoglobinę, co również prowadzi do podwyższenia temperatury krwi. Naczynko znika w podobny sposób jak w przypadku użycia lasera. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest jej bezbolesność. Warto jednak pamiętać, że końcowy efekt można uzyskać po serii zabiegów.

Sposoby na zamknięcie naczynek

Inną metodą na pozbycie się nieestetycznych zmian jest elektrokoagulacja. Naczynie krwionośne jest tutaj traktowane prądem, co skutkuje koagulacją. W procesie wydziela się ciepło, które zamyka naczynko. Zabieg może być odczuwalny i mogą po nim wystąpić lekkie podrażnienia, które z czasem znikają. Do usunięcia naczynka wykorzystuje się również krioterapię. W tej metodzie skóra zostaje zamrożona z użyciem ciekłego azotu. Tkanka zostaje zniszczona, a naczynie krwionośne się odbudowuje. Z pomocą skleroterapii usuwa się głównie żylaki z nóg, ale technika sprawdza się również w przypadku naczynek. Polega ona na wstrzykiwaniu do żyły środków obkurczających, co powoduje zamknięcie naczynka. Dzięki tym metodom można zapomnieć o problemie nawracających zmian skórnych. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją na twarzy i kończynach nie pojawiają się przykre dolegliwości.